Tisíce Iráncov protestovali proti izraelskej okupácii a vyjadrili podporu Palestínčanom

Irán, protesty
Tisíce Iráncov vyšli v piatok do ulíc, aby si pripomenuli Deň Jeruzalema. Každoročné protesty proti izraelskej okupácii palestínskych území sa konajú vždy v posledný piatok moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Foto: SITA/AP

TEHERÁN 31. mája (WebNoviny.sk) – Tisíce Iráncov vyšli v piatok do ulíc, aby si pripomenuli Deň Jeruzalema. Každoročné protesty proti izraelskej okupácii palestínskych území sa konajú vždy v posledný piatok moslimského pôstneho mesiaca ramadán.

Podobné demonštrácie sa konajú tiež v Iraku, Libanone a iných blízkovýchodných krajinách. Irán si Deň Jeruzalema pripomína od islamskej revolúcie v roku 1979 a protestami vyjadruje podporu Palestínčanom.

Irán neuznal Izrael a podporuje militantné skupiny ako sú Hamas alebo Hizballáh. Zhromaždenia proti Izraelu sa začali v Teheráne a konajú sa v 950 mestách naprieč krajinou. Skončiť by sa mali poludňajšími modlitbami.

Jeruzalem je jedným z posvätných miest moslimov, ktorí veria, že odtiaľ prorok Mohamed vystúpil do neba. Palestínčania chcú mať z východného Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HamásHizballáh