Tísíce ľudí podpisujú iniciatívu, svetu chýba učenie k mieru

Biela holubica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Za prvé dva dni podpísalo medzinárodnú mierovú iniciatívu Zjednotení za mier takmer dvetisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor iniciatívy Zjednotení za mier za Slovensko Eduard Chmelár.

Cieľ iniciatívy je výchova ku kultúre mieru

K signatárom výzvy požadujúcej zavedenie výchovy ku kultúre mieru sa od stredy 6. mája pridal aj rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta, filmár a cestovateľ Pavol Barabáš, česká spisovateľka, disidentka a signatárka Charty 77 Eva Kantůrková, bývalý predseda Slovenského olympijského výboru Ján Mráz, herečka a bývalá kandidátka na prezidentku Českej republiky Táňa Fischerová a mnohí ďalší.

,,Široký a spontánny záujem rôznorodých ľudí o túto mierovú iniciatívu ukazuje, aká obrovská je priepasť medzi občanmi a politickým vedením štátov, že túžba po mieri a porozumení medzi národmi je prirodzený sen, ktorý má schopnosť naozaj spájať a zjednocovať,“ uviedol Chmelár.

Výzva je otvorená pre všetkých občanov

Zjednotení za mier je medzinárodná mierová iniciatíva, ktorá sa zrodila na Slovensku pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny s cieľom hľadať účinnejšie formy medzinárodnej bezpečnosti a zabrániť vzniku ďalšieho svetového konfliktu.

Programový dokument Zjednotení za mier predstavili v stredu 6. mája osobnosti politického, vedeckého a kultúrneho života zo Slovenska, Česka aj Srbska. Signatári sa v texte obrátili na štátne orgány, aby zaviedli do učebných osnov výchovu ku kultúre mieru a nenásilia.

Predstaviteľov cirkví, mimovládnych organizácií a mienkotvorné osobnosti vyzvali, aby aktívne podporovali mierové riešenia. Výzva je otvorená na podpis pre všetkých občanov na internetovej stránke www.zjednotenizamier.sk.

Signátármi sú aj osobnosti verejného života

Ako uvádza iniciatíva na svojej internetovej stránke, svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii a veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania a bezohľadnou vojenskou agresiou.

Iniciatívu podpísali medzi prvými tieto osobnosti: bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan, umelci Peter Lipa, Pavol Hammel, Božidara Turzonovová, Mária Kráľovičová, Juraj Jakubisko, Adriana Kučerová či Peter Jaroš, signatári Charty 77 Petr Uhl a Lenka Procházková, pesničkár a autor hymny Nežnej revolúcie Ivan Hoffman, prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil či športový komentátor Karol Polák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana KučerováEduard ChmelárJuraj JakubiskoKarol MičietaMária KráľovičováPavol BarabášPavol HammelPeter Lipa