Tisíce ľudí sa odviezli vlakmi zadarmo, najviac je študentov

Vlak, cestujúci
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a.s., počas prvého týždňa bezplatnej prepravy vydala 316-tisíc bezplatných cestovných lístkov. Ako ďalej informovala štátna firma, v období od 17. novembra do 23. novembra predstavovali spomínané lístky 43 percenta zo všetkých predaných lístkov, vrátane platiacich cestujúcich.

„Počet predaných lístkov nepredstavuje celkový počet cestujúcich vo vlakoch, ten je vyšší. V aktuálnych číslach nie sú zohľadnené počty lístkov zakupovaných cestujúcimi ZSSK na dlhšie obdobie ako jeden deň pred 17. novembrom 2014,“ priblížila spoločnosť.

Študentské lístky tvorili vyše šesťdesiat percent

Z celkového počtu lístkov na bezplatnú dopravu tvorili študentské 64 percent, dôchodcovské (vrátane invalidných a iných dôchodcov) 31 percent, cestovné doklady pre deti do 15 rokov predstavovali viac ako päť percent lístkov. K 23. novembru sa do systému bezplatnej dopravy registrovalo 248-tisíc ľudí, pričom takmer tisíc občanov je z inej krajiny ako zo Slovenska.

„Stúpol záujem o miestenky, priemerne denne je v rámci diaľkovej dopravy predaných alebo pridelených 35 percent miesteniek,“ konštatovala ZSSK. Podľa železničiarov však existujú veľké rozdiely medzi jednotlivými vlakmi. Najväčší záujem o miestenky bol v piatok a v nedeľu, a to do diaľkových vlakov na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť. Celkovo bolo v popoludňajších spojoch predaných 65 percent až 95 percent miesteniek

Počet lístkov pre dôchodcov sa zdvojnásobil

Podľa zverejnených informácií sa počet lístkov denne vystavených pre dôchodcov zdvojnásobil v porovnaní obdobím pred zavedením bezplatnej dopravy. Približne o polovicu sa zvýšil počet lístkov pre študentov. „Tieto počty bude možné presnejšie vyhodnotiť až s dlhším časovým odstupom, pretože dochádza k zásadným presunom v dopravnom správaní a najmä k zmenám v nakupovaní jednotlivých druhov lístkov,“ uzavrela spoločnosť.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jedným z troch nástupníckych podnikov bývalých jednotných železníc, má základné imanie 212,44 milióna eur, jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky ministerstva a IC vlaky prevádzkuje na vlastné náklady bez podpory štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko