Tisíce ľudí v Berlíne protestovali proti odpočúvaniu USA

Odpočúvanie
Foto: cla.asn.au

BERLIN 7. septembra (WEBNOVINY) – Tisíce ľudí v sobotu vyšli do centra nemeckej metropoly Berlín, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s prezradenými odpočúvacími aktivitami amerických tajných služieb a s vlažnou reakciou nemeckej vlády na tieto informácie.

Podľa organizátorov, ktorými boli najmä opozičné strany, prišlo do centra Berlína asi 20-tisíc ľudí.

Pochod bol organizovaný pod heslom Radšej Sloboda ako strach a prítomní niesli transparenty ako Prestaňte nás špehovať či Vďaka PRISM (sledovací program USA) americká vláda konečne vie, čo ľudia chcú.

Pobúrenie Nemcov plynie predovšetkým z ich citlivosti na podobné praktiky ešte z čias komunizmu a nacizmu. Najmä Stasi bola obávanou tajnou službou kontrolujúcou spoločenský vývoj v komunistickom východnom Nemecku, ktorej obyvateľov dôkladne sledovala.

V piatok sa na verejnosť dostali informácie o tom, že americké tajné služby prekonali šifrovanie zabezpečujúce komunikáciu na internete, čo im umožňuje aj monitorovanie e-mailov či bankových transakcií. Vyplýva to z nových tajných dokumentov, ktoré denníkom The New York Times, ProPublica a The Guardian poskytol bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Tajné služby podľa týchto dokumentov boli schopné dešifrovať takzvané bezpečné kódovanie zabezpečujúce súkromie. Ak sú tieto správy pravdivé, rozviedky sú schopné prekonať všetku ochranu zabezpečujúcu súkromie na internete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden