Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti opatreniam, mnohí nemali rúška (foto)

Protest, Praha
V Prahe v nedeľu protestovali tisíce ľudí proti opatreniam, ktoré zaviedla vláda s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu. Demonštranti nedodržiavali rozostupy a mnohí nemali rúška. Praha, 10. január 2021. Foto: SITA/AP.

V Prahe v nedeľu protestovali tisíce ľudí proti opatreniam, ktoré zaviedla vláda s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu.

Vystúpil aj exprezident Klaus

Demonštranti nedodržiavali rozostupy a mnohí nemali rúška. Na podujatí vystúpil aj bývalý prezident Václav Klaus.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 v Česku

„Prišiel som najmä preto, aby som vyjadril svoju bezvýhradnú podporu organizátorom i účastníkom tejto akcie,“ uviedol s tým, že podľa neho neexistuje žiadna „zázračná vakcína“ a očkovať sa nenechá.

Protest sa oficiálne začal o 14:00 a podľa polície sa na Staromestskom námestí zišlo približne tritisíc ľudí. Zasahovala aj polícia, ktorá zaistila jednu osobu. Porušenia vládnych nariadení oznámia príslušnému úradu.

Kritici tiež nie sú spokojní s očkovaním

Organizátori z iniciatívy Chcípl pes uviedli, že nariadenia vlády spôsobujú viac škody ako úžitku. Žiadajú, aby sa deti vrátili do škôl a otvorenie ekonomiky.

„Cieľom nedeľnej akcie je otvoriť Česko a upozorniť na existenčné problémy podnikateľov a živnostníkov spôsobené polovičatými rozhodnutiami vlády, ktoré nefungujú. Takisto aj na problémy ďalších poškodených skupín od školákov po športovcov,“ vyjadrili sa.

Kritici tiež nie sú spokojní s očkovaním. „Očkovanie mal vždy na starosti obvodný lekár, ktorý pozná pacienta celý život. Očkovanie musí byť dobrovoľné a prioritne pre osoby, ktoré to potrebujú a chcú. Existujú očkovacie preukazy a karty pacientov, načo chaoticky vytvárať ďalšie a ďalšie databázy,“ namietali.

Na demonštrácii sa zúčastnili okrem iných aj zástupcovia študentov, školských zariadení, športovísk, tanečných škôl, súkromní aj nemocniční lekári.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Klaus