Tisíce ľudí žiadajú na Facebooku odvolanie prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gasparovic
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) –

Ústava o odvolávaní prezidenta

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu.

O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.

Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne.

Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

Tisícky ľudí žiadajú na internete odvolanie prezidenta Gašparoviča z funkcie po jeho stredajšom oznámení, že nevymenuje Jozefa Čentéša za šéfa Generálnej prokuratúry SR.

Na Facebooku sa k nej za jeden deň do chvíle vydania správy pripojilo viac ako 9400 užívateľov.

Odvolať Ivana Gašparoviča žiada aj strana Sloboda a Solidarita.

Sulíkovci v najbližšom čase budú iniciovať návrh Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie ústavy.

Toho sa mal Gašparovič dopustiť tým, že po roku a pol rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Toto sa stane prvýkrát v histórii SR. Sme presvedčení, že tento prezident je hanbou Slovenska,“ vyhlásil dnes šéf SaS Richard Sulík.

Pripomenul, že Štefana Harabina vymenoval Gašparovič za predsedu Najvyššieho súdu SR do 24 hodín. Na podanie návrhu do parlamentu potrebujú liberáli podpisy 30 poslancov. Sulík už o návrhu hovoril s predsedami opozičných strán s výnimkou lídra SDKÚ-DS Pavla Freša.

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka bolo Gašparovičovo rozhodnutie Čentéša nevymenovať hanebné. Hlava štátu navyše podľa jeho slov výrazne prekročila svoje právomoci. „Týmto len potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany,“ dodal Galko.

KDH pripomenulo Gauliedera

Pavol hrusovský
Foto: SITA/Marián Peiger

Stredajšie rozhodnutie prezidenta považuje predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský za nebezpečný ústavný precedens do budúcnosti, pretože hlava štátu odmietla rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý prijal takéto rozhodnutie.

Považujem to za zlé rozhodnutie. Pripomína mi to rovnaké obdobie, keď som bol znepokojený, keď terajší prezident republiky, vtedy vo funkcii predsedu parlamentu, nechal zbaviť občanmi SR právoplatne zvoleného poslanca Františka Gauliedera jeho poslaneckého mandátu,“ uviedol vo štvrtok na tlačovej besede Hrušovský.

Gašparovičovo rozhodnutie nevymenovať Čentéša nie je hodné prezidentského úradu, ale je hodné Ivana Gašparoviča, myslí si Ján Figeľ.

Predseda KDH rovnako považuje za nemiestne, ak prezident argumentuje morálkou, hoci v minulosti obratom ruky vymenoval do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR človeka, ktorý preukázateľne klamal a za jeho predsedania parlamentu zbavili mandátu poslanca národnej rady. Rozhodnutie prezidenta považuje za čierny deň pre právny štát, ktoré nepomôže dôvere občanov, že štát slúži všetkým rovnako.

Čentéš žiada zastaviť novú voľbu

Jozef Čentéš vo štvrtok podal na Ústavnom súde SR sťažnosť proti rozhodnutiu prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý ho nevymenoval do funkcie.

Zároveň požiadal Ústavný súd SR aj o vydanie dočasného opatrenia, ktorým by až do právoplatného rozhodnutia o jeho sťažnosti odložil vykonateľnosť rozhodnutia prezidenta o odmietnutí vymenovania, zakázal vykonanie novej voľby kandidáta na generálneho prokurátora SR v parlamente a vymenovanie akéhokoľvek takto zvoleného nového kandidáta do funkcie.

„Podal som ju preto, lebo dôvody, ktorými pán prezident SR odôvodnil svoje rozhodnutie, podľa môjho názoru nespĺňajú kritériá vymedzené v uznesení Ústavného súdu SR z 25. októbra 2012,“ uviedol Čentéš pre agentúru SITA.

Premiér: Novej voľbe nič nebráni

Novej voľbe generálneho prokurátora podľa premiéra Roberta Fica nič nebráni. Teraz je podľa neho na predsedovi parlamentu, aké termíny na predloženie kandidátov určí a kedy zaradí novú voľbu do programu rokovania parlamentu. Voľba by mala byť podľa premiéra tajná a kandidát by mal mať dôveru v radoch generálnej prokuratúry.

Aby bol proces voľby čistý a právne nespochybniteľný, a v čase rozhodovania by hrozilo, že ústavný súd vynesie rozhodnutie o predbežnom opatrení, Fico by považoval za korektné, aby sa s voľbou počkalo do rozhodnutia ústavného súdu o predbežnom opatrení. Smer-SD však v žiadnom prípade nebude čakať na rozhodnutie v merite veci.

.

Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

Text ústavnej sťažnosti Jozefa Čentéša

Sťažnosť

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJán FigeľJozef ČentéšPavol HrušovskýRichard Sulík