Tisíce Švédov protestovalo proti extrémistom

švédsko
Protest proti krajne pravicovej strane Švédski demokrati Foto: nationalpost.com

ŠTOKHOLM 21. septembra (WEBNOVINY) – Tisíce Švédov sa v pondelok večer zhromaždili na hlavnom námestí v Štokholme, aby tam vyjadrili svoj nesúhlas so vstupom krajne pravicovej strany do parlamentu.

Podľa odhadov polície okolo 6 tisíc ľudí skandovalo heslá ako „Nie rasizmu“ a nieslo transparenty s nápismi „Žiadni rasisti v parlamente„. Pokojné zhromaždenie spontánne zorganizovala len 17-ročná Felicia Margineanuová, ktorá bola natoľko sklamaná z výsledkov volieb, že zverejnila výzvu na protest na svojej stránke na sieti Facebook, informoval denník Expressen.

Podobné demonštrácie sa konali aj v ďalších švédskych mestách. Zhruba tisícka ľudí protestovala v Göteborgu a asi 500 ďalších sa zúčastnilo na demonštrácii v južnom meste Malmö. Ďalšie veľké protesty sú v Štokholme naplánované na 4. októbra.

Krajne pravicová strana Švédski demokrati, ktorej hlavným programom je boj proti prisťahovalcom a islamu, sa v nedeľných voľbách dostala do parlamentu, a dúfa, že bude jazýčkom na váhach v povolebných rokovaniach. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, ktorého stredopravá koalícia sa podľa všetkého udrží pri moci, v pondelok zopakoval, že s ňou určite do vlády nepôjde.

Reinfeldtova koalícia, ani opozičný blok zložený zo sociálnych demokratov, zelených a krajne ľavicovej strany Ľavica, však nemá dostatok poslancov na to, aby vládol sám. Politický pat sa teda premiér pokúša vyriešiť tým, že zláka na svoju stranu zelených z ľavicového tábora.

Tí rokovania nevylučujú, no vopred hovoria, že nájsť zhodu bude veľmi ťažké. S rokovaniami chce v každom prípade začať až po tom, čo budú známe oficiálne výsledky volieb, čo bude podľa všetkého v stredu.

Podľa neoficiálnych výsledkov budú mať strany súčasnej koalície v 349-člennom parlamente 172 poslancov, teda na získanie parlamentnej väčšiny im budú chýbať tri kreslá. Ľavicová opozícia by mala v parlamente disponovať 154 a Švédski demokrati 20 kreslami.

Predvolebné video Švédskych demokratov, ktoré vyvolalo širokú diskusiu v krajine

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fredrik ReinfeldtJimmie Akesson