Tisíckam detí v materských školách zdarma skontrolujú zrak

Dieťa, voda, nápoj, pitie
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spúšťa projekt, v rámci ktorého skontrolujú bezplatne zrak takmer 6 000 deťom.

Projekt Zdravé oči už v škôlke bude v priebehu júna až decembra zameraný na deti v materských školách vo veku troch do šiestich rokov.

Na bezplatné screeningové merania budú využívať bezdotykový prístroj, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku detí, napríklad astigmatizmus, tupozrakosť či škuľavosť.

Odborní zamestnanci ÚNSS podľa výsledkov merania odporučia rodičom, či je potrebné absolvovať vyšetrenie u očného lekára. Únia organizuje projekt v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR.

„Je našou ambíciou, aby sa prevencia očných ochorení stala súčasťou životného štýlu, aby informovanosť o rizikových faktoroch dosahovala vyššiu úroveň,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Práve včasné odhalenie porúch umožňuje podľa ÚNSS efektívnejšiu liečbu. Zrakové problémy sa u detí niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, keď začína byť na ich zrak kladený väčší dôraz. Vtedy je však podľa ÚNSS pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá.

Viac informácií o projekte Zdravé oči už v škôlke vrátane harmonogramu meraní v jednotlivých regiónoch nájdu záujemcovia na stránke http://www.unss.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie ÚNSS Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska