Tisíckam žiakov SOŠ a učilíšť začínajú záverečné skúšky

Studenti casnik staz
ilustračné foto Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Takmer 10-tisíc žiakov na 253 stredných odborných školách a odborných učilištiach čakajú od utorka záverečné skúšky.

Budú na nich dokazovať svoje zručnosti a vedomosti, ktoré získali počas prípravy na povolanie. Obdobie skúšok bude trvať až do konca školského roka. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke.

Skúšky ukončí ústna odpoveď

Záverečná skúška v stredných odborných školách sa člení na písomnú časť, praktickú časť a ústnu časť. V odborných učilištiach ju tvorí ústna časť a praktická časť, ktorej súčasťou je aj písomná skúška. Podobne ako žiaci maturitných odborov aj žiaci učebných odborov majú zo zákona voľno na prípravu, v ich prípade sú to tri dni pred termínom záverečnej skúšky.

Žiaci v stredných odborných školách začínajú písomnou časťou, ktorá trvá od 45 do 120 minút. Na výber majú jednu z desiatich tém. Praktická časť potrvá najviac 24 hodín, výnimočne však až štyri týždne. Pre sezónne práce sa môže uskutočniť aj v inom termíne.

Záverečnú skúšku ukončujú žiaci ústnou odpoveďou, ktorá trvá najviac 15 minút. Odpovedať budú na jednu z najmenej 25 tém. Na prípravu odpovede majú podľa charakteru odboru 15 až 30 minút.

Záverečná skúška je verejná

Žiaci odpovedajú pred skúšobnou komisiou, ktorú tvorí predseda, podpredseda, triedny učiteľ a zástupca stavovskej organizácie, ak ho stavovská organizácia deleguje.

Záverečná skúška je verejná, okrem jej písomnej časti. Ak sa žiak nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť na záverečnej skúške, po ospravedlnení riaditeľom školy môže do troch dní od riadneho termínu konania skúšky požiadať o náhradný termín, ktorý je určený na september tohto alebo február nasledujúceho roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom