Tisícky Francúzov demonštrovali proti dôchodkovej reforme

štrajk _ grécko
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 15. októbra (WEBNOVINY) – Tisícky Francúzov v utorok v uliciach Paríža protestovali proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy.

Demonštrácia sa konala len krátko pred tým, ako má o príslušných zákonoch rokovať parlament.

Podobné protesty okrem Paríža zorganizovali aj v ďalších mestách vrátane Marseille, Toulouse a Lyonu. Poslanci by mali o penzijnej reforme rozhodovať na utorňajšom podvečernom zasadnutí.

S návrhom prišla socialistická vláda na čele s prezidentom Françoisom Hollandom a keďže ľavičiari majú väčšinu v parlamente, reformu by mali schváliť. Senát bude v tom prípade o legislatíve rokovať už 28. októbra.

Pokusy o zmeny dôchodkového systému sú vo Francúzsku dlhodobo nepopulárne. Reformu sa nepodarilo presadiť v roku 1995 ani v roku 2010 najmä pre masové protesty po celej krajine, ktoré sprevádzali štrajky. Tentoraz je však situácia pokojnejšia a protesty nemajú až taký masový charakter ako v minulosti.

Súčasťou zmien dôchodkového systému má byť predĺženie obdobia, keď sa Francúzom započítava penzia, a to zo súčasných 41,5 na 43 rokov. Zvýšiť sa majú aj odvody zamestnávateľov a zamestnancov. Socialisti sa však neodhodlali ku krajne nepopulárnemu zvýšeniu veku odchodu do dôchodku, ktorý je v súčasnosti stanovený na 62 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom