Tisícky Rumunov protestovali proti antikorupčnej legislatíve a vyzývali na predčasné voľby

Rumunsko
Protestujúci drťia tabuľky s nápisom "Všetko pre spravodlivosť" a vyzývajú na predčasné voľby. 11. december 2017 Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 11. decembra (WebNoviny.sk) – Viac než 10-tisíc Rumunov protestovalo v nedeľu proti antikorupčnej legislatíve, ktorá podľa kritikov sťaží trestanie korupcie na najvyšších miestach.

Najviac ľudí prišlo svoj nesúhlas vyjadriť pred budovu vlády v Bukurešti, pričom poriadková polícia pre vysoký počet účastníkov uzatvorila okolité cesty. Na proteste sa zúčastnil aj bývalý premiér Dacian Ciolos a opoziční lídri.

Demonštrácie sa konali aj v mestách Kluž a Jasy. Protestujúci hvízdali a skandovali heslá ako „Spravodlivosť, nie korupcia!“. Zároveň vyzývali na predčasné voľby.

Rumunský parlament je v procese schvaľovania série zákonov, ktoré podľa demonštrantov umožnia väčšiu politickú kontrolu súdneho systému.

Návrhy kritizujú aj tisícky rumunských sudcov, prezident Klaus Iohannis a Európska komisia. Viacerí členovia rumunskej vládnej koalície čelia obvineniam z korupcie, tvrdia však, že sú politicky motivované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Klaus Iohannis