Tisícky ľudí sa zišli na protestnom pochode v Hongkongu aj napriek policajnému zákazu

Hongkong, protest, pochod
Protestný pochod. Hongkong, 27. júla 2019. Foto: SITA/AP

Tisícky ľudí v sobotu prišli na pochod jednou z hongkonských štvrtí, a to aj napriek tomu, že im to polícia z bezpečnostných dôvodov zakázala.

Demonštranti oblečení v čiernom pochodovali štvrťou Jüen-lung, kde v nedeľu skupina útočníkov brutálne napadla desiatky ľudí v metre.

Pochod, ktorým demonštranti ukazujú vzdor voči útočníkom, sa začal v sobotu popoludní. Jeho účastníci majú so sebou dáždniky, ktoré sa ešte počas protestov v roku 2014 stali symbolom prodemokratického hnutia. Pár hodín pred pochodom zatkla polícia v Jüen-lung muža za to, že nožom zranil ďalšieho človeka. Muž je podozrivý z napadnutia.

V Hongkongu sa už niekoľko týždňov konajú masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktoré sa pôvodne začali na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp „jedna krajina, dva systémy“ zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997.

Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila. Demonštranti však okrem toho začali požadovať aj priame voľby, rozpustenie súčasného zákonodarného zboru aj vyšetrovanie údajnej policajnej brutality v Hongkongu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom