Tisícky učiteľov a študentov vyšli v Brazílii do ulíc a protestovali proti škrtom v rozpočte školstva

protest, Brazília, učitelia
Tisícky učiteľov a študentov protestovali po celej Brazílii proti federálnym škrtom v rozpočte pre školstvo. 14. august 2019 Foto: SITA/AP

Tisícky učiteľov a študentov v utorok protestovali po celej Brazílii proti federálnym škrtom v rozpočte pre školstvo. Podľa spravodajského portálu G1 sa protesty konali v 72 mestách. Účasť však nebola taká vysoká, ako pri masívnych protestoch v máji.

Lídri odborových organizácií vyzvali zamestnancov v oblasti školstva na utorkový štrajk, aby tak odsúdili škrty vo financovaní od základných škôl až po vyššie verejné vzdelanie a plány otvoriť federálne univerzity súkromným investíciám.

K posledným škrtom došlo v júli, keď vláda škrtla 348 miliónov reálov (v prepočte približne 77 miliónov eur) z rozpočtu na učebnice. Už skôr tento rok pritom oznámila, že škrtá 30 percent financií pre univerzity a zastavuje všetky nadchádzajúce štipendiá pre študentov magisterského a doktorandského štúdia. Vláda svoje konanie odôvodňuje tým, že škrty zavádza plošne a rovnomerne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom