Tisícky veriacich si uctia patrónku Slovenska národnou púťou do Šaštína

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šaštín Stráže, Sedembolestná Panna Mária
Pohľad na kňazov a členov spevokolu počas Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii pred Bazilikou Panny Márie Sedembolestnej. Šaštín-Stráže, 15. september 2017. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

ŠAŠTÍN – STRÁŽE 9. septembra (WebNoviny.sk) – Tisícky veriacich budú pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska v polovici septembra putovať do pútnickeho mestečka Šaštín – Stráže.

Pripravený je pre nich trojdňový duchovný program, ktorý vyvrcholí v sobotu 15. septembra o 10:30 pred bazilikou svätou omšou za účasti slovenských biskupov. Hlavným kazateľom bude eparchiálny biskup z Parmy (USA) Milan Lach. V deň sviatku Sedembolestnej Panny Márie budú sväté omše aj o polnoci, 05:00, 07:00, 08:00 a 18:30.

Súčasťou tohtoročnej Národnej púte bude už v piatok 14. septembra pešia púť Po stopách Titusa od rieky Moravy až do Šaštína. V nedeľu 16. septembra sa uskutoční tradičná Púť seniorov a chorých, hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Počas celej púte budú k dispozícii kňazi, ktorí budú vysluhovať sviatosť zmierenia.

Púť k patrónke Slovenska do Šaštína sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, kedy bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte približne 20-30-tisíc pútnikov.

Šaštín sa stal pútnickým miestom v roku 1564, kedy Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínského panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí a po vyšetrovaní nevysvetliteľných udalostí ju vyhlásili za zázračnú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať