Tisícročná včela vychádza na DVD

Juraj Jakubisko
Predseda medzinárodnej poroty Art Film Fest 2011 Juraj Jakubisko a Deana Horváthová-Jakubisková si prezerajú Most Slávy, kde sú pripevnené mosadzné tabuľky s cenou Hercova misia počas 19. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2011. Trenčianske Teplice, 24. jún 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Dvojdielny celovečerný film Tisícročná včela (1983) režiséra Juraja Jakubiska vychádza dnes po prvý raz na DVD.

Snímka vychádza s digitálne remastrovaným obrazom a zvukom, pričom ako bonusy sa na DVD nachádzajú profily Juraja Jakubiska, Petra Jaroša, Jozefa Kronera a Štefana Kvietika a vo fotogalérii sú zábery z filmu.

Jakubiskova adaptácia rovnomennej literárnej predlohy Petra Jaroša je pútavým rozprávaním o osudoch jednej liptovskej rodiny, ale aj výstižným obrazom života slovenského národa v období postupného rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, až po jej úplný zánik v závere prvej svetovej vojny.

V centre široko rozvetveného príbehu, v ktorom sa odvíjajú a vzájomne prelínajú osudy mnohých postáv, stojí včelár, vášnivý geograf, ľudový filozof, no najmä murársky majster Martin Pichanda (Jozef Kroner). Martinov syn Samo (Štefan Kvietik), ktorý po otcovi zdedil remeslo, sa pokúša kráčať v jeho stopách a navzdory ťažkému údelu sa snaží nestrácať humor, ale ani hrdosť prostého človeka.

Snímku uviedli aj na 40. ročníku MFF v Benátkach, kde získala Cenu poroty Kultúrneho strediska mesta Benátky za výtvarnú stránku diela a najlepšiu kameru. Informácie agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová-Tušerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Jakubisko