Tlak politikov na slovenské súdy sa preceňuje. Ich reputácia sa dá zlepšiť, myslia si odborníci

Sudca sudy kladivko
Slovenské súdy nie sú podľa názoru občanov nezávislé. Foto: ilustračné, Shutterstock

Zatýkanie dnes už bývalých sudcov, prokurátorov či štátnych tajomníkov neprispeli k dôvere Slovákov v súdny systém. Potvrdzuje to aj správa Európskej komisie s názvom EU Justice Scorebord, ktorá porovnáva názory občanov členských krajín únie na justíciu.

Za najmenej nezávislé označili respondenti súdy v Chorvátsku, Slovensku a Poľsku, ktoré obsadili posledné tri miesta v rebríčku. Podľa 65 percent Slovákov je nezávislosť súdov zlá alebo veľmi zlá a 28 percent opýtaných si myslí, že situácia v súdnictve je dobrá alebo veľmi dobrá.

Výsledok dlhodobých problémov

Podľa predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka sú tieto čísla výsledkom negatívnych javov, ktoré sa za posledné dva roky v súdnictve odohrali. „Nedivím sa. V slovenskej justícii sa odkryli kriminálne skutky, ku najhorším patria úplatky a kupovanie rozsudkov. A to zostáva v pamäti verejnosti dlhší čas,“ uviedol pre Webnoviny.sk.

Ešte tvrdšie zhodnotil situáciu Ľuboš Kostelanský, analytik Transparency International Slovensko (TIS). „Takýto výsledok zahanbuje a je priamym dôsledkom toho, ako si v uplynulých rokoch organizovaný zločin krytý vládnou mocou dokázal podmaniť políciu, prokuratúru a justíciu,“ uviedol.

Aj predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta hovorí, že obraz súdnictva v očiach verejnosti nie je dlhodobo dobrý, čo považuje za kľúčový problém.

Tlak politikov

Hlavný dôvod, prečo Slováci pochybujú o nezávislosti súdov, je podľa 52 percent slovenských respondentov tlak vlády a politikov a ich zásahy do činnosti súdov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MazákJán ŠikutaĽuboš Kostelanský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Justice ScorebordHlas-SDNS Najvyšší súd SRSúdna rada SRTIS Transparency International SlovenskoÚS Ústavný súd SRWebnoviny.sk