Tlaky sú na všetky médiá, ale kauzy nezastavia, tvrdí Mika

Václav Mika
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) – Tlaky politikov alebo podnikateľských kruhov sú citeľné vo všetkých médiách.

V tomto smere však nezávislosť v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) garantujú aj profesionáli pracujúci v spravodajstve a publicistike RTVS, tvrdí generálny riaditeľ spojeného verejnoprávneho média Václav Mika.

Zdôrazňuje, že je realista a rôzne tlaky zažil v každom médiu v akom doteraz pôsobil.

Vždy okolo médií je politika polarizovaná na dve strany. Ak budú všetci mierne nespokojní, tak to je tiež dobrý výsledok,“ povedal v rozhovore pre SITA Mika.

Pre Václava Miku, ktorý je na čele RTVS od 2. augusta je v tejto oblasti podstatné, aby nevznikali kauzy porušením pravidiel novinárskej práce a etiky, aby neboli spôsobené lobingom, alebo jasným príklonom k jednej zo zainteresovaných strán. – To by bol problém.

Ale, že sú reči. Tie budú a sú, v médiách je to úplne prirodzené,“ myslí si.

Tlaky typu – toto neodvysielajte “to sa už málokedy stáva. Dokonca to vylučujem, lebo keď je veľká kauza, médiá ju pokryjú. A keby jedno médium o tom neinformovalo, to sa nedá vysvetliť,“ zdôrazňuje šéf RTVS s tým, že ak by aj niekto zastavil médium, ktoré kauzu odhalí, vďaka súčasným technológiám to už na druhý deň ostatné médiá majú.

Podľa Miku skrátka, už “systém riadenia médií, že niekto zavolá a povie, že toto sa nebude vysielať, nefunguje. Nestretol som sa s tým. Sú veci, ku ktorým sa dá pristupovať senzitívnejšie, menej senzitívne. Všetci máme nejakú mediálnu prax, ale takéto brutálne cenzúry. – Nie, to nefunguje,“ doplnil v rozhovore pre SITA Václav Mika.

Obrazom: Václav Mika počas rozhovoru pre agentúru SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska