Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čokoláda
Foto: ilustračné, Thinkstock
28. decembra 2016 Zdravie od SITASITA Diskusia()

Tmavá čokoláda priaznivo vplýva na vysoký krvný tlak

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Vedci z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave potvrdili, že tmavá čokoláda priaznivo vplýva na hypertenziu. Odborníci sa tiež zhodli, že zlepšuje kognitívne schopnosti u starých ľudí, pohyb u pacientov s ochorením periférnych ciev a tiež okysličenie srdca v prípade koronárnych artérií.

Za blahodarnými účinkami horkej čokolády stojí bohatý výskyt flavanolov v kakaových bôboch a vo výrobkoch z nich. Flavanoly sú veľká skupina látok prirodzene sa vyskytujúcich v rastlinách so širokým spektrom účinkov na živý organizmus. V poslednom čase sa upriamuje čoraz viac pozornosti na výskum ich prítomnosti v kakaových bôboch.

Zlepšenie funkcie cievnej steny

Náš výskum ukázal, že pozitívne účinky kakaa do veľkej miery súvisia s obsahom látky epikatechín, ktorá sa v kakau nachádza vo veľkom množstve. Okrem kakaa sa nachádza v menšej miere aj v jablkách a inom ovocí, zelenom čaji a červenom víne, a tiež v iných potravinách a nápojoch,“ vysvetlila Iveta Bernátová z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV. „Účinky epikatechínu ukázali, že pri dospelých potkanoch s vysokým krvným tlakom sa výrazne znižoval krvný tlak a zlepšila sa funkcia cievnej steny až na úroveň zdravých jedincov s normálnym krvným tlakom,“ objasnila.

U mladých spontánne hypertenzných potkanov, ktorých obaja rodičia mali vysoký krvný tlak, a preto aj u nich krvný tlak výrazne stúpa už počas obdobia dospievania, epikatechín výrazne spomaľoval zvyšovanie krvného tlaku. „V našich štúdiách sme tiež zistili, že zároveň s redukciou nárastu krvného tlaku, epikatechín znižoval aj vrodenú vysokú pohybovú aktivitu pri mladých potkanoch s geneticky podmieneným vznikom hypertenzie,“ uviedla Bernátová.

Zlepšeniu prísunu kyslíka do tkanív

Epikatechín má na organizmus rozličné účinky na bunkovej a molekulovej úrovni. „Zistili sme tiež, že má vplyv aj na červené krvinky, keď zlepšoval ich schopnosť prechádzať kapilárami, čo vedie k zlepšeniu prísunu kyslíka do tkanív. Tento efekt, spolu so zlepšenou rozširujúcou schopnosťou ciev najmä v dospelosti a znížením produkcie voľných kyslíkových radikálov, môže mať významnú úlohu v zlepšení pamäťových schopností, v zlepšení pohybu v prípade ochorenia periférnych ciev dolných končatín alebo v zlepšení okysličenia srdca v prípade koronárnych artérií,“ priblížila.

Mlieko môže znižovať vstrebávanie epikatechínu a mliečna čokoláda s nízkym obsahom kakaa by preto nemala pozitívne účinky na organizmus. Ak sa rozhodnete spríjemniť si deň čokoládou, siahnite radšej po tmavej čokoláde s vysokým obsahom kakaa, nízkym obsahom cukru a bez mlieka,“ dodala odborníčka na záver.

Informácie agentúre SITA poskytol Stanislav Ščepán z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Odporúčané články

Potvrdili vyše 200-ročnú diagnózu rakoviny, porovnajú zmeny 6 superpotravín, čo nabijú energiou a podporia srdce

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...