To najlepšie ešte len príde, sľúbil prezident Obama

Na čele Ameriky bude stáť opäť Barack Obama
Splnený americký sen. Shauna Harry (vľavo) a Alana Hearn skáču v New Yorku od radosti. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 7. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama, ktorý po stredajších prezidentských voľbách zostane v úrade ďalšie štyri roky, je presvedčený, že „to najlepšie ešte len príde“.

Staronový prezident to povedal davu svojich prívržencov v jeho domovskom meste Chicago, kde ho sprevádzala manželka Michelle a dcéry Sasha a Malia.

Svojmu republikánskemu súperovi Mittovi Romneymu zablahoželal k jeho prezidentskej kampani a vyzval bývalého guvernéra Massachusetts na spoločné stretnutie a diskusiu o budúcnosti USA.

Boj o prezidentské kreslo bol podľa Obamu tvrdý, no len preto, že „obaja milujú svoju krajinu“. „Vo svojich srdciach vieme, že Spojené štáty americké to najlepšie ešte len čaká,“ vyhlásil 44. americký prezident. Obama vo víťaznom prejave sľúbil, že bude bojovať za strednú triedu a americký sen.

Obrazom: Víťazný prejav Baracka Obamu

Profil Baracka Obamu:

Barack Hussein Obama sa narodil pred 51 rokmi v havajskej metropole Honolulu Keňanovi a Američanke.

Obama získal právnické vzdelanie na prestížnom Harvarde, kde sa v roku 1990 stal historicky prvým afroamerickým šéfredaktorom periodika Harvard Law Review.

Po ukončení štúdia sa v roku 1991 vrátil do Chicaga, kde dvanásť rokov vyučoval na tamojšej univerzite ústavné právo a zároveň pracoval v právnickej firme ako advokát. V metropole štátu Illinois začal aj politickú kariéru.

Jeho prvá snaha o prerazenie na celonárodnej úrovni prišla v roku 2000, v demokratických primárkach pre voľby do Snemovne reprezentantov však neuspel. Stalo sa tak až vo voľbách do Senátu, hornej komory amerického parlamentu, o štyri roky neskôr.

Obrazom: Americký prezident Barack Obama

Barack obama
Foto: SITA/AP

Počas svojho pôsobenia presadil viacero projektov zameraných najmä na zdravotnú starostlivosť a boj proti rasizmu, pričom sa mu viackrát podarilo získať aj podporu republikánov.

Obama naplno zaujal počas kampane pred voľbami do Senátu, keď na kongrese Demokratickej strany v roku 2004 vystúpil s prelomovým prejavom, v ktorom kritizoval spôsob vedenia vojny v Iraku, hovoril o zmenách v sociálnych a ekonomických prioritách vlády či kritizoval stranícke videnie americkej politiky.

Na podobných vyhláseniach postavil aj svoju prezidentskú kampaň o štyri roky neskôr, do ktorej sa mu podarilo získať viacero Američanov, ktorí dovtedy nezvykli voliť.

Napriek tomu nemal nomináciu Demokratickej strany istú, keďže v primárkach proti nemu stála Hillary Clintonová, výdatne podporovaná svojím manželom a populárnym exprezidentom Billom Clintonom.

Ústrednou témou Obamovej kampane a neskôr aj jeho prezidentovania bola zmena v porovnaní s jeho predchodcom v úrade, republikánskym prezidentom Georgeom W. Bushom. Obamovmu jednoznačnému volebnému víťazstvu na úkor jeho republikánskeho vyzývateľa Johna McCaina sa dostalo veľkého ohlasu po celom svete.

Obrazom: Demokrati oslavujú triumf Obamu

Barack obama
Foto: SITA/AP

Eufória z jeho agendy bola taká silná, že presvedčila aj nórsky Nobelov výbor, ktorý mu v októbri roku 2009, teda iba po niekoľkých mesiacoch od nástupu do funkcie, udelil Nobelovu cenu mieru.

K jeho veľkým úspechom na poste prezidenta sa radí dohoda s Ruskom o znížení jadrového arzenálu, reforma fungovania finančných trhov, no najmä reforma zdravotníctva, ktorá je dodnes predmetom ostrých sporov medzi demokratmi a republikánmi.

Rodákovi z Honolulu sa však predovšetkým podarilo zmeniť imidž USA v zahraničí, ktoré vnímalo jeho predchodcu veľmi kriticky.

Tromfom je aj zabitie najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina či ukončenie vojny v Iraku.

Naopak, medzi Obamove neúspechy kritici radia jeho nesplnený sľub zatvoriť zadržiavacie centrum v kubánskom zálive Guantánamo či veľmi labilný stav ekonomiky trpiacej pomerne vysokou nezamestnanosťou. Práve to sa stalo hlavným terčom kritiky jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho.

Barack Obama je ženatý a s manželkou Michelle má dve deti. Hlási sa ku kresťanstvu a ako prvý úradujúci prezident verejne podporil manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Obrazom: Takto volili Američania svojho prezidenta

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaHillary Clintonová