Tolokonnikovovú z Pussy Riot presunú do inej väznice

Pussy riot tolokonnikovova
Členka ruskej skupiny Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová (v strede). Foto: SITA/AP

MOSKVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Uväznenú členku punkovej skupiny Pussy Riot Nadeždu Tolokonnikovovú preložia do iného väzenského zariadenia potom, čo hladovkou protestovala proti zlým podmienkam v trestaneckej kolónii v dedine Baraševo na území Mordvianskej republiky.

V piatok o tom informovala ruská Federálna väzenská správa. Tolokonnikovová, ktorá sa len tento týždeň vrátila z nemocnice do väzenia, obnovila v piatok hladovku za presun do iného zariadenia.

Prvú časť hladovky, ktorú začala 23. septembra, vydržala osem dní, no pre zhoršený stav ju museli hospitalizovať.

Väzenská správa zatiaľ neinformovala, do ktorej väznice Tolokonnikovovú prevezú. Vo vyhlásení uviedla len toľko, že vyhovela žiadosti väzenkyne z „dôvodu je osobnej bezpečnosti“.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali „modlitbu“ proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou. Tolokonnikovovú a 25-ročnú Mariu Aljochinovú a poslali do pracovných táborov, zatiaľ čo 31-ročnú Jekaterinu Samucevičovú súd prepustil na podmienku. Na otrasné podmienky v ruských väzniciach už dávno upozorňujú tamojší ľudskoprávni aktivisti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom