Tom Nicholson svoj zdroj v kauze Gorila prezradiť nemusí

Gorily za mreže nepôjdu, súdy sú podplatené, tvrdí
Investigatívny novinár Tom Nicholson počas prezentácie jeho knihy s názvom Gorila v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave. Bratislava, 26. júl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
Kauza Gorila opäť vytiahla ľudí do ulíc
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) sa vo svojom stanovisku zastal novinára Toma Nicholsona, od ktorého polícia žiada prezradenie zdroja jeho článku.

Podľa IPI je rodák z Kanady novinárom už 20 rokov, pracoval aj ako šéfredaktor periodika Slovak Spectator. Inštitút so sídlom vo Viedni preto tvrdí, že na základe slovenského a medzinárodného práva má právo na ochranu svojho zdroja a je aj pod ochranou Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ako konštatuje IPI, akýkoľvek pokus o nátlak na odhalenie jeho zdroja, je porušením slovenského tlačového zákona a je taktiež v rozpore s európskym dohovorom o práve na ochranu svojho tajného zdroja.

Denník Sme informoval, že známeho investigatívneho novinára Toma Nicholsona preveruje inšpekcia ministerstva vnútra, či je skutočne novinárom. Predvolali si ho v rámci vyšetrovania úniku prepisu telefonátu bývalého Kaliňákovho poradcu Stanislava Jankoviča s Liborom Jakšíkom, považovaným za šéfa jednej z mafiánskych skupín.

Vo februári Nicholson informoval, že sa dostal k prepisu ich priateľského rozhovoru z augusta 2010, v ktorom spomínajú aj terajšieho šéfa prokuratúry Jaromíra Čižnára. Inšpekcia teraz od Nicholsona chce, aby prezradil, kto mu dokument poskytol. Ten o tom informoval na svojom blogu.

Nicholson vypovedal ako svedok. Zdroj informácií prezradiť odmietol. Odvolal sa na tlačový zákon. Vyšetrovateľ Ivan Hapšták mu však podľa blogu oznámil, že tlačový zákon sa vzťahuje len na osoby, ktoré sú zamestnané u nejakého vydavateľa, prípadne s ním majú zmluvu. Nicholson v súčasnosti publikuje sám na internete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tom Nicholson