Tomanová by podľa KDH mala podať demisiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomanová
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) -Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová by podľa KDH mala zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol predseda KDH Ján Figeľ. Ako príklad zlyhania ministerky Tomanovej uviedol pilotné sociálne podniky, ktoré dostali od Európskej komisie červenú. „Európska komisia na základe auditu dospela k tomu, že takéto projekty financovať nebude,“ povedal Figeľ. Audit v dvoch z ôsmich sociálnych podnikov podľa neho odhalil zásadný nesúlad s európskymi podmienkami financovania projektov. Figeľ tiež upozornil na to, že Slovensko má rekordnú mieru nezamestnanosti, ktorá je vyššia ako v mnohých iných krajinách EÚ. „Ministerka Tomanová nezvládla boj s krízou a nezamestnanosťou,“ zdôraznil. Opatrenia súčasnej vlády v sociálnej oblasti sú podľa Figeľa neúčinné, nespravodlivé a diskriminujúce.

Podpredseda KDH Július Brocka upozornil na nespravodlivé a diskriminujúce zmeny v poskytovaní rodičovského príspevku od začiatku tohto roka. „Nový zákon urobil z rodičov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov, štyri kategórie rodičov,“ povedal. Najmenšej skupine rodičov sa podľa neho pridalo mesačne takmer 92 eur, väčšej skupine rodičov však vláda nepridala ani cent a zároveň zakázala obom skupinám rodičov zlepšiť svoj príjem prácou na dohodu. Ak by podľa neho rodičia pracovali na dohodu, môžu prísť o 80 eur mesačne, ktoré štát za nich platí na starobné poistenie. „KDH nebude trestať aktivitu rodičov, príspevok pri celodennej starostlivosti o deti by mal byť rovnaký,“ povedal.

Vláda podľa Brocku zlyhala aj v oblasti sociálnych služieb. „Vláda zrušila možnosť vybrať si ľuďom, ktorí sú odkázaní na sociálne služby, zariadenie, ktoré je pre nich najvýhodnejšie a zmenila spôsob financovania sociálnych služieb,“ povedal. Súčasný kabinet Brocka kritizuje aj kvôli zmenám v dôchodkovom systéme. Ako príklad negatívnych zásahov vlády uviedol zmenu podmienok nároku na dôchodok z druhého piliera, a to predĺženie minimálneho obdobia sporenia z 10 na 15 rokov, zrušenie povinného sporenia v druhom pilieri pre mladých ľudí a zavedenie polročného obdobia na hodnotenie výnosnosti fondov. „Vláda zápasila tak s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, ako aj so sporiteľmi v druhom dôchodkovom pilieri,“ upozornil.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľJúlius BrockaViera Tomanová
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie