Tomanová pripustila problémy pri ďalšom podniku

Viera Tomanová
Viera Tomanová Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová pripustila, že po pilotnom sociálnom podniku Arvik môže mať problémy s poberaním štátnej pomoci aj ďalší zo zvyšných siedmich sociálnych podnikov. „V Arviku sme odstúpili od zmluvy, môže ísť ešte o ďalší sociálny podnik, ale vždy sa dá táto aktivita odčleniť a v ostatných pokračovať,“ uviedla po stredajšom rokovaní vlády ministerka vzhľadom na spornú štátnu pomoc pre sociálne podniky. Zdôraznila však, že samotný Brusel nemá v štátnej pomoci pre sociálne podniky jasno. „Od roku 1998 neboli nastavené právne podmienky a právny rámec pre sociálne podnikanie,“ upozornila. Ako pokračovala, sociálne podnikanie je pritom obsahom stratégie Európskej únie do roku 2020. „Žiadny program nie je zastavený, ani program sociálnych podnikov,“ zdôraznila.

Ako v utorok informoval hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška, ministerstvo práce má od pondelka k dispozícii „hrubý náčrt poznatkov“ z decembrového auditu Európskej komisie (EK), ktorý sa týkal celého Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, vrátane dvoch pilotných projektov sociálnych podnikov. „Tento pracovný materiál je určený výhradne k odbornej diskusii medzi Európskou komisiou a slovenskými inštitúciami a otvára témy, ktoré vôbec nemusia byť súčasťou záverečnej správy kontroly Európskej komisie,“ uviedol Stuška. Až po zaujatí stanovísk a pripomienkovaní tém zo strany slovenských orgánov bude podľa hovorcu ministerstva vydaná správa so závermi a odporúčaniami EK.

Premiér Robert Fico na kontrolnom dni na ministerstve práce a sociálnych vecí koncom februára avizoval, že EK by mala v marci vydať stanovisko k fungovaniu pilotných sociálnych podnikov. Ako ďalej uviedol minulý mesiac počas tlačovej besedy, zásadným problémom v tejto oblasti je to, či poskytovanie štátnych prostriedkov sociálnym podnikom nepredstavuje nepovolenú štátnu pomoc. „Ak je problém len v tomto, tak je to v poriadku,“ povedal Fico. Ak by však Európska komisia podľa premiéra konštatovala aj iné problémy vo vzťahu k sociálnym podnikom, tak sa tým vláda bude zaoberať. „Musíte tému sociálnych podnikov zvládnuť. Ak pôjde len o otázku hospodárskej súťaže, máte moju plnú podporu,“ obrátil sa Fico vo februári na ministerku práce a sociálnych vecí Vieru Tomanovú.

Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová ešte v polovici decembra minulého roka odstúpila od zmluvy s pilotným sociálnym podnikom Arvik. „V žiadnom prípade to nebolo rozhodnutie Európskej komisie,“ povedala Tomanová v polovici januára tohto roka. Rezort práce a sociálnych vecí v tomto sociálnom podniku podľa Tomanovej zistil viaceré opakované nedostatky, ktoré sa neodstraňovali. „Požiadala som o kontrolu podniku Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, aj daňový úrad a vzhľadom na to, že sa jedná o európske peniaze, aj Úrad boja proti korupcii,“ uviedla šéfka rezortu práce a sociálnych vecí. Ako dodala, k odstúpeniu od zmluvy pristúpila kvôli porušeniu zmluvných podmienok zo strany sociálneho podniku.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoViera Tomanová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia