TOMANOVÁ: Správa Bruselu je draft v rovine názorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tomanová
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD) odmieta definitívnosť správy Európskej komisie, považuje ju len za neverejný náčrt. Brusel v správe o podnikoch, ktoré mali pomáhať nezamestnaným, konštatuje podozrenia z tunelovania a podvodu. Odporúča zastaviť financovanie dvoch z ôsmich projektov – Arviku a sociálneho podniku v Revúcej. „V tejto chvíli, a to sú pravidlá EÚ, nemám dôvod akýmkoľvek spôsobom komentovať tento draft, ktorý je v rovine názorov a ktoré sa budú vysvetľovať, a to až po doručení slovenskej verzie tejto správy,“ uviedla v relácii TV Markíza Na telo Tomanová. Tvrdí, že opozícia spolu s médiami vedie „pohon na čarodejnice“ a sociálne podniky len zosmiešňuje.

Šéfka rezortu práce odmietla, že by nám Brusel v predbežnej správe vyčítal klientelizmus. Opačný názor má podpredsedníčka a volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. „Správa konštatuje, že sa klientelizmus potvrdil tak v Arviku ako v revúckom sociálnom podniku,“ reagovala Radičová. V revúckom sociálnom podniku sú podľa nej omnoho väčšie problémy ako len podozrenia v rámci štátneho financovania. Ide o pochybenia v prípadoch nezákonného rozdeľovania prostriedkov, verejného obstarávania, prepojenia riaditeľa či predaja výrobkov pod cenu. Radičová pripomína, že ministerstvo financií odmietlo certifikovať významnú časť výdavkov viacerých sociálnych podnikov, ako napríklad nadštandardné odmeny manažérov či duplicitné výdavky podnikov.

Doposiaľ dostali sociálne podniky zálohové platby dokopy 11 miliónov eur (340 mil. korún). Slovensko požiadalo Brusel o preplatenie asi troch miliónov eur z toho. „Je tam veľká suma na Arvik, predovšetkým na výrobnú linku, na ktorej sa zaúčali Rómovia pracovať, je to suma okolo 1,688 mil. eur,“ uviedla Tomanová. Koľko nám napokon Únia uhradí, nie je jasné. „Brusel preplatí zatiaľ tú sumu, o čo požiadalo na preplatenie ministerstvo financií, pretože ju potvrdilo. Nič viac a o nič menej, aj to je ešte s otáznikom,“ povedala Radičová. Ak by vláda začala riešiť problém okamžite ako naň v júli 2009 upozornilo ministerstvo financií, Slovensko by sa podľa Radičovej mohlo vyhnúť škandálom.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Iveta RadičováViera Tomanová