Tomuto štátu sa nedá veriť, povedal Beblavý k téme dôchodkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kde sa stretol s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomírom Jahnátkom, témou stretnutia bolo "Zamestnávanie príbuzných ministra Ľ. Jahnátka v jeho rezorte". Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Vláde podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého pri vystupovaní sporiteľov z druhého piliera vôbec nepomôže to, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu.

„Aj dnes jasne vidíme, že skutočný dôvod pre vstup do druhého piliera je absolútna nedôvera k tomuto štátu,“ povedal v parlamentnej rozprave k zavedeniu minimálneho dôchodku. Z tohto dôvodu ľudia podľa Beblavého preferujú neistý a menší druhý pilier pred štátom. „Tomuto štátu sa nedá veriť,“ uviedol.

Kaník súhlasí s pôvodným návrhom

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník považuje za správny pôvodný návrh, podľa ktorého sa pri výške minimálneho dôchodku nemala zohľadňovať účasť v druhom pilieri.

„Potom premiér Fico prišiel na to, že potrebujú z druhého piliera vyhnať čo najviac ľudí,“ povedal. To, že sa vláda snaží z druhého piliera vyhnať čo najviac sporiteľov, považuje Kaník za morálny hazard, keďže vystúpením ľudí z druhého piliera sa zvyšujú budúce výdavky štátneho rozpočtu.

Suma minimálnej penzie sa má navyšovať

Pre ľudí, ktorí počas života získali 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok tvoriť 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura.

Suma minimálnej penzie sa má zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia budúci rok predstavovala 340,8 eura.

Zmenu schválili na návrh Podmanického

Parlamentný sociálny výbor ešte v marci tohto roka schválil pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Jána Podmanického, podľa ktorého budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.

Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pritom pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nemajú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.

Richter odmieta protiústavnosť návrhu

To, že budú mať sporitelia v druhom pilieri nárok na nižší minimálny štátny dôchodok, nie je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera protiústavné. Ako uviedol, o tomto kroku sa radil s právnikmi.

„Nerovnaké postavenie je prípustné, ak je odôvodnené a primerané,“ uviedol minister v parlamentnej rozprave k zavedeniu minimálneho dôchodku. Z tohto dôvodu tvrdí, že nižšie minimálne penzie pre sporiteľov nie sú v rozpore s Ústavou SR. „Odmietam, že by to bolo diskriminačné a protiústavné,“ zdôraznil šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Brocka označil návrh za diskriminačný

Pozmeňujúci návrh, podľa ktorého majú mať sporitelia v druhom pilieri nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu, počas rozpravy ostro kritizovali viacerí opoziční poslanci. Podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku ide o protiústavný, diskriminačný návrh.

„Týmto návrhom trestáte ľudí, ktorí dávno pochopili, že sa nemajú spoliehať na štát,“ povedal. Ako ďalej uviedol, poslanci za KDH za takúto pozmenenú podobu návrhu novely zákona o sociálnom poistení nebudú hlasovať. „Tento návrh musí skončiť na ústavnom súde,“ upozornil poslanec za KDH. Brocka preto podal návrh, aby parlament nepokračoval v rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení.

Poslanci tak skončili rozpravu k návrhu na zavedenie minimálneho dôchodku. Krátko po 19:00 predsedajúci schôdze Miroslav Číž ukončil štvrtý rokovací deň 51. schôdze parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterJúlius BrockaĽudovít KaníkMiroslav BeblavýMiroslav Číž
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky