Top tipy a triky, ako dať opici zbohom a užiť si Silvestra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
šampanské
Foto: commons.wikimedia.org

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Poznáte to. Ráno sa zobudíte, pomaly sa začnete rozpamätávať na udalosti minulej noci a vtom si uvedomíte, ako strašne vás bolí hlava a že váš žalúdok volá o pomoc. Skvelý večierok je za vami, no pred vami je ťažké ráno a možno aj celý deň.

Predstavte si, že takmer nič z vyššie uvedeného by sa nemuselo stať a vy by ste vykročili do ďalšieho krásneho dňa. Samozrejme, zaručenou a vždy funkčnou radou je nepiť alkohol. Keď už sa to nepodarí (či už zo slušnosti alebo pre vlastné chute a náladu), riaďte sa nasledovnými radami a „deň po“ bude omnoho krajší.

Pred pitím sa vyzbrojte!

V prvom rade si domácnosť zásobte potravinami, ktoré budú ráno viac ako užitočné. Určite by ste mali mať doma aspoň niektoré z nasledujúcich vecí:

• med

• banán

• vajíčka

• slaninku

• čerstvý zázvor

• ingrediencie na slepačí vývar alebo aspoň desiatovú polievku

• zásaditú minerálku

• paradajkový džús

• worcestrovú omáčku

• soľ, korenie

• citrusy

• multivitamínové tabletky

Neskôr si vysvetlíme, na čo nám bude toto všetko dobré. Je lepšie zabezpečiť si každý bod z nášho zoznamu prvej pomoci, pretože nikdy vopred neviete, ako sa budete cítiť, čo zvládnete zjesť a vypiť a čo nie.

Predtým, než sa vyberiete na párty či oslavu, rozhodnete sa najedzte niečoho poriadne mastného a sýteho. Žalúdok tak zamestnáte a tým sa spomalí vstrebávanie alkoholu.

Martini
Foto: www.flickr.com

Počas pitia

1. Veľmi dôležitá je kvalita alkoholu, aký pijete. Je naozaj pravda, že čím kvalitnejšie víno či vodku si dáte, tým lepšie vám bude na druhý deň.

2. Pozor na sladké. Na jednej strane sa vyhnite sladkým likérikom a populárnej broskyňovej vodke. Na druhej strane si dobre premyslite aj to, čím alkohol budete zapíjať. Kokakolové nápoje či iné sladké vody sú aj napriek príjemnej chuti v skutočnosti vašimi nepriateľmi. Síce sa to dobre pije, ale na druhý deň máte bolesť hlavy zaručenú. Stavte radšej na vodu alebo minerálku a vypite jej naozaj veľa.

3. Nemiešať! Nemiešať! Nemiešať! Jedno zo základných, no stále porušovaných pravidiel. Vopred si premyslite, čo budete celý večer piť a ostaňte pri tom.

4. Výborné je, ak sú na párty aj jednohubky, chlebíčky, obložené misy alebo aspoň slané oriešky. Takúto príležitosť si nenechajte ujsť a priebežne poháriky zajedajte.

5. Keď dopijete posledný pohárik, dajte si multivitamínovú tabletku. Aj keď to ešte necítite, alkohol vám práve ničí v tele vitamíny, minerály, spaľuje cukor a dehydruje a tabletka aspoň niečo môže zachrániť. Zapite ju aspoň tromi decilitrami vody.

Hrôzostrašný deň po

Ak ste toho vypili priveľa alebo ste porušili niektorú z vyššie uvedených rán, zrejme sa vám nevstáva práve najľahšie. Podľa toho, ako sa cítite, vyskúšajte niektorý z nasledovných receptov:

Bolesti hlavy, opica
Foto: www.flickr.com

1. Bohaté raňajky

V jednej z častí zábavnej šou Chytráci – Zneužitie vedy sa zaoberali tým, čo najlepšie zaberá na opicu. Ľudí po „náročnej“ nočnej párty rozdelili do troch skupín. Jedna si dala lieky z lekárne určené na ťažké stavy po alkoholickom opojení. Druhá vyskúšala recept „klin sa klinom vybíja“ a jej členovia vypili ďalší alkohol. Tretia skupiny si dala mastné typické anglické raňajky – vajíčka, klobásky a slaninku. Experiment dokázal, že sa práve členom tretej skupiny sa po skonzumovaní bohatých raňajok výrazne polepšilo.

2. Banán

Možno sa čudujete, ale banán môže skutočne výrazne pomôcť. Po nadmernom prijímaní alkoholu totiž rapídne klesne cukor v krvi a banán obsahuje veľa sacharidov, ktoré vám môžu pomôcť dostať sa do normálnu. Ak to zvládnete, môžete si ho rozmačkať a pridať med, ktorý vám do tela pridá množstvo výživných látok.

Slepačia polievka
Foto: www.flickr.com

3. Slepačí vývar

Starý dobrý recept na opicu skutočne zaberá. Žalúdok ho ľahko strávi a pomaly sa učí pracovať. Rýchlou pomocou môže byť aj desiatová polievka.

4. Minerálka

Vaše telo je úplne dehydrované a vy nutne potrebujete vodu. Alkohol zničil množstvo minerálov, takže poriadne zásaditá minerálka môže byť pre vás to pravé. Aby ste si doplnili aj nejaké vitamíny, pridajte si do nej čerstvú šťavu z citróna. Pite však po malých dúškoch, aby váš žalúdok nemal pocit, že ho chcete utopiť a nevrátil vodu späť.

5. Zázvorový čaj

Celkovo pri nevoľnosti je zázvor skvelým záchrancom. Očistite ho, postrúhajte a zalejte horúcou vodu. Nešetrite ani medom a citrónom. Ak by sa vám zdal príliš silný, radšej ho ešte zrieďte vodou, aby vám neuškodil. Ak zázvor nezoženiete, pripravte si mätový či upokojujúci medovkový čaj.

Bloody Mary
Foto: www.flickr.com

6. Bloody Mary

Drink Krvavá Mary obsahuje množstvo výživných látok a minerálov. Samozrejme, v tomto štádiu si ju musíte pripraviť bez vodky a tabasca, ktoré by mohli podráždiť žalúdok. Zmiešajte paradajkový džús s trochou worcestrovej omáčky, citrónovej šťavy, pridajte soľ a čierne korenie.

7. Vetrajte

Aj keď vy to možno necítite, spali ste v alkoholovom opare, ktorý zacíti každý, kto vojde do vašej izby. Poriadne si vyvetrajte a dýchajte čerstvý vzduch.

8. Dávajte si pozor na lieky od bolesti

Vaša pečeň má totiž už dosť práce so spracúvaním zvyškov alkoholu. Radšej si prikladajte na hlavu studené obklady a jemne si masírujte spánky.

9. Sprcha

Po opici je najlepšia na hlavu vlažná a na telo horúca voda. Horúci kúpeľ radšej neskúšajte, mohlo by vám prísť nevoľno alebo by ste vo vani mohli zaspať.

10. Spánok

Ide nepochybne o jeden z najúčinnejších liekov po opici. Posledná rada znie, spite, koľko vládzete.

Portál Webnoviny.sk vám želá skvelú silvestrovskú zábavu a úspešný štart do nového roka bez opice!

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia