Topánky Michaela Jordana, v ktorých predviedol ničivý smeč, vydražili za rekordnú sumu

Michael Jordan
Basketbalová legenda Michael Jordan v drese tímu NBA Chicago Bulls. Foto: archívne, SITA/AP

Najdrahšie športové topánky na svete kedysi patrili basketbalovej legende Michaelovi Jordanovi a nový majiteľ za ne v aukcii zaplatil 615-tisíc USD, čiže v prepočte približne 520-tisíc eur.

Rekordná suma je vysoká, ale organizátori aukčného domu Christie’s očakávali, že sa vyšplhá ešte vyššie – až do výšky 650 000 – 850 000 USD, čiže 549 000 – 718 000 eur.

Topánky s úlomkom skla

Šesťnásobný šampión NBA nosil predmetné tenisky v červeno-čierno-bielej farbe s názvom „Air Jordan High“ v auguste v roku 1985 počas exhibičného zápasu v talianskom Terste.

Jordan v nich zasmečoval tak prudko, že zlomil zadnú dosku konštrukcie koša.

„Tie topánky sú originál, lebo majú v sebe aj úlomok skla, ktorý uviazol v ich podrážke,“ informovala spolupracovníčka aukčného domu Christie’s Caitlin Donovanová, informuje o tom aj portál ORF.

Dokument videli milióny ľudí

Pôvodne najdrahšie športové topánky boli tiež majetkom Michaela Jordana. Vydražili sa v máji tohto roku sumou 560-tisíc USD, čiže 473-tisíc eur.

Popularita legendárneho krídelníka Chicaga Bulls sa tento rok ešte zvýšila po odvysielaní dokumentu „Posledný tanec“, ktorý bol návratom k úspešnej kariére dvojnásobného olympijského šampióna z Los Angeles 1984 a Barcelony 1992.

Na Netflixe si ho pozreli milióny ľudí a marketingová značka 57-ročného Jordana na istý čas výrazne vzrástla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Caitlin DonovanováMichael Jordan
Firmy a inštitúcie Chicago BullsChristie's