Tóth dosiahol najlepší výsledok slovenského chodca na MS

Matej Tóth
Matej Tóth Foto: SITA/Dušan Hein

MOSKVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Majstrom sveta v chôdzi mužov na 50 km sa na atletickom šampionáte v Moskve stal 35-ročný Ír Robert Heffernan.

Dosiahol tak svoj najväčší úspech v kariére. Trať zvládol za 3:37:56 h, čo je najlepší svetový výkon roka.

Druhý prišiel do cieľa domáci ruský reprezentant Michail Ryžov, za víťazným Heffernanom zaostal za o 62 sekúnd. Bronzovú medailu si vybojoval Austrálčan Jared Tallent.

Matej Tóth finišoval v čase 3:41:07 h piaty a postaral sa tak o najlepší výsledok slovenského chodca na MS v ére štátnej samostatnosti. Predviedol výborný výkon. Od začiatku sa v 61-člennom štartovom poli držal medzi najlepšími, ani na jednom z medzičasov nevypadol z elitnej desiatky.

V záverečných desiatich kilometroch sa poradie od tretej priečky nižšie každú chvíľu menilo, tridsaťročný chodec banskobystrickej Dukly sa pri svojom piatom štarte na svetovom šampionáte dokázal posunúť na konečnú piatu pozíciu. Vlani bol na tejto trati na olympijských hrách v Londýne ôsmy. Doteraz jeho najlepšie umiestnenie z majstrovstiev sveta bolo 9. miesto z dvadsiatky v Berlíne 2009.

Robert Heffernan
Foto: SITA/AP

Chcel som začať trošku opatrnejšie, ale od štartu sa išlo dosť svižne, už po pätnástich kilometroch sa pole výrazne začalo trhať. Cítil som sa však veľmi dobre, telo reagovalo. Držal som si až do tridsiateho kilometra rovnomerné tempo, potom prišiel môj najrýchlejší päťkilometrový úsek. Najťažšie to bolo od tridsiateho piateho po štyridsiaty kilometer. Vrátil som sa k svojmu vlastnému rytmu. Cítil som, že budem schopný udržať ho až do cieľa. Podarilo sa mi to. V závere sa poradie neustále miešalo, ale vedel som, že som stále v hre a to ma povzbudzovalo. Aj keď je poolympijský rok, preteky mali výbornú úroveň. Ukázalo sa, že súperi sú vynikajúco pripravení a špička sa neustále rozširuje,“ povedal v cieli Matej Tóth.

Druhý Slovák v štartovom poli Dušan Majdán skončil dvadsiaty deviaty, keď zapochodoval chodecký maratón v osobnom rekorde v čase výrazne pod štyri hodiny – 3:57:50 h. „Už pred pretekmi som sa cítil veľmi dobre a tušil som, že by to mohol byť môj deň. Do štyridsiateho kilometra som bol v pohode, dokonca som pomýšľal na čas okolo tri hodiny päťdesiatpäť a pol minúty. Potom som sa však začal ´lámať´. Vo finiši na štadióne som však ešte predbehol troch súperov – Mexičana, Austrálčana a Číňana, nemôžem byť nespokojný. Myslím si, že to bolo v mojom podaní dobré, som spokojný. V hierarchii svojich doterajších výsledkov to radím medzi najlepšie,“ skomentoval svoje moskovské vystúpenie 25-ročný Dušan

Výsledky – majstrovstvá sveta v atletike v Moskve: FINÁLE

Muži:

50 km chôdza: 1. Robert Heffernan (Ír.) 3:37:56 h – svetový výkon roka, 2. Michail Ryžov (Rus.) 3:38:58, 3. Jared Tallent (Aus.) 3:40:03, 4. Igor Glavan (Ukr.) 3:40:39, 5. Matej Tóth (SR) 3:41:07, 6. Grzegorz Sudol (Poľ.) 3:41:20, 7. Ivan Noskov (Rus.) 3:41:36, 8. Lukasz Nowak (Poľ.) 3:43:38, … 29. Dušan Majdán (SR) 3:57:50

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Tóth