Toto boli príčiny konfliktu redaktora Hlavenu s Kozákom

Ján Kozák
Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák pred osemfinálovým zápasom proti Nemcom na majstrovstvách Európy. Lille, 26. jún 2016. Foto: SITA/Rastislav Blaško

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Nepríjemnému konfliktu, ktorý priniesol nedeľňajší televízny rozhovor trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Jána Kozáka s redaktorom RTVS Ľubošom Hlavenom po prehre s Anglickom 0:1 v kvalifikačnom stretnutí o postup na MS 2018, sa dalo predísť.

Na jeho druhú otázku, či „sa hneváme na rozhodcov„, kouč nahnevane odvetil: „Načo provokujete. No povedzte, načo. Vy povedzte svoj názor. Toto mi robíte? Prosím vás pekne, toto je od vás nekorektné. Ja to dám do polohy takej, aby každý pochopil a vy nasledujúcu otázku dáte takúto. Čo to sú za spôsoby?

Na kvalitnom rozhovore sa podieľajú obe zúčastnené strany, v tomto prípade aj redaktor, aj tréner,“ pripomína Oľga Škvareninová, ktorá prednáša futbalovým koučom študujúcim licenciu UEFA Pro.

Z Kozákovho verbálneho i neverbálneho správania počas odpovede na prvú otázku vidieť, ako emotívne prežíva výsledok zápasu. Svedčí o tom opakovanie slov, pokašliavanie, pohyby telom, dotyk tváre, mimika, smerovanie pohľadu nadol, mihanie očných viečok, obliznutie pier, silený úsmev. V takejto situácii by bolo vhodné, keby redaktor uplatnil empatiu a nepýtal sa na skutočnosť, ktorú tréner navyše diplomaticky naznačil vo svojej predchádzajúcej odpovedi,“ konštatuje Škvareninová.

Obrazom: Kvalifikácia MS 2018: Slovensko – Anglicko

Zlom v Kozákovom vyjadrovaní podľa nej nastal najmä po tom, ako Hlavena vystrel ukazovák, ktorým sa ho takmer dotkol. „Toto gesto počúvajúci často vníma ako svoje ohrozenie, spoločenská etiketa ho neodporúča používať. Hoci k športu emócie patria, rozhovoru by prospela väčšia profesionalita na oboch stranách – na strane redaktora lepšia technika kladenia otázok a uplatňovanie rozdielnych spôsobov vedenia rozhovoru v závislosti od situácie či psychického rozpoloženia druhého komunikanta, na strane trénera viac sebaovládania,“ doplnila Oľga Škvareninová, ktorá komunikáciu s médiami prednášala aj pre hráčov slovenskej reprezentácie do 21 rokov, AS Trenčín, MŠK Žilina či Slovana Liberec.

O nedeľňajšej prehre Slovákov, ktorí v Trnave od 57. min hrali bez vylúčeného kapitána Martina Škrtela (po druhej žltej karte, pozn.), rozhodol gól Adama Lallanu až v úplnom závere nadstaveného času.

Video: Rozhovor s Jánom Kozákom po prehre s Anglickom

https://www.youtube.com/watch?v=PDZzAG8lsaA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Kozák st.
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia