Tour de France 2020 (1. etapa): Sagan bodoval na prémii, ale špurt o triumf ovládol Kristoff (video+foto)

Alexander Kristoff, Peter Sagan
Záverečný šport v 1. etape Tour de France 2020. 29. 8. 2020 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 29. augusta, 18:35

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) finišoval na piatom mieste v prvej etape na 107. ročníku Tour de France.

Sagan na úvod svojej deviatej účasti na najslávnejších pretekoch na svete bojoval o svoje trináste etapové víťazstvo, ale v záverečných metroch na Promenade des Anglais mu došli sily.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Daždivú etapu so štartom aj cieľom v známom juhofrancúzskom letovisku Nice s dĺžkou 156 km nečakane vyhral Nór Alexander Kristoff z tímu UAE Emirates, ktorý v dlhom šprinte zaskočil viacerých favoritov a tešil sa z jubilejného osemdesiateho víťazstva v profikariére a štvrtého v etape na Tour de France. Kristoff sa aj ako prvý oblečie do žltého dresu lídra pretekov. Saganovi patrí piata priečka s mankom 10 sekúnd.

„Prišiel som na Tour v dobrej kondícii, ale víťazstvo v prvej etape som rozhodne nečakal. Bol som dosť dlho na zadnom kolese Petra Sagana a vpravo som videl šprintovať Ceesa Bola. Potom som si vravel, že to skúsim a nakoniec mi to vyšlo. Mať na sebe žltý dres je úžasný pocit a aj víťazstvo po dlhšom čase poteší,“ uviedol Alexander Kristoff v rozhovore v priamom prenose Eurosportu.

Druhý skončil úradujúci majster sveta Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a nečakané stupne víťazov doplnil Holanďan Cees Bol zo Sunwebu. Štvrté až siedme miesto obsadili favoriti na víťazstvo v poradí Sam Bennett, Peter Sagan, Elia Viviani a čerstvý majster Európy Giacomo Nizzolo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V Nice a jeho okolí sa jazdilo na troch okruhoch a súčasťou úvodnej etapy na TdF 2020 boli aj dve kategorizované stúpania na Cote de Rimiez s dĺžkou 5,38 km a priemerom 5,1%.

Pelotón absolvoval tieto stúpania na 48. a 105. km a medzi nimi prišla na rad šprintérska prémia. Úvodná etapa priniesla okrem množstva pádov na mokrej ceste aj únik trojice Michael Schär (CCC Team), Cyril Gautier (B&B Hotels-Vital Concept), Fabien Grellier (Total-Direct Energie), ktorá sa vzdialila pelotónu krátko po štarte a ktorých pokus sa skončil 57 km pred cieľom.

Prvá šprintérska prémia na tohtoročnej „Starej dáme“ sa stala korisťou jazdca z úniku Švajčiara Schära a na tomto mieste dal prvýkrát o sebe vedieť aj Peter Sagan.

Poľahky vyhral šprint hlavného poľa, keď v boji o štvrté miesto zdolal Taliana Mattea Trentina. Sagan si pripísal prvé body do súťaže o zelený dres, ktorý chce získať rekordný ôsmykrát.

Približne 22 km pred cieľom sa vydal dopredu Francúz Benoît Cosnefroy (AG2R La Mondiale), utvoril si náskok 15 sekúnd, ale po 9 km bol jeho pokus minulosť. Do záverečných 10 km šiel pelotón pokope a všetko sa schyľovalo k očakávanému hromadnému finišu.

Vpredu nechýbali tímy pre celkové poradie, ale aj tie, ktoré tvorili pozície pre svojich šprintérskych lídrov vrátane nemeckej ekipy Bora-Hansgrohe. Peter Sagan sa držal zadného kolesa svojho dvorného domestika Daniela Ossa.

Vzhľadom na nepriaznivé počasie a časté pády v úvodnej etape rozhodcovia neutralizovali záver etapy, čiže v záverečných troch kilometroch nevznikli medzi cyklistami žiadne časové rozdiely. Približne 3 km pred cieľom sa do ďalšieho z pádov nechtiac dostal aj jeden z favoritov na celkový triumf Francúz Thibaut Pinot z tímu Groupama – FDJ.

V poslednom kilometri sa udiali nečakané veci, lebo klasickí šprintéri sa na stupne víťazov nedostali. Nór Alexander Kristoff sa vyviezol najprv za Saganom a neskôr za majstrom sveta Madsom Pedersenom. Napokon využil rýchle nohy aj voľnú pravú časť cesty na nečakané víťazstvo.