Tour de France 2020 (12. etapa): Sagan bodoval na prémii aj v cieli, víťazom po sóle Hirschi (video+foto)

Tour de France 2020, 12. etapa, Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: Archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 10. septembra 17:36

Dvanásta etapa Tour de France 2020 na trase Chauvigny – Sarran bola s 218 kilometrami najdlhšia v tohtoročnej edícii pretekov a jej víťazom sa stal Marc Hirschi (Sunweb).

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Švajčiar v závere premenil na víťazstvo takmer 30 km dlhé sólo a v cieľovom meste Sarran mal náskok 47 sekúnd pred Francúzom Pierrom Ronaldom z prokontinentálneho tímu B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM. Výrazný úspech tímu Sunweb podčiarkol tretím miestom Dán Sören Kragh Andersen (+52 s).

„Je to prvé moje profesionálne víťazstvo a prišlo na Tour de France, už to ani nemôže byť lepšie. Dvakrát som bol predtým veľmi blízko a už som ani neveril, že sa to podarí. Posledné metre som si však už užíval, boli to veľmi pekné pocity,“ uviedol Hirschi v prvej televíznej reakcii.

Bývalý majster sveta do 23 rokov Hirschi bol v nádejnom úniku už v druhej a najmä v 9. etape,ale vtedy svoje odvážne vyše 80 km dlhé sólo v Pyrenejach ešte nedotiahol do víťazného konca. Dva kilometre pred cieľom ho v náročnej horskej etape dotiahla silná skupinka vrchárov a napokon sa musel uspokojiť s tretím miestom.

O štyri dni neskôr mu to už vyšlo. Hirschi vo veku 22 rokov debutuje na Tour de France a aktuálne dosiahol najväčší úspech kariéry. Stal sa prvým Švajčiarom s etapovým triumfom na „starej dáme“ po ôsmich rokoch. Vtedy sa tešil legendárny Fabian Cancellara, ktorý už ukončil kariéru.

Sagan stráca na Bennetta 66 bodov

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) vo štvrtok finišoval na 13. mieste a do súťaže o zelený dres si pripísal štyri body.

Jeho najväčší súper v súboji o zelený dres Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) si v cieli nepripísal žiadny, ale o dva viac získal na rýchlostnej prémii, ktorá prišla na rad v Le Dorat už na 51. kilometri ešte pred nástupom kategorizovaných stúpaní.

Trojnásobný majster svet tam bral za 9. miesto sedem bodov a írsky „rýchlik“ ich za 7. priečku získal deväť. V súťaži o zelený dres tak žilinský rodák stráca na prvú priečku 66 bodov. Prémia sa stala korisťou muža z úniku Nemca Nilsa Politta (Israel Start-Up Nation).

Sagan nabral výrazné manko v bodovacej súťaži v 11. etape, v ktorej bol potrestaný za nebezpečný manéver v záverečnom špurte o víťazstvo a odobrali mu 30 bodov za druhé miesto v cieli aj 13, ktoré získal na šprintérskej prémii.

V žltom drese pokračuje Roglič

Štvrtková etapa mala zvlnený profil so štyrmi vrchárskymi prémiami štvrtej, tretej a druhej kategórie. Podľa predpokladov však nepriniesla zmeny v celkovom poradí.

Na čele zostal Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma s náskokom 21 sekúnd pred obhajcom titulu Kolumbijčanom Eganom Bernalom (Ineos Grenadier) a 28 sekúnd pred Francúzom Guillaumem Martinom (Cofidis).

V najlepšej desiatke naďalej zostávajú až štyria Kolumbijčania v poradí Bernal (2.), Nairo Quintana (5.), Rigoberto Urán (6.), Miguel Ángel López (9.). Bodkovaný dres „vlastní“ Benoit Cosnefroy (AG2R La Mondiale), biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov má na sebe Bernal.