Tour de France 2020 (17. etapa): Sagan stratil na Bennetta ďalšie body, zvíťazil López (video+foto)

Tour de France 2020, 12. etapa, Jasper Stuyven, Peter Sagan
Zľava: Peter Sagan a Jasper Stuyven počas 12. etapy Tour de France 2020 so štartom v Chavigny a cieľom v Sarrane (218 km). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. septembra 17:54

Stredajšia 17. etapa Tour de France 2020 mala prívlastok kráľovská, pretože na jej trase boli dve stúpania najvyššej kategórie tzv. hors catégorie.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Jej víťazom sa stal Kolumbijčan Miguel Angel López z tímu Astana, druhý finišoval žltý slovinský cyklista Primož Roglič (Jumbo Visma) a tretí prišiel do cieľa jeho krajan Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil na 115. mieste s takmer polhodinovou stratou na víťaza.

Rýchlostná prémia bola hneď na 45. kilometri v La Rochette a Sagan si do súťaže o zelený dres pripísal ďalších sedem bodov. Keďže Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) získal o dva viac, jeho náskok na čele sa zvýšil na 47 bodov. Výraznú stratu na Íra nabral trojnásobný majster sveta v 10. etape po treste za nebezpečnú jazdu v špurte o triumf, kde „odstrčil“ Wouta Van Aerta (Jumbo Visma).

Po rýchlostnej prémii sa išlo po rovine a v druhej časti etapy prišli na rad spomínané stúpania najvyššej kategórie. Prvé, na Col de la Madeleine, meralo 17,1 kilometra a malo priemerný sklon 8,4 percenta. Záverečné, na Méribel Col de la Loze, malo 21,5 kilometra s priemerným sklonom 7,8 percenta. Cieľ bol vo výške 2304 metrov nad morom.

Tour de France 2020, 17. etapa, Col de la Madeleine
Stúpanie na Col de la Madeleine meria 17,1 kilometra a má priemerný sklon 8,4 percenta. Reprofoto: www.letour.fr.
Tour de France 2020, 17. etapa,Méribel Col de la Loze
Stúpania na Méribel Col de la Loze má 21,5 kilometra a priemerný sklon 7,8 percenta. Reprofoto: www.letour.fr.

Žltý dres lídra si udržal Roglič, ktorý však svoj náskok na Pogačara navýšil už na 57 sekúnd. Na tretie miesto sa vyšvihol víťazný López. Pogačar je však novým lídrom vrchárskej súťaže a zostal mu aj biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov. Do stredajšej etapy už nenastúpil obhajca minuloročného prvenstva Egan Bernal (Ineos), ktorý odstúpil pre zdravotné problémy.