Tour de France 2020 sa určite nezačne podľa plánu, organizátori hľadajú nový termín

Tour de France 2020, trasa
Trasa Tour de France 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. apríla 19:01

Organizátori cyklistickej Tour de France 2020 potvrdili v utorok, že prestížne podujatie sa určite neuskutoční v pôvodne plánovanom termíne so začiatkom 27. júna. TdF sa zaradilo medzi ďalšie vrcholné športové udalosti, ktoré doplatili na pandémiu koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Nádeje na usporiadanie cyklistického sviatku podľa plánu padli, ale je stále možné, že sa uskutoční ešte tento rok.

Tour zastavila iba vojna

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že verejné akcie s veľkým počtom ľudí sa pre pandémiu koronavírusu nebudú môcť v jeho krajine konať minimálne do polovice júla.

„Vzhľadom na to, že je nemožné, aby sa Tour začala podľa plánu, konzultujeme situáciu s Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) a snažíme sa nájsť nový termín,“ uviedli v utorok organizátori pretekov, na ktorých žne úspechy aj slovenská cyklistická hviezda Peter Sagan.

Doteraz naposledy sa TdF neuskutočnila v roku 1946, keď sa ľudstvo spamätávalo s II. svetovej vojny. Preteky sa nekonali ani počas I. svetovej vojny.

Bez divákov ani náhodou

Hoci stále existuje hrozba zrušenia podujatia, organizátori hľadajú možný neskorší termín vzhľadom na obrovskú sledovanosť, množstvo investovaných finančných prostriedkov a aj vyše storočnú históriu snažia všetkými prostriedkami udržať „Starú dámu“ v tohtoročnom športovom kalendári.

Ohľadom náhradného termínu by mohlo byť jasnejšie do konca apríla po rokovaniach UCI a organizátormi s Amaury Sport Organization. Usporiadatelia odmietajú možnosť usporiadať preteky bez diváckej účasti.

Francúzske médiá prišli s tým, že 107. ročník Tour de France by sa mohol začať 25. júla v Nice a skončiť 16. augusta v Paríži. Vo Francúzsku do dnešného dňa zomrelo na následky ochorenia COVID-19 viac než 14-tisíc ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom