Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour

Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France
Zľava: Britský cyklista Christopher Froome a Slovák Peter Sagan pred 21. etapou Tour de France zo Chantilly do Paríža s cieľom na Elyzejských poliach. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 24. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan zakončil 103. ročník Tour de France skvelým druhým miestom. V parížskej bitke špurtérov len o centimetre prehral s Nemcom Andrém Greipelom.

Skvelý Sagan dotiahol aj svoju piatu účasť na Tour de France do víťazstva v bodovacej súťaži. V historickom poradí 26-ročný rodák zo Žiliny odsunul Íra Seana Kellyho na tretie miesto so štyrmi víťazstvami. Pred Saganom je už len Nemec Erik Zabel so šiestimi „zelenými“ prvenstvami.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016

Sagan ako víťaz bodovačky dosiahol rekordný náskok 242 bodov pred Nemcom Marcelom Kittelom a podľa riaditeľstva TdF sa stal aj najaktívnejším pretekárov celých pretekov. K výpočtu Saganových úspechov v 103. ročníku treba pridať aj tri dni strávené v žltom tričku lídra pretekov, čo bol historický počin z pohľadu slovenskej cyklistiky.

Žltý dres celkového víťaza s veľkou suverenitou získal britský cyklista Christopher Froome. Lídrovi tímu Sky sa v záverečnej nedeľňajšej etape neprihodilo žiadne fatálne zlyhanie a krátko po pol ôsmej večer na slávnom bulvári na Elyzejských poliach mohol bez stresu zamávať tisíckam divákov na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete.

Froome zvíťazil na Tour de France aj v rokoch 2013 a 2015. V tej práve skončenej edícii triumfoval v celkovom čase 89:04:48 h s náskokom 4:05 min pred domácim Romainom Bardetom (FDJ) a 4:21 min pred Kolumbijčanom Nairom Quintanom z tímu Movistar.

Posledná etapa bola ako tradične manifestáciou víťaza pretekov a v prvej polovici sa odohrávala v pokojnom tempe. Tím Sky oslavoval Froomeov triumf a nechýbalo ani šampanské. Ozajstné preteky sa začali až pri vstupe do Paríža 61,5 km pred cieľom.

Obrazom: Najkrajšie momenty z 21. etapy Tour de France