Tradičné slovenské Vianoce zažil Handzuš aj v Amerike. Ako 12-ročný dva týždne spával s vytúženým darčekom

Kaufland Winter Classic Games 2019, Súboj legiend
Michal Handzuš počas súťaže v zručnostiach bývalých slovenských hokejistov s názvom Súboj legiend 2. februára 2019. Foto: SITA/RVS MEDIA

Pre niekdajšieho slovenského hokejistu Michala Handzuša sú vianočné sviatky synonymom obdobia, keď všetko navôkol pohltí atmosféra pokoja a radosti. V čase predvianočného zhonu si ju veľmi neužije, no keď konečne nadíde sviatočný čas a všetky prípravy sa chýlia ku koncu, ocitá sa vo vytúženom živle.

„Vtedy som naozaj rád. Tieto sviatky sú o rodine a takom pokoji. Nemám nič ďalšie, čo by som potreboval,“ uviedol Handzuš v rozhovore pre Webnoviny.sk.

Najpamätnejším darčekom bola hokejka Koho

Už v detstve si Vianoce veľmi užíval a podobné krásne momenty, aké mu kedysi zvykli pripravovať rodičia, sa dnes snaží prichystať pre vlastné deti.

Vianoce sme vždy mali veľmi pekné. Rodičia nám ich pripravovali s rôznymi prekvapeniami – chodieval Ježiško či anjelici. Vždy sme mali krásne vyzdobený stromček a mám na to nádherné spomienky,“ dodal.

Vždy, keď zaloví v pamäti v detských spomienkach, pripomenie si svoj najpamätnejší darček. Keď mal asi 12 rokov, dostal pod stromček hokejku Koho. Takú bolo vtedy pomerne ťažko zohnať. „Veľmi som ju užíval, dva týždne som s ňou spával v posteli,“ spomína.

Bývalý výborný center priznal, že obľubuje rozbaľovanie darčekov a v minulosti vedel byť niekedy poriadne kreatívny. Mnohokrát, keď bol ešte čas, robieval svojim najbližším rôzne prekvapenia.

Snažil som sa nakúpiť darčeky tak, aby som blízkych prekvapil. Teraz je toho času menej a snažíme sa prekvapiť hlavne deti, aby z toho mali zážitok,“ priblížil Handzuš.

Bez problémov zvládne aj väčšie vianočné porcie

Majster sveta z Göteborgu a držiteľ ďalších dvoch strieborných medailí z majstrovstiev sveta patrí k fanúšikom klasiky a na Vianoce uprednostňuje skôr tradičné pokrmy. Má rád kapustnicu, vyprážanú rybu a zemiakový šalát. „Aj koláče sú fajn, trebárs medovníky,“ podotkol.

Rozlúčka s Michalom Handzušom
Bývalý slovenský reprezentant v hokeji Michal Handzuš počas jeho rozlúčky s profesionálnou kariérou pred prípravným zápasom medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava. Banská Bystrica, 24. august 2018. Foto: SITA/Jakub Julény

Má vraj dobrý metabolizmus, preto mu neprekáža, keď si na tanier naloží aj trošku väčšiu porciu. Obmedzovať sa nemusel ani v priebehu hráčskej kariéry. „Telo povie, kedy má dosť. Našťastie s týmto nemám problém a nemusím si nejakým spôsobom dávať pozor,“ doplnil.

V zámorí zažil aj exotickejšie Vianoce

Handzuš strávil v kanadsko-americkej NHL dovedna 15 sezón. V profilige býva 24. a 25. decembra zakaždým povinné voľno. Mužstvá vtedy nesmú dokonca ani trénovať. Hráči a tréneri tak môžu uprostred nabitého „zápasového kolotoča“ stráviť aspoň dva dni v kruhu blízkych.

„Vždy to bolo také narýchlo. Ešte 23. decembra sme sa zväčša neskoro v noci vracali zo zápasu a na druhý sviatok vianočný sme už opäť hrali. Zakaždým to boli veľmi rýchle dva dni,“ priblížil trávenie sviatkov u profesionálnych hokejistov v NHL.

Vianočnú exotiku nikdy nevyhľadával, no vďaka niektorým pôsobiskám ju v zámorí stihol okúsiť. Keď hrával trebárs v Los Angeles, vo Phoenixe alebo v San Jose, viackrát zažil Vianoce v teple.

„Počas Štedrého dňa bolo príjemne, veľa slnka, v kraťasoch sme sa prechádzali pri mori, čiže z tohto pohľadu to bola taká exotika. Keď som však pôsobil v takých normálnejších zemepisných šírkach, v Chicagu, Philadelphii alebo St. Louis, bola aj pravá zima a sneh,“ doplnil.

Manželku odbremeňuje starostlivosťou o deti

Ani v zámorí na štedrovečernom stole nechýbalo slovenské menu.

„Ešte keď som bol sám, prišla mamina a sestra a spolu sme robili také naše klasické Vianoce. A odkedy som s manželkou, tak sme rovnako robievali Vianoce na tradičný slovenský spôsob,“ skonštatoval víťaz Stanleyho pohára v ročníku 2012/2013 v drese Chicaga Blackhawks.

Handzuš priznal, že do vianočných príprav svojej polovičke príliš nezasahuje. Ako hovorí, keď treba, tak pomôže, ale skôr to necháva na ňu. Vysvetľuje, že to tak majú rozdelené, on je skôr viac s deťmi.

„Ale, samozrejme, ak príde nejaká požiadavka, tak to spravím. Napríklad ošúpem zemiaky,“ poznamenal s úsmevom 43-ročný rodák z Banskej Bystrice, ktorý si do budúceho roka praje predovšetkým zdravie pre rodinu a všetkých ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Handzuš
Firmy a inštitúcie NHL