Tradičnou Trnavskou novénou si mesto uctí svoju patrónku, zachránila ho pred vojskami aj morom

Novéna, Trnava
Veriaci z Trnavy a širokého okolia si aj v tomto roku v Bazilike sv. Mikuláša uctia Pannu Máriu Trnavskú tradičnou Trnavskou novénou. Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Veriaci z Trnavy a širokého okolia si aj v tomto roku v Bazilike sv. Mikuláša uctia Pannu Máriu Trnavskú tradičnou Trnavskou novénou. Súčasťou jedného z najväčších cirkevných podujatí v Trnave v termíne od 13. do 21. novembra budú desiatky svätých omší.

Tradíciou sa stalo aj čítanie historického dokumentu trnavského magistrátu z 20. novembra 1710 o uctievaní Panny Márie Trnavskej, priamo v bazilike ho obvykle číta primátor alebo jeho zástupca.

Procesia s obrazom patrónky

V nedeľu 18. novembra o 9:30 bude v rámci Trnavskej novény slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s uctievaným obrazom Panny Márie Trnavskej ulicami mesta.

Sláviť ju bude Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita. Tohtoročnú Trnavskú novénu ukončia v stredu 21. novembra prenesením uctievaného obrazu z hlavného oltára baziliky do bočnej kaplnky.

Záchrana pred tureckými vojskami a morom

Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia obrazu Panny Márie Trnavskej, ktoré siahajú až do 17. storočia.

Vtedy mala byť zásluhou patrónky mesta Trnava zachránená pred tureckými vojskami, v novembri 1710 zasa pred morovou nákazou. Na pripomenutie týchto udalostí sa v Trnave slávi už viac ako sedem desaťročí deväťdňová Trnavská novéna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Zvolenský