Tragédia pri Iliašovciach má súdnu dohru, statička čelí obžalobe pre zrútenie mosta

Zrútenie mosta pri Iliašovciach
Zrútený betónový most na úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka

Prokurátor Okresnej prokuratúry v Spišskej Novej Vsi podal okresnému súdu obžalobu v prípade zrútenia časti mostnej konštrukcie na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov pri obci Iliašovce v roku 2012, ktoré si vyžiadalo štyroch mŕtvych.

Obvinená za skutok právne kvalifikovaný ako prečin všeobecného ohrozenia je S. H. Informovala o tom hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová.

“Z obžaloby prokurátora vyplýva, že obvinená ako statička zahraničnej obchodnej spoločnosti so sídlom v SRN v roku 2012 chybne naprojektovala statiku podpornej mostnej konštrukcie mostného objektu na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, čím spôsobila, že 2. novembra pri betonáži a následnom zaťažení podpornej konštrukcie táto stratila stabilitu, vybočila a prelomila sa, čo spôsobilo zrútenie časti betónového poľa mostnej konštrukcie,” uviedla Janová.

Pri zrútení mosta zahynuli štyria pracovníci stavebných spoločností a ďalších 11 bolo zranených, z toho piati ťažko.

Národnej diaľničnej spoločnosti bola spôsobená škoda vo výške takmer 100-tisíc eur a Sociálnej poisťovni škoda vo výške viac ako 410-tisíc eur. V prípade uznania viny hrozí obvinenej trest odňatia slobody od štyroch do 10 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Janová