Tragédia prinútila Nórov obnoviť kontroly na hraniciach

Norsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje, že na nórskych hraniciach sa dočasne obnovili kontroly. „Nórsko obnovilo hraničné kontroly na vnútorných hraniciach v krajine. Kompetentní o tom rozhodli v súvislosti s tragickými udalosťami, ktoré sa v krajine odohrali v piatok 22. júla,“ informovali z tlačového odboru rezortu diplomacie. Obnovené kontroly platia v Nórsku až do odvolania.

Obete masakry si pripomenulo 150 tisíc Nórov

Až takmer 150 tisíc ľudí sa v pondelok večer zhromaždilo v nórskom hlavnom meste Oslo, aby si pripomenuli 76 obetí piatkovej masakry. Mnohí v rukách držali kvety na počesť voči svojim krajanom, ktorí neprežili bombový útok v centre nórskej metropoly a streľbu na ostrove Utöya. Incident si podľa posledných údajov vyžiadal 76 ľudských životov.

„Dnes sú ulice zaplnené láskou,“ povedal pred smútiacim davom korunný princ Haakon. „Tí, ktorí boli vo vládnej štvrti a na ostrove Utöya, sa stali terčmi teroru. Ale malo to vplyv na nás všetkých,“ dodal za potlesku prítomných Nórov. S prejavom predstúpil aj premiér Jens Stoltenberg, ktorý vyhlásil: „Diabol môže zabiť človeka, ale nemôže zabiť ľud!“

Akciu zakončil krátky koncert, na konci ktorého organizátori zahrali nórsku protinacistickú hymnu „Za mládež“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg