Tragédia v Spojených štátoch, muž zastrelil v škole 20 detí

Streľba na základnej škole
Desiatky ľudí vrátane detí zahynulo pri piatkovej streľbe na základnej škole v americkom štáte Connecticut. Foto: SITA/AP
Streľba v Connecticute
Foto: SITA/AP

NEW YORK 14. decembra (WEBNOVINY) – Najmenej 27 ľudí vrátane 20 detí zahynulo po piatkovej streľbe na základnej škole Sandy Hook v Newtone, ktorá sa nachádza v americkom štáte Connecticut.

Ďalšie mŕtve telo bolo objavené mimo školy. Išlo o matku útočníka Nancy Lanzaovú.

Tá podľa prvých správ mala byť zabitá priamo v škole, ale vyšetrovatelia neskôr tieto informácie dementovali.

Jeden z rodičov, ktorý bol v tom čase v škole pre CNN uviedol, že počul minimálne 100 výstrelov.

„Išiel som do triedy, keď som videl, ako nejaký chlap kopol do dverí. Potom som iba ucítil dym a začala streľba. Učiteľ ma vtiahol do bezpečia,“ opísal hrôzostrašné momenty pre televíziu NBC osemročný chlapec.

Počas policajného zásahu prišiel o život aj strelec identifikovaný ako 20-ročný Adam Lanza, jeho o štyri roky staršieho brata Ryana vzala polícia na výsluch.

Podľa prvých informácií mal byť útočník otcom jedného zo školákov, to sa však nepotvrdilo. Priamo v škole bolo zastrelených 18 detí, dve podľahli zraneniam po prevoze do nemocnice.

Svedkovia hovoria o veľkej panike na mieste činu i pred budovou, ktorú navštevujú deti vo veku od 5 do 10 rokov. Muž mal pri sebe najmenej tri zbrane a oblečenú neprestrieľnú vestu. „Zlo nás dnes navštívilo,“ povedal pre média guvernér štátu Connecticut Dan Malloy a dodal: „Sme v tom všetci spolu.“

Útočník spustil streľbu o 9:40 hod. tamojšieho času, podľa svedkov zabíjal v dvoch triedach. Hovorca connecticutskej štátnej polície Paul Vance priznal, že nič podobné ešte v živote nevidel. Dodal, že polícia spustila „masívne vyšetrovanie“ tragédie.

Obrazom: Tragická streľba na škole v Connecticute

https://www.youtube.com/watch?v=VSDpBcdp9hM

Prejav Baracka Obamu po streľbe v škole
Foto: SITA/AP

Prezident Spojených štátov Barack Obama okamžite vystúpil s televíznym príhovorom, v ktorom prisľúbil prijatie „zmysluplných“ opatrení proti zopakovaniu takejto tragédie.

Útok označil za „nezmyselný akt násilia“ a na znak smútku nariadil spustenie vlajok na pol žrde na všetkých úradných a vojenských budovách až do utorka.

„Väčšina z tých, čo dnes zahynuli, boli deti, nádherné malé decká vo veku päť až desať rokov,“ povedal zjavne rozrušený Obama, ktorý sa počas prejavu neubránil slzám.

„Medzi zabitými sú taktiež učitelia, muži a ženy, ktorí zasvätili svoje životy pomáhaniu našim deťom pri plnení ich snov… Ako krajina sme si tým prešli už priveľakrát,“ konštatoval prezident, pričom poukázal na predošlé masakry v Colorade, Oregone a vo Wisconsine.

„Budeme sa musieť dať dokopy a prijať zmysluplné opatrenia, aby sme zabránili ďalším tragédiám, ako sú tieto, bez ohľadu na politiku,“ dodal.

Ak by sa počet obetí potvrdil, išlo by o druhú najhoršiu tragédiu svojho druhu v Spojených štátoch a prekonala by aj masakru na strednej škole v coloradskom meste Columbine z roku 1999, ktorá v krajine rozpútala debatu o sprísnení pravidiel držby zbraní.

Streľba na verejných miestach so smrteľnými následkami je pritom v USA bežným javom a krviprelievanie často ukončí až usmrtenie alebo samovražda páchateľa. Len v utorok šokovala Spojené štáty streľba v nákupnom cente v Oregone, kde útočník zabil jednu osobu a následne aj seba. Najtragickejšia tohtoročná streľba sa stala na premiére novej batmanovky v coloradskom meste Aurora Dvadsaťštyriročný James Holmes, ktorý sa považoval za filmovú postavu Joker, vtedy usmrtil 12 ľudí a ďalších 58 zranil.

Obrazom: Barack Obama si utieral slzy počas prejavu k streľbe

Chronológia: Najtragickejšie streľby na školách od roku 1996

– 13. marca 1996, Škótsko

Muž zastrelil v Dunblane 16 detí vo veku od štyroch do šesť rokov a ich učiteľa. Následne spáchal samovraždu.

– 20. apríla 1999, USA

Dvaja mladíci vo veku od 17 do 18 rokov zastrelili na coloradskej Columbine High School 12 študentov, učiteľa a ďalších 24 zranili. Pri útoku obaja spáchali samovraždu.

– 26. apríla 2002, Nemecko

Devätnásťročný mladík zastrelil 16 osôb v škole vo východonemeckom meste Erfurt: 12 učiteľov a dvoch žiakov. Motívom jeho hrôzostrašného činu bola pomsta za vyhodenie.

– 16. apríla 2007, USA

Dvadsaťtriročný študent z Južnej Kórey Čo Sung-hu postrieľal na Virginskom polytechnickom inštitúte a štátnej univerzite v Blacksburgu 32 ľudí, potom spáchal samovraždu.

– 7. novembra 2007, Fínsko

Osemnásťročný študent Pekka-Eric Auvinen zastrelil vo fínskom meste Jokela osem ľudí (päť chlapcov, dve dievčatá a jedného dospelého) a 12 zranil. Následne obrátil zbraň proti sebe. Išlo o druhý najhorší prípad streľby na školách v tejto severskej krajine.

– 23. septembra 2008, Fínsko

Jedenásť ľudí vrátane strelca zahynulo pri vyčíňaní 22-ročného Mattiho Juhaniho Saariho v meste Kauhajoki.

– 11. marca 2009, Nemecko

Sedemnásťročný Tim Kretschmer zastrelil počas svojho besnenia v nemeckom meste Winnenden deväť žiakov, troch učiteľov a troch okoloidúcich. Počas incidentu bolo zranených ďalších 11 osôb. Väčšina jeho obetí boli ženy, následne spáchal samovraždu.

– 7. apríla 2011, Brazília

Desať ľudí zastrelil a 18 zranil ozbrojený muž, ktorý spustil streľbu v škole v brazílskom Riu de Janeiro. Útočník bol otcom jedného zo študentov. Muž sa po spáchaní činu sám zastrelil. Incident sa odohral v štátnej škole na západnom predmestí Ria de Janeira.

– 2. apríla 2012, USA

Bývalý študent malej kresťanskej univerzity v Kalifornii spustil na škole streľbu, pričom zabil najmenej sedem ľudí. Nasledovala intenzívna pátracia akcia, ktorá sa skončila jeho zadržaním v neďalekom nákupnom centre. Štyridsaťtriročný strelec One L. Goh sa vzdal asi hodinu po útoku na Oikos University v Oaklande, ktorá slúži miestnej kórejskej komunite.

Pozn.: Chronológia nezahŕňa partizánske akcie, akou bola aj rukojemnícka dráma v ruskom Beslane, pri ktorej zahynulo 186 detí a 146 dospelých.

Informácie pochádzajú z agentúry AFP a archívu agentúry SITA

.

Streľba v Connecticute
Foto: SITA/AP
Streľba v základnej škole
Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam LanzaBarack ObamaJames Holmes