Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. 09. 2014 14:03 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Transparentné účty zvyšujú dôveryhodnosť ich majiteľov

Pred komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú najmä kandidáti na starostov a na primátorov.

BRATISLAVA 16. septembra (WBN/PR) – Hospodárenie so štátnymi či komunálnymi financiami a s peniazmi darovanými na dobročinnosť je pre ľudí vždy zaujímavá téma. Štátne inštitúcie, mestské či obecné samosprávy, neziskové združenia a verejne činné osoby, ktoré chcú sprístupniť údaje o tom, ako vynakladajú zverené či vlastné peniaze, majú na to už rok výbornú príležitosť – transparentné účty. V ponuke ich má iba najväčšia banka na Slovensku – Slovenská sporiteľňa. Pred voľbami ich oceňujú aj politické strany a kandidáti na verejné funkcie, uchádzajúci sa o dôveru voličov. O tom, ako transparentné účty umožňujú mať pod kontrolou peniaze nás všetkých, sme sa rozprávali s Ivicou Bachledovou, ktorá riadi financovanie verejného sektora v Slovenskej sporiteľni.

V Česku musia mať transparentné účty napríklad všetci prezidentskí kandidáti. U nás to zatiaľ tak nie je. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zaradiť ich do ponuky?

Slovenská sporiteľňa uplatňuje princíp transparentnosti tak vo svojich produktoch a službách, ako aj vo svojej komunikácii. Keďže tlak verejnosti na kontrolu verejných financií rastie a chýbal spôsob, ktorý by to umožňoval, rozhodli sme sa ponúknuť jednoduché riešenie. A tak dnes, ak má transparentný účet nádejný kandidát na verejnú funkciu, môže jednoduchým spôsobom sprístupniť informácie o tom, akou výškou peňazí disponuje, ako ich použil, prípadne kto ho finančne podporil vo volebnej kampani. Určite to má pozitívny dopad na verejnú mienku a na tých, ktorí uvažujú o jeho podpore vo voľbách. Rovnako tak môže preukázať hospodárenie nadácia, ktorá získala dve percentá z našich daní. Transparentné účty vítajú všetky organizácie a osoby, ktorým doposiaľ takéto preukázanie vynakladania peňazí chýbal.

O akých sumách asi hovoríme? A čo by mali urobiť tí, ktorí chcú verejne ukázať, že s peniazmi hospodária efektívne?

V tomto roku by mali dosiahnuť predpokladané príjmy miestnej samosprávy takmer 4 miliardy eur a príjmy územnej samosprávy viac ako 1,15 miliardy eur. Ak sa použijú skutočne efektívne a zmysluplne, o to viac môžeme mať verejných komunikácií, zrekonštruovaných škôl, nemocníc, čistejších a bezpečnejších miest a obcí. Pribudnúť môžu ďalšie čistiarne odpadových vôd aj protipovodňové systémy, jednoducho sa nám môže žiť príjemnejšie. Pokiaľ ide o nadácie, len desať najväčších má v tomto roku k dispozícii celkovo približne 10 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa vyzbierajú z príspevkov ľudí na rôznych charitatívnych a dobročinných akciách. Aj keď sa s nimi nedajú robiť zázraky, kontrola verejnosťou má svoj zmysel aj opodstatnenie. Veď ide o naše spoločné peniaze.

Transparentný účet zvyšuje dôveryhodnosť jeho majiteľa. Prešiel rok od vtedy, ako ste ho ponúkli ako novinku. Aký je o neho záujem?

Počet transparentných účtov neustále rastie. Zriaďujú si ich predovšetkým neziskové organizácie, občianske združenia a súkromné osoby, uchádzajúce sa o verejné funkcie. Pred nadchádzajúcimi novembrovými komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú kandidáti na starostov a primátorov. Môžu tak urobiť v ktorejkoľvek z našich takmer 300 pobočiek.

Skúsenosti z Českej republiky ukázali, že aj transparentné účty majú svoje limity. Napríklad jedna politická strana mala dva rôzne účty, ale iba jeden z nich bol transparentný.

Transparentný účet je o férovosti, nie o povinnosti. Rovnaké možnosti ponúka všetkým, ktorí sú ochotní ukázať svoje príjmy aj výdavky. Kto ich nechce zverejniť pravdivo, s tým nič nenarobí ani transparentný účet. O to väčšie je sklamanie a pokles dôvery u verejnosti voči tým, ktorí sa nesprávajú férovo.

Ako sa dajú kontrolovať položky na transparentnom účte?

Transparentný účet je vlastne štandardný účet, ktorého majiteľ súhlasí s tým, že stav a pohyby na účte si môže ktokoľvek pozrieť. Je to veľmi jednoduché. Umožňuje to internetová stránka www.transparentneucty.sk. Ak niekto vkladá na účet peniaze či už ako hotovostný alebo bezhotovostný vklad a chce, aby príjemca vedel, od koho sú, musí uviesť tieto údaje v dokladoch.

Odporúčané články

Sto rokov Česko-Slovenska: Slovenská sporiteľňa daruje 100 eur stovke sporiacich klientov O granty v celkovej výške 250 000 eur je možné požiadať už iba mesiac

Neprehliadnite

Je smutné, že táto krajina má prezidenta bez vlastného názoru, obul sa Fico do Kisku Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty Aktualizované: Môj syn podporoval Islamský štát, tvrdí otec útočníka zo Štrasburgu Tretí jadrový blok Mochoviec je hotový na 98 percent, podľa Žigu sú termíny uvedenia stále reálne Foto: Archeológovia objavili 4 400 rokov starú hrobku v Egypte, patrila významnému kňazovi Slováci sa sťažovali na úroveň slovenčiny v televízii a rozhlase, prekážala im aj čeština Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný, Slovensko dostalo od USA výhodnú cenu

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies