Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Operácia, doktor, operačná sála
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Transplantácie na Slovensku od roku 1990 zachránili tisícky životov, darcami orgánov sme všetci

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 4 tisíc ľudských životov na Slovensku zachránil darcovský a transplantačný program od roku 1990.

V minulom roku sa na Slovensku uskutočnilo 201 transplantácií, z toho 146 transplantácií obličiek, 37 transplantácií pečene a 18 transplantácií srdca. Ide o mierny medziročný pokles, keďže v roku 2017 bol celkový počet transplantácií 203.

Ako informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej besede, ministerstvo nastavilo aj systém identifikácie potenciálnych darcov pre zdravotnícke zariadenia a vytvorilo akčný plán Národného transplantačného programu na roky 2019 – 2020 s vyhliadkou do roku 2022.

„Všetky tieto kroky majú viesť k tomu, aby sme mali na Slovensku ešte efektívnejší transplantačný program, s cieľom zachrániť viac ľudských životov, pre ktorých je transplantácia jedinou možnosťou liečby,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Darcami orgánov sme všetci

Transplantačný program sa realizuje na štyroch špecializovaných pracoviskách v Bratislava, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Na Slovensku je funkčný transplantačný program pre obličky, srdce, pečeň a od januára tohto roka sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvoril priestor pre transplantácie pankreasu.

„Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu. Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri darcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ informovala hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie Zuzana Žilinská.

Podla prezidenta Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslava Beňu len asi 10 % z celkového počtu transplantácií obličiek je od živých darcov. „Naším cieľom je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa priblížime k aktivitám vyspelých európskych krajín, a najmä zvýšime dostupnosť tejto liečby vyššiemu počtu pacientov,“ konštatoval Beňa. Vlani sa transplantovalo od živých darcov 11 orgánov, mŕtvych darcov bolo 78.

Najviac pacientov čaká na obličky

Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je podľa MZ transplantácia jedinou nádejou na život.

Najviac, 272 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 34 pacientov na srdce, 21 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca. Ako informoval hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina, transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike.

Na problematiku darcovského a transplantačného programu upozorňuje už štyri roky aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov, ktorá je pod záštitou MZ.

Slovenská transplantologická spoločnosť je dobrovoľná, odborná vedecká spoločnosť. Je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorej súčasťou je aj Sekcia transplantačných koordinátorov.

Kampaň Sedem životov, ktorú spoločnosť realizuje od roku 2015, má vzdelávať verejnosť v tejto téme, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť dobu čakania na životne dôležitý orgána a zabrániť tak predčasným úmrtiam.

Odporúčané články

Aktualizované: Ministerka Kalavská nezvažuje personálnu výmenu vo VšZP pre problém s firmou Medirex Priemerné mzdy zdravotných sestier rástli rýchlejšie, ale platy lekárov presiahli dvetisíc eur

Neprehliadnite

Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy Primátor Mokoš menom nového prednostu úradu zaskočil Tatrancov a nebolo ani výberové konanie Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Zamestnanci U.S. Steel Košice budú zarábať viac, odbory sa dohodli s vedením Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X