Transportéry Vydra spĺňajú operačné požiadavky, podľa ministerstva môžu mať aj silnejší pancier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Maxim, Gajdoš, Zmeko
Zľava: Nový náčelník GŠ OS SR Daniel Zmeko, končiaci náčelník GŠ OS SR Milan Maxim a minister obrany SR Peter Gajdoš počas slávnostného ceremoniálu odovzdania a prevzatia funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR v areáli Ministerstva obrany SR. Bratislava, 4. máj 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) – Obrnené transportéry Vydra typu 8×8 spĺňajú operačné požiadavky Ozbrojených síl SR. Tvrdí to Ministerstvo obrany SR v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

V ňom sa okrem iného uvádza, že v prípade potreby môžu transportéry dostať väčšie pancierovanie s označením Stanag 4, respektíve Stanag 5.

Väčšie pancierovanie by spôsobilo komplikácie

V súčasnosti vo vypracovanom projekte disponujú pancierom Stanag 3, pričom pri väčšom pancieri nebude zachovaná možnosť prekonania vodných prekážok. Práve plávanie bola jednou z kľúčových požiadaviek na obrnené transportéry. Rezort obrany odporučí vláde SR obstarať transportéry Vydra, ktoré sú podľa kompetentných výsledkom vývoja a výskumu slovenskej strany s fínskou zbrojovkou Patria.

Dôvodom diskusie o pancierovaní transportérov je požiadavka Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorá od Slovenska žiada zriadenie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá má zahŕňať vozidlá s vyššou balistickou ochranou.

Dodatočné pancierovanie jedného vozidla na piatu úroveň by stálo vyše 575-tisíc eur. Rezort obrany plánuje vynaložiť na väčšie transportéry 417 miliónov eur, vrátane munície, výcviku či infraštruktúry.

Vlastnosti boli overené skúškami

„Obstaraním bojových obrnených vozidiel 8×8 Vydra rezort obrany v plnom rozsahu zabezpečí operačné požiadavky ozbrojených síl, ktoré vyplývajú z Dlhodobého plánu rozvoja obrany, prihliadajúc na požadovanú balistickú ochranu, palebnú silu a mobilitu vozidla vrátane spôsobilosti plávania,“ uvádza rezort obrany. Ministerstvo má podľa stanoviska vypracované aj plány na dodatočné pancierovanie nových transportérov.

„Požadované vlastnosti vozidla boli overované a potvrdené viacerými typmi skúšok,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Zároveň doplnil, že v prípade požiadavky na zvýšenie úrovne balistickej ochrany, je toto riešenie technicky realizovateľné.

“Naši plánovači v tomto prípade počítajú s obmedzenou mobilitou pri prekonávaní vodných prekážok. Tento plánovací predpoklad je pochopiteľný, lebo v súčasnosti neexistuje vozidlo s balistickou ochranou 4 a viac v požadovanej konfigurácii, ktoré dokáže prekonávať vodné prekážky plávaním. Systém zvyšovania balistickej ochrany pomocou prídavného pancierovania je momentálne celosvetovým trendom, ktorý zvyšuje flexibilitu vozidla pri jeho operačnom použití a zároveň významne šetrí zdroje,” povedal Zmeko.

Galko odporúčal medzinárodnú súťaž

Podľa opozičného poslanca Ľubomíra Galka (SaS) sa mala v prípade obrnených transportérov spraviť medzinárodná súťaž. „Bojovému obrnenému vozidlu 8×8 s honosným menom Vydra, ktoré ide ministerstvo obrany zaobstarávať bez súťaže, museli dať nižšiu balistickú ochranu (menšiu hrúbku panciera) – Stanag 3, inak by sa im vozidlo potopilo. Tým pádom vozidlo nespĺňa podmienky ťažkej brigády, k budovaniu ktorej sa Slovensko zaviazalo. Na to, aby ju spĺňalo, by muselo mať balistickú ochranu Stanag 4 alebo Stanag 5. Naďalej platí, že poctivou medzinárodnou súťažou s poctivým zapojením slovenského obranného priemyslu sme mohli získať lepšie vozidlo za lepšie ceny. Tento projekt z dielne nominantov SNS pokladám za spackaný a vláda by ho nemala schváliť. Politika SNS má na Slovensko ničivé účinky,“ uviedol Galko ešte v piatok.

Aliancia žiada vyzbrojiť ťažkú mechanizovanú brigádu tankmi, ťažkými transportérmi či húfnicami. Podľa slovenského ministerstva sa začne táto požiadavka realizovať po roku 2020.

Do roku 2024 chce mať rezort zmodernizovaný tankový prápor T-72 a po roku 2025 realizovať nákup tankov štvrtej generácie. Pribudnúť by mali tiež moderné bojové pásové vozidlá či nové transportéry Vydra, ktoré postupne nahradia zastaralé bojové vozidlá pechoty postsovietskej výroby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel ZmekoDanka Capáková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR