Trapas Mitta Romneyho: Svojho parťáka označil ako prezidenta

Mit romney
Foto: SITA/AP
Barack obama
Foto: SITA/AP

NORFOLK 11. augusta (WEBNOVINY) – Republikán Mitt Romney, ktorý sa v novembrových voľbách bude uchádzať o post prezidenta USA, sa v sobotu opätovne nevyhol slovnému prešľapu.

Krátko pred uvedením svojho kandidáta na viceprezidenta zhromaždenému davu oznámil, aby privítal budúceho prezidenta USA.

Romney sa nakoniec opravil, no nechtiac potvrdil svoju slabinu v prejavoch na verejnosti.

Nedávno označil náboženskú komunitu sikhov za šejkov, koncom júla zase pobúril Britov slovami o ich údajnej nedostatočnej pripravenosti na organizovanie olympijských hier a vzápätí si pohneval aj Palestínčanov označením Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

Spoločne teraz privítajme budúceho prezidenta Spojených štátov, Paula Ryana,“ povedal exguvernér štátu Massachusetts a odišiel z pódia.

Krátko na to však naň vrátil, aby sa po krátkej porade s manželkou opravil.

Som známy tým, že raz za čas sa mi podarí urobiť chybu. No tú som neurobil pri výbere tohto chlapíka,“ dodal na adresu Ryana, ktorého označil za „intelektuálneho lídra Republikánskej strany“.

Samotný Ryan prítomným v prípade volebného víťazstva prisľúbil nápravu všetkých ekonomických a vodcovských zlyhaní Obamovej administratívy a fiškálnu disciplínu. „Znovu obnovíme veľkosti tejto krajiny“, dodal.

Romney ukončil špekulácie

Mitt Romney
Foto: SITA/AP

Ryanovým vymenovaním za oficiálneho kandidáta republikánov na druhý najvyšší post v krajine sa tak skončilo niekoľko mesiacov trvajúce hľadanie poznamenané súbojom dvoch línii v rámci Republikánskej strany.

Kým konzervatívnejšie krídlo bolo skôr za skúseného politika ako napríklad senátora za štát Ohio Roba Portmana či exguvernéra štátu Minnesota Tima Pawlentyho, druhá časť vyzývala na mladého kandidáta, ktorý je obľúbencom radikálneho hnutia Tea Party.

Tá výrazne pomohla republikánom k víťazstvu vo voľbách do Kongresu v roku 2010.

Sarah Palinová voličov nepritiahla

Sarah palinová
Foto: SITA/AP

Precízne hľadanie kandidáta na viceprezidenta predstavuje snahu republikánov rehabilitovať sa za priznané zlyhanie spred štyroch rokov, keď za partnera pre vtedajšieho Obamovho súpera Johna McCaina vybrali kontroverznú guvernérku štátu Aljaška Sarah Palinovú.

Tá svojím vystupovaním a nedostatočným prehľadom sklamala nádeje republikánov, čo podľa mnohých lídrov strany stálo McCaina prezidentské kreslo, ktoré získal vtedy neskúsený senátor Obama.

Ten podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky začína získavať čoraz väčší náskok pred Romneym, čo chcú republikáni aj s pomocou 42-ročného dlhoročného poslanca z Wisconsinu okamžite zastaviť.

Ryan však na rozdiel od Romneyho nikdy žiadnu výkonnú funkciu nezastával. Na pôde parlamentu bol tvrdým zástancom ráznych škrtov vo verejných financiách a v roku 2010 sa stal predsedom výboru pre rozpočet.

Kto je Paul Ryan?

Štyridsaťdvaročný Paul Ryan je členom Snemovne reprezentantov z Wisconsinu a na rozdiel od Romneyho (65) nikdy žiadnu výkonnú funkciu nezastával.

Na pôde parlamentu je tvrdým zástancom ráznych škrtov vo verejných financiách a v roku 2010 sa stal predsedom výboru pre rozpočet.

Kampaň Baracka Obamu ho obvinila zo zastávania rovnakých ekonomických postupov, aké doviedli krajinu k ekonomickému úpadku a podpory zvyšovania daní pre strednú vrstvu v záujme daňového zvýhodnenia bohatých.

Wikipédia zablokovala profil Romneyho

Wikipedia
Foto: wikipedia.org

Profily lídrov americkej Republikánskej strany vrátane uchádzača o prezidentský post Mitta Romneyho sú na internetovej encyklopédii Wikipédia zablokované. Britskej vysielacej stanici BBC to v piatok potvrdil koordinátor portálu David Gerard.

Voľne prístupná encyklopédia podľa jeho slov takto zareagovala na narastajúci počet úprav jednotlivých profilov a aktuálne tak môže do životopisov Romneyho a potenciálnych kandidátov na viceprezidenta zasahovať iba registrovaný užívateľ.

Gerard prisľúbil, že po tom, ako sa situácia upokojí, profily opätovne sprístupnia. Predpokladá sa však, že sa tak stane až po novembrových prezidentských voľbách v USA, v ktorých sa v súboji o Biely dom stretnú Romney a úradujúci prezident Barack Obama.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mitt Romney