Trenčianski hokejisti dostali v Poprade výprask

Trenčín

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Súhrn výsledkov utorkových stretnutí 12. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy 2010/2011:

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 39. Vosátko (L. Jurík) – 31. Kútny (Tománek), 58. Tománek (J. Sýkora), 60. M. Hudec (Tománek)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: Kubuš – Gajan, Tornay, 3121 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, J. Valach, Hraško, Vosátko, Ďaloga – P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, Marek Haščák, Juraj Faith – V. Baláž, L. Jurík, Zuzin – Marcinek, Škoda, Otčenáš

Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Biro, Cebák, Cunik, Bambúch, Vantroba, Kubka, Vizváry – Tománek, M. Hudec, J. Sýkora – Rumpel, Šechný, Kútny – A. Bezák, Paľov, Macejka – Vartovník, Heizer, Hamrák

Vo Zvolene sa hral vyrovnaný zápas. Obidva tímy dlho taktizovali, slušne zaplnený štadión videl iba minimum vyložených šancí. Do vedenia mohli ísť domáci v 11. min v prečíslení dvoch na jedného, keď Chovan prihral Pucherovi, ktorý sa zoči-voči Šimonovičovi nepresadil. Zvolenčania nevyužili tri presilovky, hostia jednu a práve keď sa ubránili, udreli.

V 31. min Tománek tvrdo vystrelil, brankár Škrečko puk iba vyrazil a Kútny zblízka poslal puk do odkrytej časti bránky – 0:1. O minútu na to mohlo byť vyrovnané. To by však museli Zvolenčania využiť druhé prečíslenie dvoch na jedného. Tentoraz L. Jurík naservíroval puk Zuzinovi, ale ten netrafil bránku. V 35. min sa na opačnej strane po Šechného strele ocitol v šanci pred Škrečkom Rumpel, no neprekonal ho. Domáci sa dočkali vyrovnávajúceho gólu v závere druhej tretiny. Po vyhratom buly Lukáša Juríka skóroval spoza ľavého kruhu od mantinelu Vosátko – 1:1.

Tretia tretina patrila Banskej Bystrici, ktorej hráči sa dostali do viacerých šancí. Hostia pohrozili už v presilovke, no Biro ani Šechný nedostali puk do zvolenskej bránky. Nepodarilo sa to ani Kútnemu v 53. min, či Paľovovi o minútu neskôr. Dôležité momenty nastali v 58. min, keď sa do vyloženej šance dostali domáci. Pucher s Chovanom zblízka neprekonali Šimonoviča, následne Sýkora poslal puk Tománkovi, ktorý sa od vlastnej modrej čiary dostal až pred Škrečka a strelil rozhodujúci druhý gól Banskej Bystrice. Zvolenčania sa v závere snažili hrať power-play, ktorá im nevyšla, pretože 42 sekúnd pred klaksónom poslal puk do prázdnej bránky Hudec – 1:3. Dráma však pokračovala aj v záverečných sekundách, o ktorú sa postarali Hačšák s Kovářom. Druhý menovaný neprekonal hosťujúceho gólmana a v poslednej sekunde ešte Baláž trafil

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Už sme videli takýchto zápasov viac. Bol to dobrý hokej, taktický z jednej i z druhej strany. Od stavu 1:1 to už bolo o tom, že kto dá gól, zvíťazí. Postaral sa o to Tománek, ktorý boduje v Banskej Bystrici v každom zápase. Dnes nám strelil jeden gól a pridal aj dve asistencie. My takéhoto hráča nemáme, a to nám chýba. Banská Bystrica nebola lepšia. Bolo to otvorené na oboch stranách, rozhodol však Tománek, ktorý aj keď má jednu šancu, tak z nej vie dať gól. V mojom mužstve chýbajú hráči, ktorí by pravidelne v každom zápase bodovali.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Domáci nám dali od úvodu najavo, že vo Zvolene sa body získavajú ťažko. V prvej tretine nás do ničoho nepustili. My sme však pokračovali v našej hre, dali sme gól a súper so šťastím odpovedal. V tretej tretine to už bolo správne a dramatické derby, presadil sa „kat zvolenského hokeja“ Roman Tománek, ktorý dal náš vedúci gól. Od tej chvíle sme boli lepším tímom a zaslúžene sme zvíťazili.“

MHC Mountfield – HK 36 Skalica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 9. Jabrocký (M. Beran, A. Novotný) – 6. Zálešák (J. Prokop), 25. Konečný (J. Jurík, Magušin), 36. T. Višňovský (R. Školiak, Tvrdoň), 60. Lušňák (Zálešák, Jass)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: Gründling (Skalica) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – R. Návratek, Horínek, 1800 divákov

MHC Mountfield: Šimko – A. Novotný, L. Matejka, Velebný, I. Ďatelinka, Bobček, P. Klepáč, Drgoň, Brcko – Uram, M. Beran, Jabrocký – Themár, Markovič, Galamboš – Appel, M. Gálik, Važan – O. Mikula, Trokan, Mokrejš

Skalica: Lakosil – Jaborník, Jass, M. Školiak, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Gula, Magušin – Kutálek, Jarolín, Šátek – T. Višňovský, R. Školiak, Tvrdoň – Lušňák, Zálešák, J. Prokop – J. Jurík, Mikušovič, Konečný

Skalica bola v úvode lepším tímom a už v 25. sekunde mal šancu Kutálek. Martin zahrozil v 5. min, pred Lakosilom sa objavil Galamboš, ale skalický brankár si poradil s jeho šancou i následnou strelou Ďatelinku. O minútu neskôr Prokop vystihol krížnu prihrávku Važana vo vlastnom pásme a Zálešák lišiacky otvoril skóre – 0:1. Záhoráci boli aktívnejší, mali lepší pohyb, ale v 9. min si nedali pozor a inkasovali. Jabrocký prepálil Lakosila a bolo vyrovnané. Hokej nemal veľké tempo, v hre sa vyskytlo veľa nepresnosti a ďalšiu väčšiu šancu si vypracovali hokejisti až v 16. min. Vtedy Zálešák mohol Skalici vrátiť vedenie, ale Šimko jeho nájazd vyriešil. Martinská obrana stála na vratkých nohách aj pár sekúnd pred prvým klaksónom, ale Tvrdoň ani Jankovič nenašli recept na Šimka, ktorý aj v týchto momentoch podržal svoj tím.

Po prvej prestávke mal v presilovke domácich možnosť Jabrocký, no puk mu nesadol a prestrelil Lakosilovu bránku. Naopak, hostia boli v 26. min, keď im vyšlo prečíslenie, efektívnejší. Jurík uvoľnil Konečného, ktorý sa strelou švihom nemýlil – 1:2. Potom boli Skaličania ako osy, neustále dobiedzali pred Šimkovou svätyňou. Domáci sa nevzdávali, v dvojnásobnej presilovke si vytvorili tlak, ale prevaha martinských „kosačiek“ bola neplodná. Dokonca v oslabení sa do streleckej listiny mohol zapísať Jarolín, ale nedal a z protiútoku rovnako dopadol Galamboš. V 34. min sa presadil druhý skalický útok, Školiakova spätná prihrávka našla Višňovského, a ten strelou bez prípravy medzi kruhmi posunul Skalicu do dvojgólového náskoku.

Do tretej časti nastúpili Turčania odhodlaní niečo s nepriaznivým stavom ešte spraviť, zvýšili úsilie, čím si vypýtali fauly súpera. Od 46. min mali stodvadsať sekúnd početnú výhodu o dvoch hráčov. Lenže nervozita im zväzovala ruky, puky lietali tam, kam nemali a čo prešlo, to zachránil Lakosil. Sieť nenapol Beran po vyšachovaní, ani Ďatelinka po tvrdej strele. Skalica kontrolovala vývoj a v 51. min mala šťastie, keď L. Matejka v dobrej pozícii trafil iba Lakosila. O niečo neskôr z brejku nastrelil Tvrdoň bočnú sieť domácej bránky. „Pénzešovci“ už v závere nedokázali zápas zdramatizovať ani v power-play. Naopak, dve sekundy pred koncom stretnutia inkasovali do prázdnej bránky štvrtý gól z hokejky Lušňáka. Skalica vyhrala svoj štvrtý zápas za sebou, potvrdila vzostup formy, ako aj to, že to na hosťujúcom ľade vie hrať lepšie ako doma.

Július Pénzeš (tréner Martina): „Je mi ľúto divákov, že sme nezopakovali dobrý výkon z Trenčína. Našej hre chýbal bojovný duch, chuť po víťazstve a ani herná disciplína nebola najlepšia. Pri presilovke piatich proti trom sme mali ešte nádej pokúsiť sa zmeniť výsledok, ale nepodarilo sa nám to. V závere to bol z našej strany vabank, ktorý sa skončil gólom v našej sieti.“

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „Mali sme trojnásobnú motiváciu tu uspieť. V minulom ročníku sme v Martine vypadli v siedmom štvrťfinálovom zápase, v prvom domácom stretnutí tejto sezóny sme s týmto súperom prehrali a nechceli sme si pokaziť našu víťaznú sériu. Všetky tri ciele sme splnili. Sme radi, že sme sa dostali z krízy.“

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 27. G. Saliji (Spilar, M. Štefanka) – 3. Lipiansky (P. Frühauf, D. Skokan), 30. Lipiansky (Kapuš, M. Bakoš)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Výleta, P. Šefčík, 2120 divákov

Nitra: J. Laco – Ďurák, Špelda, Fabian, Gabriš, Rais, M. Novák, J. Polák, Čintala – H. Ručkay, T. Chrenko, Podstavek – S. Saliji, M. Kováčik, M. Slovák – Spilar, M. Štefanka, G. Saliji – Kmeč, Uhnák, Čaládi

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, P. Frühauf, Janík, Trška, Jendek, Schnabel – L. Hudáček, Hujsa, Demel – D. Skokan, Lipiansky, Richard Huna – Róbert Huna, Kapuš, M. Bakoš – Jankovský, M. Sloboda

Favorizovaní hostia sa na svojho súpera vrhli hneď od začiatku stretnutia. Prevahu slovanistov v úvodných minútach zápasu pretavil do vedúceho gólu Lipiansky, keď po Frühaufovej výbornej prihrávke nemohol nedať – 0:1. Nitrania mohli odpovedať hneď vzápätí, no obranca Novák neuspel pred brankárom hostí Konrádom. V ďalšom priebehu prvej tretiny sa hra vyrovnala a domáci mali napokon na konte aj viac striel.

Úvod druhej časti patril Nitre. V 24. min tvrdo strieľal od modrej čiary Ďurák, ale Konrád bol znovu pripravený. Následne neuspel z obdobnej pozície ani Samir Saliji. V 27. min však už bolo 1:1. Po Spilarovej prihrávke sa pred Konrádom ocitol Garip Saliji a strelou pomedzi betóny vyrovnal skóre. Domáci sa snažili pridať aj druhý gól, hostia so spoľahlivým Konrádom v bránke naopak hrozili brejkmi. V polovici druhej časti sa slovanisti znovu dostali do vedenia. Pri presilovke hostí naznačil Kapuš strelu a Lipiansky sa druhýkrát v zápase ocitol pred odkrytou bránkou – 1:2. Skóre sa už do druhej prestávky nezmenilo, hoci šance mali domáci Spilar, Chrenko i útočník hostí Bakoš.

V 44. min pri presilovke Nitry Štefanka efektne tečoval Fabianovu strelu, no puk tesne minul bránku Slovana. O tri minúty nato mohol náskok hostí zvýšiť Róbert Huna, ale jeho blafák do forhendu zneškodnil Laco. Vo veľkej šanci následne neuspel domáci Kováčik, ktorý aj prestrelil brankára Konráda, puk však prešiel popri ľavej žŕdke mimo bránky. Domáci hráči mali veľkú šancu aj pri záverečnej hre bez brankára, ale Miroslav Kováčik zblízka neprekonal Konráda. Nitra tak doma znovu prehrala.

Rudolf Uličný (tréner Nitry): „Potrebovali sme sa chytiť v domácom prostredí. Mužstvo treba pochváliť za bojovný výkon a obrovskú snahu. S jedným gólom sa však nevyhráva. Brankár hostí chytal veľmi dobre. My sa však trápime s koncovkou, znovu sa nám nepodaril ani vstup do zápasu.“

Pavel Hynek (tréner Slovana): „Vedeli sme, že nás v Nitre nečaká ľahký zápas a priebeh stretnutia to aj potvrdil. Mali sme dobrý vstup, dali sme rýchly gól. Domácim zasa patrila druhá tretina, my sme odpovedali z presilovky. V tretej časti sme sa zamerali na obranu a vybojovali sme si cenné body. Máme kombinovanú zostavu a lepíme ju v každom zápase, o to sú dnešné body cennejšie. Proti húževnatým domácim sme dokázali tesný náskok ubrániť aj v závere, keď mala Nitra dosť šancí.“

HK Poprad – Dukla Trenčín 8:1 (1:0, 1:0, 6:1)

Góly: 4. Kmiť (Klouda, Nagy), 37. Nagy (Kmiť, S. Jasečko), 47. Klouda (Nagy, S. Jasečko), 49. Lapšanský (Škovira, Lundberg), 50. Rapáč (tr. strieľanie), 52. Kmiť (A. Kroták), 55. Škovira (J. Kasík, Lundberg), 59. Rapáč (D. Brejčák, P. Svitana) – 58. Pardavý (T. Melichárek, Lintner)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Korba, Kalina, 2232 divákov

Poprad: Melicherčík – Jasečko, D. Brejčák, J. Kasík, R. Suchý, J. Brejčák, Kramár, Dubaj – Nagy, Kmiť, A. Kroták – Škovira, Lundberg, Lapšanský – Paločko, Klouda, Mlynarovič – P. Svitana, Troliga, Rapáč – Mašlonka

Trenčín: T. Hiadlovský – Lintner, Bednár, Hruška, Jarábek, Martin Chovan, S. Tomko, Martin Hlavačka – Pardavý, Vala, T. Melichárek – Tybor, Ďuriš, M. Filo – Gašparovič, P. Kopecký, Koložváry – Paroulek, T. Klíma, Ružička

Poprad sa od úvodného hvizdu vyrútil na svojho súpera a pripravoval si jednu šancu za druhou. Prvú presilovku využil v 4. min na úvodný gól Kmiť, ktorý po ostreľovaní trenčianskej bránky prehodil puk ponad ležiaceho Hiadlovského – 1:0. Hostia sa postupne vymanili z tlaku a častejšie horelo aj pred Melicherčíkom. Ten však vyriešil nebezpečné situácie z hokejok Koložváryho, Lintnera a Tybora, a tak do kabín odchádzali spokojnejší domáci.

Druhé dejstvo otvorila „tutovka“ Paločka, ktorý však po Kloudovej výzve stroskotal na Hiadlovskom. Popradčania na ľade naďalej dominovali, pripravovali si šance a Dukla sa dlhé minúty ani nepozrela do svojho útočného pásma. Dokonca i sedemdesiat sekúnd presilovky o dvoch hráčov bolo pre vojakov málo a Melicherčík si stále držal čisté konto. „Kamzíci“ zvýšili skóre v 37. min, keď ich zaslúžený druhý gól strelil Nagy.

V tretej časti sa rozpútalo nevídané gólové divadlo, ktoré Trenčanov naplno zahanbilo. A to mohol znížiť ešte počas prvého striedania Melichárek, ale po Pardavého ideálnej nahrávke minul bránku. Podtatranci v ďalšom priebehu napokon súpera absolútne rozobrali. Deštrukciu trenčianskej obrany načal po Nagyovej perfektnej zadovke Klouda v 47. min – 3:0. Lapšanského zásah síce musel hlavný arbiter konzultovať s videorozhodcom, no i tak platil a bolo 4:0. Potom Hiadlovského z trestného strieľania prekonal Rapáč a na „dni otvorených dverí“ v trenčianskej obrane sa zúčastnil i Kroták, ktorý ideálne našiel Kmiťa a žlto-červení prehrávali už rozdielom dvoch tried. Aby toho nebolo málo, Dukla si ďalší gól dala sama, keď Filo nechytateľne tečoval Škovirovu prihrávku do vinkľa trenčianskej bránky. Trenčín napokon len korigoval hrozivé skóre gólom Pardavého, ale po neskutočnej hrúbke vo vlastnej tretine ešte daroval ôsmy gól Popradu Rapáčovi.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Dnešný zápas sme začali v kŕči pod vplyvom postavenia v tabuľke. Ani prvý gól chlapcom veľmi nepomohol. V prvých dvoch tretinách nás podržal brankár Melicherčík. Ustáli sme oslabenie o dvoch hráčov a druhý s tretím gólom nás nakopli. Potom sme už na ľade excelovali a pobavili vynikajúce popradské publikum.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Za stavu 0:1 sme mali šance a aj presilovku, ktorú sme však nevyužili. Po dobrých dvoch tretinách sme v treťom dejstve vybuchli. Za stavu 0:2 sme nedali gól, naopak inkasovali tretí a už sa to s nami viezlo. Robíme chyby, ktoré sa absolútne nemôžu stať. Výsledok je pre nás krutý. Takto to ďalej nejde.“

HC Košice – MsHK DOXXbet Žilina 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 14. Marcel Haščák (Kristek, Kriška), 17. D. Pašek (Hričina, Martin Frolík), 24. Kriška (Kristek), 26. M. Grman (Jenčík, Kristek)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Štefik, Smrek, 4642 divákov

Košice: T. Halász – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Deyl, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Jenčík, Vorel – Tomík, S. Gron, P. Bartoš – Marcel Haščák, Kristek, Kriška – Hričina, Martin Frolík, D. Pašek

Žilina: M. Laco – Milovanovič, Dlouhý, Kolarz, Nádašdi, Pozník, Ďurkech, od 60. min Šeliga – Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – V. Nemec, Hreus, Stupka – Hajnik, Linet, Valášek

Prvú vážnejšiu možnosť v stretnutí mal až v 7. min P. Bartoš, ktorý hľadal miesto pod hornou žŕdkou žilinskej bránky, ale Laco jeho pokus vyrazil. Rovnako si poradil v 10. min aj s presilovkovou strelou J. Tabačeka. V 14. min sa Košice ujali vedenia po tom, ako pokus Marcela Haščáka prekĺzol pomedzi betóny brankára Mareka Laca. Po chybe súpera sa potom do nájazdu dostal opäť Haščák, ale M. Laco zasiahol skvele. V 17. min však puk za jeho chrbát pretlačil Pašek – 2:0.

V 23. min zazvonila žŕdka na žilinskej bránke po tvrdej strele Krišku. Tento hráč sa však predsa len tešil z gólu po tom, ako sa Kristek pretlačil pred Laca, a ten jeho pokus vyrazil. Kriška z uhla zvýšil na 3:0. Štvrtý gól Košíc pridal v presilovke v 26. min po strele od modrej čiary M. Grman. Až v polovici stretnutia prišiel prvý vážny zákrok domáceho brankára Tomáša Halásza, ktorý zlikvidoval príležitosť skúseného Hreusa. Pri hre štyroch proti štyrom to skúšal Pašek, ale Lacova lapačka vyletela pohotovo. Druhý skvelý zákrok Halásza nasledoval v 34. min po nájazde Smotrilu. Ešte pred druhou prestávkou mohol výsledok prikrášliť Miklík po pohotovom zakončení, ale M. Laco jeho úmysel vystihol.

V tretej tretine Košičania bez problémov kontrolovali vývoj stretnutia. Halász si hravo poradil s bekhendom Stupku. V 48. min nastrelil Marcel Haščák žŕdku. Potom nasledovali pokusy S. Grona bekhendom, P. Bartoša vedľa bránky a Hričinova strela. V presilovke sa aspoň o čestný úspech hostí pokúšal neúspešne v 58. min Nemec.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Počas celých šesťdesiatich minút hralo naše mužstvo disciplinovane, s čím sme spokojní. Trochu nás však mrzí, že sme opäť nepremenili veľké množstvo šancí. Výsledok je takto k súperovi milosrdný.“

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Aj keď sme nestrelili gól, vytvorili sme si sľubné šance. Halász však nahradil Hudáčeka a mužstvo podržal. Hrali sme na štyri päťky, aby priestor dostali aj juniori a mohli sa predstaviť v prostredí, akým je košická Steel Arena. Škoda, mohli sme dať aspoň jeden, dva góly. Nemuseli sme prehrať na nulu.“

Viac k osobe Juraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkRichard HunaRóbert Huna