Trenčín porazil majstrov zo Zvolena, Stümpel hrdinom

TIPSPORT
Zľava: Juraj Rožník z Martina, Gabriel Spilar z Košíc a Ján Perniš z Martina v zápase 40. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - MHC Mountfield Martin. Košice, 17. január 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 40. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy:

MsHK DOXXbet Žilina – HK Nitra 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 36. R. Tomas (Klouda, Marek Slovák), 52. R. Tomas (Klouda, Marek Slovák) – 19. L. Novák (Stümpel), 25. P. König (Stümpel), 60. Stümpel (P. König)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, navyše: Valášek (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Bednár, Šefčík, 1303 divákov

Žilina: Peksa – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, Bajaník – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Čavrk, Linet, Drevenák – Piják, Rehák, Vaculín Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača – H. Ručkay, Lelkeš, Miroslav Kováčik – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – Piačka, Bajtek, R. Mráz

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Videli sme zaujímavý zápas, žiaľ so smutným koncom pre nás. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej mala Nitra navrch a viedla o gól. Pred treťou sme si povedali, že nemáme čo stratiť a podarilo sa nám vyrovnať. Potom sme mali dve čisté šance, ktoré sme žiaľ nepremenili. Po chybe v obrane sme inkasovali tretí gól. Napriek tomu by som chcel hráčom poďakovať za výkon, keď za nepriaznivého stavu 0:2 zmazali toto manko. Mali sme blízko k bodu, ktorý by bol pre nás cenný.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Nezačali sme dobre. Žilina bola aktívnejšia. Napriek tomu sme v prvej tretine viedli. V druhej časti sme zvýšili na 2:0, mali sme ďalšie dobré príležitosti, tie sme však zahodili, čo sa nám vypomstilo. Žilina strelila kontaktný gól, vyrovnala a bola bližšie k víťazstvu. Šťastie sa priklonilo na našu stranu, dali sme tretí gól a som rád, že sa nám podarilo zo Žiliny odniesť všetky tri body.“

Vstup do zápasu mali lepší domáci, keď pozornosť gólmana hostí vyskúšal Varga. Žilinčania mali v 5. min početnú prevahu pri vylúčení Ručkaya, ale tú nevyužili. V 8. min domáce prečíslenie a strelu Drevenáka zneškodnil Kristan. Potom sa však dostali k slovu hostia. Úvodný gól mohol dať v 15. min Tománek, ktorý korčuľoval sám na Peksu, ale brankár Senice, ktorý je v Žiline na hosťovaní, jeho strelu kryl. Vzápätí mal šancu Kováčik, ale gól prišiel až v 19. min: Klouda vyrobil hrúbku pri modrej čiare, Lukáš Novák vystrelil nedal domácemu gólmanovi šancu – 0:1.

V úvode druhej tretiny mohla Nitra zvýšiť zásluhou Lelkeša, ktorý sa sám ocitol pred Peksom, ale nedal. Prešlo pár sekúnd a König z ľavej strany delovkou po druhý raz prekonal žilinského brankára. Nitra pokračovala v nápore, v úvode druhej desaťminútovky mali výborné príležitosti Pupák, Milan Novák a Mráz, ale stav stretnutia sa nemenil. V 35. min žilinský tandem Klouda – Tomas založil rýchlu akciu a druhý menovaný doklepol pohodlne puk za Kristanov chrbát – 1:2. Domáci mohli vyrovnať pri presilovke, ale výsledkom ich prevahy bola len strela Drevenáka do hosťujúceho gólmana.

Hokejovo najzaujímavejšia bola tretia tretina. Prvú strelu v 43. min vyslal hosťujúci útočník Henrich Ručkay. O dve minúty neskôr domáci nevyužili početnú výhodu pri vylúčení Pupáka. V 45. min dvakrát stálo šťastie na strane Peksu, keď príležitosť Románka zaváňala gólom. V 52. min najlepší strelec Žiliny Roman Tomas vykresal iskierku nádeje pre lepší výsledok: na dvakrát obišiel bránku Kristana, pri druhej strele bol aj úspešný – 2:2. O dve minúty mohli Klouda a následne Tomas dostať „vlkov“ i do vedenia, ale gól z toho nebol, rovnako ako z nájazdu hosťujúceho Tománka. V 56. min kapitán Drevenák zabojoval pred bránkou Nitry, ale ani on sa strelecky nepresadil. Keď sa zdalo, že stretnutie pôjde do predĺženia, v skrumáži sa 29 sekúnd pred koncom presadil skúsený Stümpel a rozhodol o víťazstve Nitry.

HC‘05 Banská Bystrica – HK Poprad 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Góly: 24. White (M. Hudec, R. Konečný) – 2. M. Nagy (Mlynarovič, Drábek), 15. A. Lapšanský, 47. Matúš Paločko (A. Kroták), 60. T. Sýkora (A. Lapšanský, Štals)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano – Smerek, Rovenský, 1500 divákov

Banská Bystrica: R. Sabol – Lepine, Saracino, Macháček, James Martin, Predajniansky, Rosandič – M. Hudec, White, R. Konečný – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, Zigo, Lunter – Kadura, R. Gašpar, Bendík

Poprad: Sidor – Gáborčík, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Dinda, Makovský – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Gápa

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme slabší vstup do zápasu a po prvej tretine sme prehrávali 0:2. Potom sme sa však zdvihli, utvorili si veľa gólových šanci, ale už druhý zápas sa strelecky trápime. Aj teraz sme mali 40 striel a dali sme iba jeden gól. Rozhodujúca bola štvorminútová presilovka, v ktorej sme neskórovali a o pár minút neskôr sme inkasovali rozhodujúci gól. V závere sme sa snažili niečo s výsledkom ešte spraviť, ale Poprad dobre bránil. I keď sme mali veľa striel, chýbal dôraz pred bránkou a viac chcenia. Aj preto sme dnes nezískali ani bod.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Mali sme veľmi dobrý začiatok zápasu. V treťom striedaní sme dali dôležitý gól a prvú tretinu sme takticky uhrali. Vyhrávali sme 2:0. Vstup do druhej tretiny však vyšiel domácim, dali kontaktný gól. Súper bol ďalej lepší, utváral si tlak a veľa gólových príležitostí, no výborný výkon podal náš brankár Sidor. Dôležitý bol aj začiatok tretej tretiny, kde sme ubránili štvorminútové oslabenie a následne z protiútoku sme dali rozhodujúci gól. Víťazstvo na horúcom ľade Banskej Bystrici si cením.“

Banskobystričania v prve tretine prestrieľali súpera, ale prehrali ju 0:2. Poprad išiel do vedenia už v 2. min, keď sa ujala prihrávka Mlynaroviča pred bránku, kde číhal pri pravej žrdi M. Nagy. V 5. min sa rútil Paukovček na domáceho gólmana Sabola, no v rozhodujúcej chvíli mu ušiel puk z hokejky.

Až potom prišli na rad šance hráčov spod Urpína, v ich nepremieňaní sa predbiehali Lamper, Konečný, Handlovský a najmä Kafka, ktorý sa uzdravený vrátil po vyše mesiaci do zostavy. Ani produktívny český útočník však nevedel nájsť recept na Sidora. Najväčšiu šancu spálil v 14. min Hudec, ktorý neskóroval z troch metrov. Hostia navýšili vedenie v 15. min: odrazený puk od zadného mantinelu poslal za bezmocného Sabola obranca „baranov“ Bambúch a gól pripísali Lapšanskému. Znížiť mohli ešte do prvej prestávky Lepine či Konečný, ale bránka „kamzíkov“ bola akoby zakliata.

Strelecká nemohúcnosť banskobystrických hokejistov pokračovala aj v strednej časti, hoci v 24. min sa pekným bekhendom spomedzi kruhov presadil White a puk poslal do horného rohu – 1:2. V 29. min mieril v oslabení z pravého kruhu Hudec do žŕdky. V polovici zápasu Popradčania nevedeli kam z konopí, ale mohutný tlak domácich ustáli aj vďaka výbornému Sidorovi. V 32. min pred ním zoči-voči neuspel Zigo a potom dvakrát v rade nevyrovnal ani aktívny Konečný.

Aj v tretej tretine „barani“ viac búšili do „kamzíkov“, ale gól strelili práve Podtatranci. Ťažili z chyby domácich na obrannej modrej, do prečíslenia sa dostali až traja hráči a priestor medzi betónmi mládežníckeho reprezentačného brankára R. Sabola našiel strelou spomedzi kruhov v 47. min Paločko – 1:3. O minútu neskôr mohol odpovedať na opačnej strane Bendík, neskôr to skúšal opäť bekhendom White, ale ani jemu nebolo dopriate skórovať v dvoch príležitostiach. Poistku na záver tak mohol pridať hosťujúci Kroták, ale puk „lízal“ hornú žŕdku. Banskobystričania to ešte skúšali v hre bez brankára, čo im nevyšlo. Naopak, štvrtý popradský zásah pridal medzi opustené žrde T. Sýkora.

Dukla Trenčín – HKM Zvolen 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Góly: 44. Bobček (Komínek, O. Mikula), 46. O. Mikula (Róbert Petrovický), 60. Róbert Petrovický (Troliga, Novajovský) – 1. Obšut (Brabenec)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, M. Novák – Tvrdoň, Výleta, 1392 divákov

Trenčín: Lašák – Čerešňák, Novajovský, Pozník, Bobček, M. Habšuda, M. Nemčík, Ryzák – Kútny, Troliga, D. Buc – O. Mikula, Róbert Petrovický, Komínek – D. Hudec, T. Klíma, Šišovský – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták – od 41. F. Nemček

Zvolen: M. Šimko – Obšut, L. Pokovič, Pichnarčík, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – A. Podkonický, M. Jurík, V. Baláž – Síkela, Bortňák, Škvaridlo – Puliš, Čanky, Martin Ďaloga – od 41. Ľ. Zuzin

Milan Staš (tréner Trenčína): „Zaspali sme úvod zápasu a nechali sme súpera bleskovo streliť gól, keď sa Zvolenu podarilo využiť presilovku až nadštandartne rýchlo. Neskladali sme však zbrane a dokázali sme si utvárať šance, ale nepremieňali sme ich, pretože na našich hokejkách nebol potrebný pokoj. Od druhej tretiny sme sa snažili hrať nátlakový hokej. Mužstvo ukázalo bojovné srdce a nezlomnú vôľu. Neustále sme mierili za dobrým výsledkom a v tretej tretine nám šťastena dopriala streliť rozhodujúce góly. Až na začiatok zápasu sme boli lepším mužstvom a zvíťazili sme zaslúžene. Hráči ukázali, že majú svoju kvalitu.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Prvá tretina nebola z našej strany zlá, okrem streleného gólu sme si vypracovali aj ďalšie dobré šance. V druhej tretine sme však už nehrali dynamicky a presne. Vyvrcholilo to v záverečnej tretine, keď sme pri našom oslabení dostali vyrovnávajúci gól, po ktorom už naše sebavedomie a herný prejav postrádali istotu. Druhý gól sme inkasovali po vlastnej chybe a nepokrytí hráča a hoci sme sa v závere snažili zdramatizovať stretnutie a uchmatnúť nejaký ten bodík, súper nám strelil tretí rozhodujúci gól. Nie som príliš spokojný s výkonom chlapcov v tomto zápase, musíme si to rozobrať a skoncentrovať sa na ďalšie duely.“

Zvolen mal rozprávkový vstup do zápasu. Už v 52. sekunde využil delovkou od modrej čiary Obšut po troch sekundách presilovku, takže hostia mohli ďalej pracovať so psychickou výhodou. Navyše v úvodnej tretine gólman Zvolena Šimko zneškodnil domácim niekoľko striel z dobrých pozícií. V ďalšom priebehu sa hráči Trenčína márne snažili nájsť kľúč od zvolenského obranného zámku.

V 29. min po Šišovského zásahu skočil puk na hornú žŕdku bránky. Hosťom sa darilo rozumnou hrou udržiavať svoj tesný náskok aj preto, že Trenčanom neprialo ani šťastie pri zakončení.

V 44. min predsa len prenikla Bobčekova jemne tečovaná presilovková strela od modrej čiary až do siete a začínalo sa prakticky odznova. Neutíchajúca aktivita na oboch stranách zdvihla tempo i kvalitu zápasu, pričom Trenčínu sa podaril dokonalý obrat skóre: v 46. min zavesil pekne Mikula – 2:1. Domáci zintenzívneli svoj tlak na protivníka, ktorému síce Zvolen už potom dokázal odolať, ale napriek viac ako minútovej hre bez brankára, počas ktorej Michal Chovan trafil žŕdku, už neurobil nič s výsledkom. Naopak 38 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky spečatil trenčianske víťazstvo skúsený Róbert Petrovický.

HC Košice – MHC Mountfield Martin 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Góly: 12. Bicek (Sojčík, Šeda), 14. M. Bartánus (Klouček, M. Macejko), 36. P. Bartoš (Jenčík, Spilar), 49. Jenčík (Spilar, P. Bartoš), 53. Svatoš (T. Marcinko, Macejko) – 1. Markovič (P. Smrek, Galamboš), 40. I. Ďatelinka (Kolena)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Gajan, Jobbágy, 3174 divákov

Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Černák – M. Bartánus, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Sojčík, T. Hrnka, Bicek – Jokeľ, Češík, Skalický

Martin: J. Čech – Matejka, P. Smrek, J. Perniš, I. Ďatelinka, Brcko, Rusina, Tupý – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, Fujerík, Rožník – Pokrivčák, Kolena, J. Cíger – Jurášek, Dírer, Šugár

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Počas celého zápasu sme mali hernú prevahu. Utvorili sme si dostatok príležitostí, najmä v druhej polovici stretnutia. Na skóre to však do 50. min vidieť nebolo. Presadili sme sa až v závere stretnutia, keď sme prikrášlili víťazstvo.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Do Košíc sme neprišli s vyložene defenzívnou taktikou. Snažili sme sa korčuliarsky držať s Košicami krok. Dali sme aj prvý gól, ale potom sme pri prvom presnom zásahu domácich nepokryli hráča na modrej čiare, pri ďalšom pred bránkou. V druhej tretine sa ukázalo, aký je Peter Bartoš dôležitý pre Košice. Svojím gólom dodal domácemu tímu ďalšie sily. Štvrtý gól bol z môjho pohľadu diskutabilný, ale nechcem nikoho obviňovať. Myslím si, že pri piatom góle Košíc Svatošovi ušiel puk. Výsledok pre nás vyzerá kruto.“

Iba 20 sekúnd potreboval Martin na to, aby sa v Košiciach dostal do vedenia. Markovič tečoval Smrekovu strelu a Riečický z prvého pokusu inkasoval. V 12. min sa domáci dočkali vyrovnania: Sojčík našiel Biceka a ten pohotovo zakončil – 1:1. V 14. min Kolena ohrozil Riečického, ale gól padol na opačnej strane. Klouček dlhým pasom vysunul Bartánusa, a ten pri svojom prvom štarte skóroval – 2:1.

V úvode druhej tretiny mali Košičania troch vylúčených, ale Martin nevyužil ani 79-sekundovú presilovku piatich proti trom. Markovič nenašiel recept na Riečického. V polovici zápasu tvrdú strelu Bartánusa vyrazil Čech. V 31. min sa Markovič dostal do samostatného nájazdu, ale Riečický jeho pokus zlikvidoval. Štrbák to potom skúšal od modrej čiary. Zoči-voči Čechovi neuspel Marcinko a po ňom ani Jenčík. Presadil sa až veterán Bartoš, ktorý v 36. min upravil na 3:1. Jedenásť sekúnd pred koncom druhej tretiny však bombou od modrej čiary znížil na rozdiel gólu Ďatelinka.

V 49. min potrestal Jenčík vylúčenie Perniša, keď na dva razy prekonal Čecha. Košičania mali potom ďalšie možnosti a svoj náskok zvýšili v 53. min v presilovke: Svatošovi ušiel puk a brankára Čecha dokonale zaskočil – 5:2. Následne mal samostatný nájazd Spilar, ale stroskotal na Čechovi, a tak sa už výsledok v Steel aréne nezmenil.

ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 8. Lušňák (z tr. strieľania), 33. Lušňák (Drgoň), 47. Románek (Saliji, Hamrák) – 27. Kutálek (Staňo, Šátek), 55. R. Školiak (Staňo, M. Preisinger)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, Kubuš – Kacej, Orolín, 1561 divákov

Piešťany: Tomek – Rais, Brňák, A. Hruška, Drgoň, Bučka, R. Filip, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Skalica: P. Romančík – Barák, Vyrůbalík, Mikéska, B. Jankovič, Staňo, M. Srnec, Krejčiřík, Šohajda – M. Preisinger, R. Školiak, Lažo – M. Sloboda, Stieler, Obdržálek – Kutálek, B. Mráz, Šátek – R. Kropáč, F. Novák, M. Romančík

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Sme radi, že sme zápas zvládli. Je to druhý duel po sebe na domácom klzisku, keď sa nám príliš nedarilo. Teší ma, že sme to napokon zvládli proti Skalici, lebo túto sezónu sme ich doma ešte nezdolali. Výkon nebol taký, aký sme si predstavovali. Sme radi za tri body, v ťažkých chvíľach nás podržal brankár Tomek a bojovnosťou sme dospeli do víťazného konca.“

Štefan Mega (asistent trénera Skalice): „Dnes sme celkom dobre začali. Úvodných desať minút zápasu bolo pod našou kontrolou. Domácich nakoplo vylúčenie Preisingera, zvyšnú časť prvej tretiny boli lepší a trestným strieľaním sa dostali do vedenia. V druhej časti sa nám podarilo zásluhou zredukovania zostavy na tri útoky vyrovnať stav na 1:1, žiaľ domáci opäť odskočili. Čo sa týka tretej tretiny, za stavu 3:1 sme si mysleli, že stretnutie je rozhodnuté. Podarilo sa nám znížiť na 2:3, potom sme mohli hrať presilovku piatich na troch, ale nestalo sa tak. K výkonom rozhodcov sa nemôžeme vyjadrovať. Osobne si myslím, že za bojovnosť sme si zaslúžili aspoň bod.“

Obidve mužstvá začali aktívne. Akcie sa striedali na oboch stranách. V 8. min sa predral do útočného pásma Lušňák, ale tesne pred bránkou bol zahákovaný Slobodom a nasledovalo trestné strieľanie. Faulovaný hráč oklamal pohybom skalického brankára a poslal domácich do vedenia – 1:0. V 11. min mohol vyrovnať Barák, ale strelu spomedzi kruhov mu bezpečne zneškodnil Tomek. V 18. min sa uvoľnil Holovič a vyskúšal pozornosť Romančíka.

V 22. min osamotený Hamrák prestreli zblízka bránku Skalice. O tri minúty neskôr sa takisto ocitol pred bránkou hostí osamotený Nemec, ale strelou z prvej trafil len Romančíka. V 27. min sa z náhodného protiútoku dostal do šance Kutálek, prešiel modrú čiaru, napriahol a cez „húštinu“ hráčov vyrovnal na 1:1. V 33. min však strhol vedenie na stranu Piešťan opäť Lušňák, keď si položil Romančíka a strelou do hornej časti bránky dal vedúci gól „havranov“.

Na začiatku 43. min sa ocitol Preisinger vo výbornej šanci, ale Tomek jeho strelu zlikvidoval. V 47. min Saliji nastrelil Romančíka, ale pohotový Románek bez problémov dopravil odrazený puk do bránky – 3:1. V 52. min mohol Lušňák zavŕšiť hetrik, ale puk mu preskočil hokejku. Z následného protiútoku neatakovaný Školiak znížil na 2:3. Minútu pred koncom hostia odvolali brankára, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Tri sekundy mal príležitosť skórovať do prázdnej bránky domáci Stupka, zostalo však 3:2.