Trenčín prelomil neporaziteľnosť Zvolena

Trencin zvolen
Brankár Dukly Trenčín Vladimír Kováč (vľavo) a hráč HKM Zvolen Lukáš Jurík počas zápasu 15. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - HKM Zvolen. Trenčín, 25. október 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky 15. kola hokejovej Tipsport extraligy.

MHC Mountfield Martin – MsHK DOXXbet Žilina 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 7. Zeliska

Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Novák, Brath, 900 divákov

Martin: Šimko – L. Kozák, Hriňa, M. Výborný, Zukal, Drgoň, Brcko – Kriška, Markovič, Važan – Škoda, Murček, Sobota – Šišovský, Zeliska, Vartovník – Macejka, Themár, Škumát

Žilina: M. Laco – D. Devečka, D. Kudělka, Staňo, J. Dlouhý, T. Bokroš, Houdek, Niník, Linet – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, Hreus, T. Sýkora – V. Nemec, Troliga, Smotrila – Kubiš, Michajlov, Stupka

Susedské derby prinieslo pred hŕstkou divákov v prvej tretine priemerný hokej. Na ľade bolo na oboch stranách veľa nepresností, málo streľby, a tak sa obaja brankári ani nedostali do prevádzkovej teploty. Do vedenia išli v 7. min Martinčania. Zeliska iba nahadzoval puk pred bránku, a ten sa odrazil od Siváka za Lacov chrbát – 1:0.

Aj v druhej tretine chýbal pred oboma brankármi vzruch. Domáci boli síce aktívnejší, ale do patričného tempa sa nedostali ani počas presiloviek, navyše sa nedokázali presadiť ani v koncovke. V 28. min mal druhý gól „kosačiek“ na hokejke Sobota, po ňom i Murček ale ani jeden neprehodil puk ponad ležiaceho Laca. Žilinskí vlci boli v útoku bezzubí, Šimka v bránke poriadne neohrozili ani počas prostrednej časti hry.

V prestávke po druhej tretine stiahol tréner Jančuška hru na tri formácie a Žilinčania prevzali v tretej tretine iniciatívu na svoje hokejky. „Vlci“ dostali domácich pod tlak, ale tí hrozili protiútokmi. Záverečná 13-sekundová power-play Žilinčanom neprinieslo vyrovnanie, a preto Martin po piatich domácich prehrách zvíťazil.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Z našej strany to bol boj o tri body, ktoré sme napokon získali. Naša hra nebola oku lahodiaca, ale účel svätí prostriedky, preto som spokojnejší s víťazstvom než s predvedenou hrou.“

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Som sklamaný z výsledku i hry. Mal som inú predstavu o zápase, lebo do Martina sme prišli bodovať. Mali sme zlý úvod, naša hra bola rozkúskovaná. Pribrzdili nás aj presilovky Martina v prvej tretine. V našom mužstve chýbal hráč ktorý by mu dal impulz. Sklamaný som aj z toho, že sme počas celého stretnutia nehrali ani jednu presilovú hru.“

HK AutoFinance Poprad – HK Nitra 3:4 po predĺžení (1:1, 1:0, 1:2 – 0:1)

Góly: 17. A. Novotný (Škovira, Hult), 22. A. Kroták (Kuľha), 56. Vaic (A. Kroták, Suchý) – 2. T. Chrenko (Kluka), 46. Mašlonka (Hrnka), 52. M. Hruška (P. Barinka), 65. Podstavek (S. Saliji, T. Chrenko)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Melicherčík na 10 min za nešp. správanie, Vaic (obaja Poprad) na 5 min za faul lakťom, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – M. Korba, P. Korba, 1046 divákov

Poprad: Melicherčík – R. Suchý, A. Novotný, D. Brejčák, Fabian, Hellström, M. Šterbák, Malina, Kramár – P. Svitana, Hult, Kuľha – A. Kroták, Kmiť, Vaic – Škovira, Kraft, Rapáč – Paločko, Gellerstedt, Homa

Nitra: Penker – Árvay, M. Hruška, Rais, Ďurák, König, M. Bača, J. Polák – Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka – S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek – G. Saliji, T. Hrnka, Uhnák – M. Mašlonka, Piačka, Kluka

Diváci sa ani nestačili poriadne usadiť a Nitrania už viedli, keď Chrenko presnou strelou nachytal Melicherčíka na hruškách. Hokej však v ďalšom priebehu hŕstku divákov nemohol nadchnúť. V komornej atmosfére hrali oba tímy vlažne a hre chýbalo tempo a presnosť kombinácií. Nitrania si vytvorili optickú prevahu, ale s ďalšími pokusmi si Melicherčík poradil. V ojedinelej šanci sa na druhej strane ocitol Novotný a po ňom aj Kraft, ale vo vyložených pozíciách mierili obaja vedľa. Popradčanom vyšla až presilová hra v 17. min, keď nahodený puk od modrej usmernil do siete Novotný.

V 22. min zabezpečil domácim vedenie Arne Kroták, ktorý nečakanou strelou z otočky zaskočil Penkera. To už oba tímy predvádzali kvalitnejší hokej, ktorému nechýbalo nasadenie a náboj.

V tretej časti sa Poprad vrhol do útoku s cieľom rozhodnúť, keď si však Šterbák, Kuľha, Kraft aj Gellerstedt vylámali zuby na pozornom Penkerovi, udrelo na druhej strane. Odrazený puk z ťažkého uhla doklepol Mašlonka za chrbát Melicherčíka, čím vyrovnal. Na domácich doľahol kŕč a herne sa trápili. Hostia, aj keď nepredvádzali hokej najvyššej úrovne, to dokázali využiť na vedúci gól. Strelu Barinku ešte gólman vyrazil, ale na delovku Hrušku už nemal nárok. Päť minút pred koncom získali domáci výhodu presilovky o dvoch hráčov, čo dokázal Vaic využiť strelou zblízka na vyrovnanie. Rozhodnutie priniesol záver predĺženia. Presilovú hru na víťazstvo Nitry premenil 7 sekúnd pred koncom Podstavek, keď osamotený doklepol odrazený puk za bránkovú čiaru.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Boli sme aktívnejší, mali sme viac gólových príležitostí a prestrieľali sme súpera. Keď však nedáme góly do prázdnej bránky po situáciách dvoch na jedného, tak stretnutie nemôžeme vyhrať. Sme veľmi sklamaní, lebo sme mali dotiahnuť stretnutie do víťazného konca.“

Ladislav Branikovič (asistent trénera Nitry): „Zápas sme mali dobre rozohraný. Dali sme gól a nastrelili sme žŕdku. Škoda, že sme zbytočnými vylúčeniami dostali súpera do zápasu. V predĺžení sme boli šťastnejší. Domáci boli aktívnejší a lepšie korčuľovali, ale aj také sú zápasy.“

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 4. Tománek (Jokila), 56. Cebák (Bambúch, T. Hričina) – 17. J. Tabaček (Zálešák), 27. Michel Miklík (Gron), 48. Michel Miklík (Gron), 53. P. Bartoš (Zálešák)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: 48. Chorošun (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodujú: Homola, Polák – Zvrškovec, Valach, 1510 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – Kolba, Haverinen, Bambúch, Cuník, Cebák, Brňák, Kubka – Tománek, Jokila, Ján Sýkora – Kristoffersson, Paľov, Kútny – Češík, Kapuš, M. Kokavec – T. Hričina, Heizer, Marcinek

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Šeda, M. Biro, M. Novák, Grman – P. Fabuš, Vorel, Matúš Chovan – Dravecký, Zálešák, P. Bartoš – M. Haščák, E. Piatak, Pašek – Jenčík, Gron, Michel Miklík.

Kosice banska bystrica

Až dvaja českí rozhodcovia dohliadali na duel bronzového tímu z vlaňajšej sezóny s úradujúcim majstrom. Lepšie začali domáci, keď v 4. min Jokila získal puk v strednom pásme, šikovne ho posunul na útočnú modrú Tománkovi, ktorý prešiel po ľavej strane pred Hyláka a zakončil bekhendom, puk skončil v hornom kúte – 1:0. Hostia potom mali niekoľko príležitostí, nepresadili sa Zálešák či Pašek.

Banskobystričanom sa však naskytla ďalšia brejková situácia, tentoraz cez Tabačeka prešiel po ľavej strane Marcinek, ten však neprekonal Hyláka strelou medzi betóny. Košice využili jedinú presilovku v prvej tretine, v 17. min po Zálešakovej prihrávke pálil bez prípravy od modrej Tabaček – 1:1. „Baranom“ početné výhody nešli, hostia sa mohli ujať vedenia v 18. min, keď zblízka v oslabení hrozil Bartoš.

Aj v druhej tretine boli nebezpečnejší Košičania. V presilovke Chorošuna skúšali Homér a Dravecký. Vyšlo to však až v 27. min po vhadzovaní, ktoré vyhral Gron a Miklík z pravej strany z kruhu prestrelil gólmana HC 05. Domáci mohli odpovedať v presilovke, ale Hričina v 33. min mieril iba do žŕdky. Bohatá na šance bola 37. min, v nej sa najprv Kokavec dvakrát nepresadil pred Hylákom, následne Sýkora v početnej výhode neposlal z pravej strany puk do prázdnej bránky, a na opačnej strane sa už v hre piatich proti piatim dostal Jenčík sám pred banskobystrického brankára, ale ani on a vzápätí ani Dravecký z dorážky nedokázali zvýšiť náskok.

Na začiatku tretej tretiny mohol vyrovnať Kútny, ale puk poslal už do posunutej bránky Košíc. Domáci doplatili na ďalšie vylúčenie, keď v 48. min po Gronovej strele Chorošun neudržal puk a zblízka sa presadil Miklík. V 51. min prestal fungovať časomer a chvíľu sa meralo ručne, v tom čase išeil Haščák sám na branjkára „baranov“, ale ani on nenašiel recept. Až o dve minúty neskôr prekorčuľoval po pravejk strane ako rýchlik Bartoš a Chorošunovi nedal šancu. Domáci ešte v závere zdvihli hlavu, v presilovke sa presadil cebák strelou z pravého kruhu, keď po ptredchádzajpcej tlačenici pred bránku Hylák iba sedel na ľade a nemal nárok na vysoký puk. Záverečných 90 s hrali Banskobystričania powe-play, v ktotrej si vytiovorili niekoľko šancí, ale ani kanonieri Tomácek či Sýkora nedokázali dostať puk za bránkovú čiaru.

Alpo Suhonen (tréner B. Bystrice): „Pre nás je to frustrujúce obdobie, zažívame ťažké chvíle. Neveríme si. Najmä starší hráči, ktorí by mali potiahnuť mužstvo, nie sú takými ťahúňmi, ako sa od nich očakávalo. Každý zápas prehrávame o jeden či dva góly. Mali sme aj proti Košiciam nejaké šance, ale nepremenili sme ich. Ťažko sa hodnotí zápas, keď v ňom netrafíte ani prázdnu bránku.“

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): „My sme prišli do Banskej Bystrice hrať podobnú alebo rovnakú hru, s akou sme uspeli v Poprade. To znamená s výbornou defenzívou. Domáci išli rýchlo do vedenia, ale nám sa v tejto sezóne azda prvýkrát podarilo otočiť výsledok, aj zásluhou presilových hier. V závere som nabádal svojich hráčov, aby hrali poctivo v defenzíve, že šance prídu a skutočne aj štvrtý gól Bartoša bol toho ukážkou.“

Dukla Trenčín – HKm Zvolen 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)

Góly: 28. Bolf (M. Daňo, A. Šťastný), 41. Tybor (R. Tvrdoň, Trefný), 50. Hlubuček (Tybor, R. Tvrdoň) – 5. V. Baláž (L. Jurík, Leskovjanský), 10. M. Jurík (Škvaridlo, Otčenáš)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Mikula (Trenčín) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Návratek, J. Tvrdoň, 1845 divákov

Trenčín: V. Kováč – Martin Chovan, E. Bednár, Hlubuček, Trefný, Bolf, Gabriš, Bendík, Imrich – O. Mikula, Sojčík, Lelkeš – Tybor, A. Šťastný, R. Tvrdoň – M. Daňo, J. Gašparovič, T. Melichárek – Radulay, P. Kopecký, M. Filo

Zvolen: Škrečko – J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, M. Čurilla – Otčenáš, M. Jurík, Škvaridlo – Zuzin, Puliš, Méry

Líder súťaže nemusel čeliť úvodnému tlaku domácich, pretože tým chýbala herná iskra a kopili chyby, najmä v obrane. Dve z nich Zvolen za desať minút potrestal, keď sa dôslednosťou v priestore pred bránkou presadili V. Baláž a M. Jurík. Trenčín nevedel nájsť správny herný rytmus a tempo, brzdili ho nepresnosti a hosťom preto stačil aj priemerný výkon na udržiavanie náskoku i potrebnej pohody.

V polovici zápasu však po Daňovej akcii Bolf blafákom strelil kontaktný gól domácich, ale ani ten s následnou presilovkou Trenčínu nepomohol k trvalejšiemu náporu, pretože Zvolenčania hrali pozorne v defenzíve a súperove šance spoľahlivo zlikvidoval brankár Škrečko.

Do tretej tretiny vstúpili oveľa aktívnejšie domáci, ktorí hneď na jej začiatku využili presilovku Tyborovou dorážkou zblízka. Strata náskoku hostí zaskočila a to ešte nebolo z trenčianskej strany všetko. Od 49. min mali domáci k dispozícii 77-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, z ktorej vyťažili vedúci gól, keď Hlubuček delovkou vymietol pavučinu zvolenskej bránky. V závere zápasu hral Zvolen 103 s bez brankára, navyše aj presilovku šiestich na štyroch a hoci domáci gólman Kováč mal dostatok práce, spoľahlivo svojich spoluhráčov podržal a prispel k cennému a dôležitému víťazstvu Trenčína.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Chceli sme do zápasu vstúpiť s iným zámerom ako hráči ukázali, dostali sme však dva góly prakticky z ničoho a opäť po našich hrubých individuálnych chybách. V ďalšom priebehu sme sa už snažili usmerniť našu hru, podarilo sa nám znížiť a veľkou túžbou po víťazstve dokázali hráči napokon zápas aj otočiť. Hoci naša hra bola akási kostrbatá, víťazstvo má pre nás veľkú cenu, pretože stále hráme pod akýmsi tlakom, ktorý sme si však prehrami vytvorili my sami.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „V úvode si utvoril Trenčín tlak, nepremieňal však svoje šance, a tak sme sa my so šťastím a poľahky dostali do dvojgólového vedenia. Potom sme však začali hrať profesorský hokej, čo sa nám vypomstilo. Ku svojej hre sme sa znovu vrátili až za vyrovnaného stavu 2:2, to už však bolo príliš neskoro. Napokon zápas rozhodla väčšia vôľa domácich po víťazstve.“

HC Slovan Bratislava – HK 36 Skalica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly: 3. D. Skokan (Lipiansky, Preisinger) – 47. Šmach (Pálffy, R. Školiak). 55. T. Višňovský (Lušňák)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: M. Hudec (Slovan) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Bundil, Kacej, 5705 divákov

Slovan: Konrád – Dobroň, Bohunický, Jass, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka – Šatan, Kukumberg, M. Hudec – D. Skokan, Lipiansky, Preisinger – Balej, Bulík, M. Bakoš – J. Cíger, O. Janík, D. Buc

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Gula, Magušin, Bučka – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Lušňák, Holovič, T. Višňovský – Kutálek, Klejna, M. Šátek – Štepán, T. Mikúš, J. Jurík

Domácemu Slovanu sa podarilo zaskočiť Skalicu hneď v úvode duelu. Už v 3. min poslal Presinger zľava puk pred bránku na D. Skokana a ten ho popod Lakosila pretlačil do bránky – 1:0. Skalica vyslala prvú strelu na Konráda až v 9. min, keď od modrej vystrelil obranca Šmach. O dve minúty neskôr mieril Bulík spomedzi kruhov len do skalického gólmana. V 15. min predviedol pekné sólo Kutálek, ktorý sa po pravej strane vrútil do útočného pásma, obkorčuľoval domácu bránku, no puk poslal iba popred ležiaceho Konráda.

V druhej tretine sa Skaličania snažili často strieľať, no brankár „belasých“ si držal čisté konto. Konrád zlikvidoval hneď niekoľko príležitostí Žigmunda Pálffyho. Dve šance skórovať mal aj Balej, no Lakosil takisto nepustil puk za svoj chrbát.

Stupňujúci sa tlak Skalice vyvrcholil v 47. min. Pálffyho nepresná strela sa od zadného mantinelu odrazila k Šmachovi a ten z uhla vyrovnal – 1:1. Hostí držal nad vodou výborný Lakosil, ktorý lapačkou vychytal Šatana a vynikajúcim sklzom aj M. Bakoša. V 55. min potešil početnú skupinu fanúšikov Skalice útočník Višňovský, keď využil prihrávku Lušňáka spoza bránky. Rozhodnúť mohol v 58. min Šátek, ale puk poslal len do betónov Konráda. Tréner Slovana pristúpil 43 sekúnd pred koncom tretej tretiny k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Prvá tretina bola z našej strany v poriadku a ujali sme sa vedenia. Od druhej sme púšťali súpera do množstva šancí. Sami sme si tiež nejaké vytvorili, ale ani tie najvyloženejšie sme nepremenili. Vždy sme si v závere vylámali zuby. Opäť sme dali len jeden gól a narobili chyby v defenzíve. Je ťažké takto vyhrávať. Pod tlakom robíme chyby a sme nedôrazní v koncovke. Je zaujímavé, že vonku strieľame viac gólov ako doma.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Mali sme cieľ pokračovať v našich výkonoch, čo sa nám na moju radosť podarilo. Od druhej tretiny sme boli lepší tím ako Slovan a náš triumf je zaslúžený. V kabíne je kolektívny duch a chlapci spolu krásne žijú. Je radosť chodiť na štadión. Za všetko hráčom patrí veľká vďaka. Pevne verím, že takto budeme pokračovať.“

Viac k osobe Arne KrotákDušan GregorJán SýkoraLadislav SpišiakMichel MiklíkRichard HunaRóbert HunaŠtefan Mikeš