Trenčín síce v Bukurešti vyhral, ale postup mu ušiel

AS Trenčín sa na trávniku postavil Bukurešti
Zľava: Adrian Popa a Paul Papp z FC Steaua Bukurešť a Gino Van Kessel z FK AS Trenčín počas zápasu medzi FK AS Trenčín - FC Steaua Bukurešť. Žilina, 14. júl 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BUKUREŠŤ 22. júla (WEBNOVINY) – Futbalisti AS Trenčín skončili svoje účinkovanie v Lige majstrov 2015/2016 už v 2. predkole. Slovenský šampión síce v stredajšej odvete na Národnom štadióne v Bukurešti zvíťazil nad domácou Steauou 3:2, ale keďže pred ôsmimi dňami v Žiline hráči 26-násobného rumunského majstra zvíťazili 2:0, postúpili do 3. predkola LM oni.

Hostia z Trenčína za 21 minút zmazali dvojgólové manko z prvého súboja v Žiline. V 13. min poslal AS do vedenia Brazílčan Wesley Moraes. V 21. min zvýšil Matúš Bero náskok hostí na 2:0. V druhom polčase domáci hráči zlepšeným výkonom vyrovnali na 2:2. Najprv v 57. min Muniru Sulley znížil na 1:2 a o tri minúty neskôr Grégory Tadé premeneným pokutovým kopom takmer vzal Trenčanom nádej na postup. V 84. min vykresal trenčiansku šancu gólovou hlavičkou Wesley Moraes, ale postupový gól už hostia nepridali.

Stretnutie Steaua Bukurešť – AS Trenčín sa hralo pred prázdnymi tribúnami Národného štadióna v Bukurešti. Rumunský klub pykal za fanúšikov, ktorí ešte v minulom ročníku Európskej ligy v súboji s Dynamom Kyjev vytiahli rasistický transparent.

Liga majstrov 2015/2016 – 2. predkolo (odvetný zápas):

Steaua Bukurešť – AS Trenčín 2:3 (0:2) – do 3. predkola LM postúpila Steaua Bukurešť

Góly: 57. Muniru, 60. Tadé (z pokut. kopu) – 13. Wesley Moraes, 21. Bero, 84. Wesley Moraes. ŽK: 61. Chipciu, 63. Muniru – 33. Bero, 67. Rundič, ČK: 74. Rundič (po 2. ŽK). Rozhodovali: Raczkowski – Obukowicz, Sokolnici (všetci Poľ.), bez divákov

Steaua: Cojocaru – Papp, Varela (35. Rapa), Tosca, Guilherme – Breeveld, Muniru – Popa, Stanciu (19. Hamroun), Chipciu – Tadé (82. Tahar)

AS: Šemrinec – Čögley (73. Ibrahim Rabiu), Ramón Rodríguez da Silva, Rundič, Madu Kingsley – Lobotka, Koolwijk, Bero – Jairo da Silva (87. Kleščík), Wesley Moraes, Van Kessel (64. Guba)

Rumuni zostali v šoku

Ambície Trenčanov hrať útočne so snahou zmazať dvojgólový náskok súpera z prvého zápasu neboli len slovami do vetra. Kontrola lopty a útočná kombinačná hra zdobili slovenského majstra od úvodných minút. Už v 8. min sa strelecky prejavil Jairo, ale netrafil bránku domácich.

V 13. min však prišla okulahodiaca akcia hostí. Po vtipnej narážačke sa po prihrávke Jaira k lopte dostal 18-ročný Brazílčan Wesley a z pár metrov prakticky do prázdnej bránky otvoril skóre – 0:1. O osem minút neskôr bolo už 2:0 pre Trenčanov. Ďalšia skvelá prihrávka Jaira z ľavej strany našla vo vnútri šestnástky Bera a ten bez problémov strelil gól – 0:2.

Rumuni boli v šoku, ale do konca prvého polčasu sa z neho spamätali a mali šance na zníženie. V 41. min hlavička Hamrouna chrbtom od bránky len tesne minula vzdialenejšiu žrď bránky Šemrinca. O pár minút neskôr bol už gólman AS prekonaný, ale na bránkovej čiare ho zastúpil Ramón. Ďalší gól však mohli pridať v nadstavenom čase aj hostia. Najprv Bero a po ňom aj Wesley v dobrých pozíciách neuspeli.

Steaua bola na koni a držala sa ho

Druhý polčas sa začal ďalšou veľkou šancou hostí, ale Wesleyho strela bola zblokovaná na rohový kop. Postupom času sa aktivita opäť preniesla na domáce kopačky a Steaua sa dočkala dvoch „zlepených“ gólov. V 57. min Ghančan Muniru Sulley parádou spoza šestnástky znížil na 1:2.

O tri minúty neskôr Čögley na hranici šestnástky šiel do súboja s Hamrounom až príliš dôrazne a keď sa Alžírčan ocitol na trávniku, poľský rozhodca ukázal na biely bod. Tadé jedenástku premenil, aj keď so šťastím, lebo loptu kopol do Šemrinca, ktorého prestrelil – 2:2.

Steaua bola na koni a nezišla z neho až do konca stretnutia. Akciám Trenčína zrazu chýbala ľahkosť a nápad z prvého polčasu, navyše v 74. min videl druhú žltú kartu Rundič a výrazne tým oslabil svoje mužstvo. Hostia však aj s desiatimi mužmi predsa len vymysleli zápletku.

Výborne hrajúci Jairo v 84. min nasmeroval center na hlavu Wesleyho a ten strelil druhý gól v zápase – 2:3. Postupový gól na 4:2 mal na nohe v 89. min Bero, ale brankár a Cojocara z pár metrov nepreloboval. Odhodlaní Trenčania veľmi chceli postúpiť, no ani v nadstavenom čase sa im už štvrtý gól streliť nepodarilo.

Hlasy (zdroj: TV Dajto):

Martin Ševela (tréner AS Trenčín): „Určite to mrzí, že sme nepostúpili. Bol to výborný zápas. Až na 12 minút druhého polčasu sme hrali veľmi dobre, možno bola prísna jedenástka, rozhodcov však nebudem riešiť. Išli sme od začiatku na víťazstvo, tie dva góly sme už v prvom polčase strelili, aj keď kvalita súpera sa napokon prejavila. Som pyšný na svojich chlapcov, som rád, že ich môžem trénovať. Aj keď sme nepostúpili, verím, že sme urobili našim fanúšikom radosť aspoň víťazstvom.“

Peter Čögley (obranca AS Trenčín): „Je to veľká škoda. Zvíťazili sme, ale domov ideme smutní. Cesta, ktorou sme sa však vybrali, je veľmi správna. Môžeme sa porovnávať s európskymi mužstvami, to sme dnes ukázali. Verím, že sme výkonom potešili najmä tých fanúšikov, ktorí s nami prišli do Bukurešti, ale aj tých doma.“

Priebežný súhrn výsledkov stredajších odvetných stretnutí druhého predkola futbalovej Ligy majstrov 2015/2016:
FC Astana (Kaz.) – NK Maribor (Slovin.) 3:1 (2:1)

– prvý zápas 0:1, do tretieho predkola postúpil FC Astana

Góly: 12. Džolčijev, 43. Caňas, 58. Twumasi – 39. Rajčevič, ČK: 67. Caňas (Astana), rozhodoval: Adrien Jaccottet (Švaj.)

CS Fola Esch (Lux.) – Dinamo Záhreb (Chor.) 0:3 (0:2)

– prvý zápas 1:1, do tretieho predkola postúpilo Dinamo Záhreb

Góly: 29. a 40. Pjaca, 75. Rog, rozhodoval: Sergej Cinkevič (Biel.)

Rudar Pľevľa (Č. Hora) – FK Karabach (Azer.) 0:1 (0:0)

– prvý zápas 0:0, do tretieho predkola postúpil FK Karabach

Gól: 57. Reynaldo, rozhodoval: Georgi Kabakov (Bul.)

FC Dundalk (Ír.) – BATE Borisov (Biel.) 0:0

– prvý zápas 1:2, do tretieho predkola postúpil BATE Borisov