Tréner Valach v kolóne riskoval, aby bol Saganovi po ruke

Peter Sagan
Peter Sagan počas nedeľňajších pretekov v Montreale. Foto: facebook.com/PeterSagan

FLORENCIA 30. septembra (WEBNOVINY) – Podľa trénera slovenskej reprezentácie v cyklistike Jána Valacha nemôže byť nikto sklamaný zo šiesteho miesta Petra Sagana na majstrovstvách sveta vo Florencii.

Žilinčan opäť potvrdil príslušnosť k svetovej špičke, v nedeľu sa od neho v Toskánsku trocha odklonilo aj športové šťastie. „Majstrovstvá sveta sú vždy ťažké preteky, nebývajú rozhodnuté do posledného kola. Španieli prišli v silnej zostave, mali všetko dobre rozohrané, a prehrali majstrovstvá sveta na posledných dvesto metroch. Viacero krajín odchádza z tohto šampionátu smutných a nešťastných,“ uviedol Ján Valach.

Slováci nastúpili na štart šampionátu v šesťčlennom zložení. Do cieľa prišiel iba Peter Sagan. Po pádoch odstúpili Peter a Martin Velitsovci i Juraj Sagan, technické problémy mal Patrik Tybor a veľkú stratu na najlepších nabral Matej Jurčo.

Celá slovenská taktika bola šitá na Petra Sagana. „Záver v Petrovom podaní bol dôsledkom začiatku pretekov na okruhoch. Chalani boli vpredu pri sebe, postupne spadli štyria. V každom kole sa padalo, Peter musel doháňať stratu. V závere zrýchlili štyria ľudia, urobili si náskok. Na tejto technickej trati to bolo potom už mimoriadne náročné dobehnúť,“ tvrdí Ján Valach, ktorý sledoval priebeh pretekov v televízii v mechanickom vozidle.

Technické problémy

Počas jazdenia niekoľkokrát zariskoval. Keďže mal nevýhodné číslo 26, v kolóne musel byť až na tejto pozícii. V prvom okruhu preto nestíhal pomôcť lídrovi slovenského tímu, ktorý mal technické problémy s prehadzovačom. Blízko bolo depo, kde Saganovi vymenili celý bicykel. Valach mal len sprostredkované informácie, keďže v nedeľu sa nemohli používať vysielačky ako na iných pretekoch.

Rádiokomunikačné zariadenia by uľahčili komunikáciu medzi jazdcami a manažérmi v autách. „Pri zjazde v prvom kole som sa pristavil pri Jurajovi Saganovi a Martinovi Velitsovi a povedali mi, nech letím dopredu, že mal problém Peter. Kým dôjdem s číslom 26 za pelotón, je už dosť neskoro. Potom som sa snažil pred zjazdmi skočiť na tretiu či piatu pozíciu v kolóne, aby som bol vpredu v prípade nejakého problému. Uvidíme, čo na to povedia rozhodcovia,“ doplnil Ján Valach.

Najúspešnejší šampionát Slovákov

Peter Privara
Foto: SITA/Diana Černáková

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara dúfal v medailu z elitných pretekov mužov, z majstrovstiev sveta vo Florencii však napriek tomu odchádza spokojný.

Peter Sagan dosiahol najlepší slovenský výsledok v histórii v kategórii elite, keď skončil na šiestom mieste, Peter Velits vyhral s Omega Pharma-Quick Step časovku družstiev a juniorka Tereza Medveďová prekvapila šiestou priečkou.

Lepšie výsledky dosiahli na MS zo Slovákov v histórii len Milan Dvorščík (2. v pretekoch amatérov 1994), Peter Velits (1. v pretekoch mužov do 23 rokov 2007) a Peter Sagan (4. v pretekoch juniorov 2007).

Na jednom šampionáte však takto úspešná ako teraz vo Florencii ešte slovenská výprava nebola. „Som veľmi spokojný. Bol to najúspešnejší šampionát v histórii Slovenska. Boli by sme ešte radšej, ak by v pretekoch elite skončili traja Slováci v päťdesiatke, ale osud to chcel inak. Celkový výsledok je veľmi dobrý a tešíme sa z neho,“ hodnotil MS 2013 Peter Privara.

Od začiatku šampionátu bolo v Toskánsku slnečné počasie. V nedeľu sa však nad Florenciou ženili čerti. Od rána pršalo, čo urobilo preteky ešte náročnejšími. Potvrdili sa predpovede meteorológov, ktorí hovorili o daždi. „Keď sme to Peťovi avizovali, povedal, že všetci majú rovnaké podmienky. Nehľadal výhovorky. Keby vzdal, nikto by mu nič nemohol vyčítať. To je na ňom sympatické. Je to veľký šampión a cyklista,“ doplnil Peter Privara.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ValachJuraj SaganPatrik TyborPeter SaganPeter VelitsTereza Medveďová