Tréneri Hipp a Griga majú za sebou prvý rok v reprezentácii

Griga,hipp
Zľava: Tréneri slovenskej futbalovej reprezentácie Stanislav Griga a Michal Hipp Foto: SITA/Diana Černáková

Prehľad doterajších výsledkov slovenskej futbalovej reprezentácie pod vedením dvojice trénerov Stanislav Griga – Michal Hipp

rok 2012:

26. mája (medzištátny prípravný zápas): Slovensko – Poľsko 0:1 (0:1), hralo sa v Klagenfurte (Rak.)

30. mája (medzištátny prípravný zápas): Holandsko – Slovensko 2:0 (1:0), hralo sa v Rotterdame (Hol.)

15. augusta (medzištátny prípravný zápas): Dánsko – Slovensko 1:3 (1:0), hralo sa v Odense (Dán.)

7. septembra (kvalifikácia MS 2014): Litva – Slovensko 1:1 (1:1), hralo sa vo Vilniuse (Lit.)

11. septembra (kvalifikácia MS 2014): Slovensko – Lichtenštajnsko 2:0 (1:0), hralo sa v Bratislave na Pasienkoch

12. októbra (kvalifikácia MS 2014): Slovensko – Lotyšsko 2:1 (2:0), hralo sa v Bratislave na Pasienkoch

16. októbra (kvalifikácia MS 2014): Slovensko – Grécko 0:1 (0:1), hralo sa v Bratislave na Pasienkoch

14. novembra (medzištátny prípravný zápas): Česko – Slovensko 3:0 (2:0), hralo sa v Olomouci (ČR)

rok 2013:

6. februára (medzištátny prípravný zápas): Belgicko – Slovensko 2:1 (1:0), hralo sa v Bruggách (Belg.)

22. marca (kvalifikácia MS 2014): Slovensko – Litva 1:1 (1:1), hralo sa v Žiline

26. marca (medzištátny prípravný zápas): Slovensko – Švédsko 0:0, hralo sa v Žiline

Celková bilancia (z pohľadu SR): 11 zápasov – 3 víťazstvá, 3 remízy, 5 prehier, skóre 10:13, 12 bodov, z toho:

kvalifikačné duely (G-skupina európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie): 5 zápasov – 2 víťazstvá, 2 remízy, 1 prehra, skóre 6:4, 8 bodov

medzištátne prípravné duely: 6 zápasov – 1 víťazstvo, 1 remíza, 4 prehry, skóre 4:9, 4 body

Prehľad doterajších hlavných trénerov futbalovej reprezentácie SR:

Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995)

Jozef Jankech (4. 7. 1995 – 23. 10. 1998)

Dušan Galis (1. 1. 1999 – 23. 2. 1999)

Jozef Adamec (26. 2. 1999 – 30. 11. 2001)

Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 – 31. 12. 2003)

Dušan Galis (1. 1. 2004 – 12. 10. 2006)

Ján Kocian (2. 11. 2006 – 30. 6. 2008)

Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 – 31. 1. 2012)

Stanislav Griga a Michal Hipp (26. 4. 2012 – ???)

Pozn.:

Tréneri dočasne poverení vedením A-mužstva SR:

– Dušan Radolský (vo funkcii od 23. 10. 1998 do 10. 11. 1998, na svojom konte má jeden prípravný zápas v Bratislave s Poľskom /1:3/)

– Anton Dragúň (17. 11. 1999 – 25. 11. 1999), keďže vtedajší hlavný tréner Jozef Adamec nemohol pre zdravotné problémy odletieť na zájazd do Južnej a Strednej Ameriky, v štyroch stretnutiach /bilancia 1 – 0 – 3/ na tomto turné viedol reprezentačné mužstvo jeho vtedajší asistent A. Dragúň.

– Michal Hipp (bol poverený SFZ vedením tímu 29. februára 2012 v Burse proti domácim Turkom /víťazstvo SR 2:1/)

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Pre Stanislava Grigu a Michala Hippa má dátum 26. apríla špecifický význam.

Presne pred rokom na tlačovej konferencii Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Bratislave totiž oboch spomenutých trénerov potvrdili kompetentní činovníci na čele s prezidentom SFZ Jánom Kováčikom za nových kormidelníkov slovenskej futbalovej reprezentácie.

Obaja spoločne sa stali nástupcami Vladimíra Weissa st., ktorý skončil pri národnom mužstve k 31. januáru 2012. Reprezentačné A-mužstvo SR tak nemalo šéfa realizačného tímu dovedna 86 dní. Michal Hipp síce viedol 29. februára 2012 futbalistov Slovenska vo víťaznom medzištátnom prípravnom dueli v Burse proti Turecku (2:1), v tom čase však bol „iba“ dočasne poverený viesť národný výber. Prvú spoločnú nomináciu oznámili tréneri Griga a Hipp v máji 2012 na dve prípravné stretnutia proti Poľsku a Holandsku.

Pri súčasnej dvojici reprezentačných koučov ide o „nóvum“, pretože v doterajšej novodobej histórii samostatnej SR (od 1. januára 1994) ešte nesedeli na lavičke dvaja hlavní tréneri. Členovia výkonného výboru SFZ odsúhlasili všetky okolnosti, body a neujasnené fakty v dohode medzi SFZ a nástupcom V. Weissa st.

V prípade spomenutého dua je to spolupráca dvoch rovnocenných partnerov, s vymedzenými právomocami, pracovnou náplňou aj zodpovednosťou, rovnakým platom a so vzájomne vydiskutovanými kompetenciami. „Obaja budú vystupovať ako rovnocenní tréneri. Toto riešenie vzniklo pri našich spoločných rozhovoroch a dnes nám vychádza ako najlepšie, ktoré sa mohlo zrealizovať,“ povedal na spomenutej vlaňajšej tlačovej besede Ján Kováčik.

Slovenskí futbaloví reprezentanti odohrali pod vedením dvojice lodivodov Stanislav Griga – Michal Hipp dosiaľ dovedna 11 zápasov (6 prípravných a 5 kvalifikačných), v ktorých trikrát zvíťazili, tri razy hrali nerozhodne a päťkrát ťahali za kratší koniec. Skóre je nepriaznivé (10:13), z 33 možných získal A-tím SR 12 bodov. Za rok 2012 bola v ôsmich dueloch bilancia 3 – 1 – 4, skóre 8:10 a 10 bodov, v tomto kalendárnom roku sa futbalisti Slovenska ešte v troch stretnutiach netešili z víťazstva (0 – 2 – 1, skóre 2:3 a 2 body).

V G-skupine európskej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v roku 2014 do Brazílie, v ktorej patrí Škrtelovi, Hamšíkovi a spol. v súčasnosti tretie miesto s 8 bodmi (na čele je Bosna a Hercegovina s 13 bodmi pred Gréckom, ktoré má na konte 10 bodov, pozn.), odohrali futbalisti SR pod taktovkou dua Griga – Hipp 5 zápasov s bilanciou 2 – 2 – 1 a skóre 6:4. Zo spomenutého poltucta medzištátnych prípravných súbojov pod ich vedením ťahali Slováci štyrikrát za kratší koniec, raz remizovali a jediné víťazstvo si pripísali v Odense proti domácemu Dánsku. Najbližšie bude slovenská futbalová reprezentácia v permanencii 7. júna 2013 vo Vaduze, keď v kvalifikácii MS 2014 nastúpi proti domácemu Lichtenštajnsku.

Griga trénoval reprezentáciu aj v rokoch 1999 – 2002

Futbalisti vo Vilniuse trénovali
Foto: SITA/AP

Päťdesiatjedenročný bývalý československý reprezentačný útočník Stanislav Griga (nar. 4. 11. 1961 v Žiline) sa stal laureátom ocenenia Tréner roka 2011 v Slovenskej republike.

Pred príchodom k národnému mužstvu viedol FK Senica, s ktorým v sezóne 2010/2011 obsadil konečnú druhú priečku v najvyššej domácej súťaži a na Záhorí dokončil aj ročník 2011/2012.

Žilinský rodák už má skúsenosť s národným výberom, v rokoch 1999 – 2002 trénoval slovenskú „dvadsaťjednotku“. Okrem toho ešte sedel na lavičkách Žiliny, Trenčína, Slovana Bratislava, Dubnice, Liberca, Sparty Praha či Viktorie Žižkov.

Teším sa na túto prácu. Beriem ju ako výzvu a idem do nej s pokorou a veľkou radosťou,“ uviedol po uvedení do funkcie trénera A-tímu SR Stanislav Griga.

Hipp väčšinou pôsobil ako asistent

Futbalisti vo Vilniuse trénovali
Foto: SITA/AP

O rok mladší Michal Hipp (nar. 13. 3. 1963 v Nitre) bol počas vlastnej aktívnej kariéry obranca, vyskúšal si atmosféru v československej i slovenskej reprezentácii.

Po zavesení kopačiek na klinec pôsobil predovšetkým ako asistent hlavných trénerov v Nitre, Petržalke či ruskom klube Saturn Moskovská oblasť. Predĺženou rukou hlavného lodivoda slovenského A-tímu bol v rokoch 2003 – 2006 a následne od roku 2008. Ako hlavný kouč pôsobil v Artmedii Petržalka (2006 a 2008 – 2009) a Slovane Bratislava (2009).

Zopakujem to, čo som povedal pri svojom dočasnom vymenovaní. Viesť národný tím je poctou pre každého a zároveň veľkou zodpovednosťou. Je to ocenenie mojej práce a posun v mojej trénerskej kariére,“ uviedol pred rokom Michal Hipp.

V osobách Grigu a Hippa získala slovenská reprezentácia deviateho a desiateho hlavného trénera v ére samostatnosti. Historicky prvým koučom A-tímu SR bol Jozef Vengloš (6. 4. 1993 – 15. 6. 1995), po ktorom sa kormidla ujali Jozef Jankech (4. 7. 1995 – 23. 10. 1998), na dvakrát Dušan Galis (1. 1. 1999 – 23. 2. 1999 a 1. 1. 2004 – 12. 10. 2006), Jozef Adamec (26. 2. 1999 – 30. 11. 2011), Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 – 31. 12. 2003), Ján Kocian (2. 11. 2006 – 30. 6. 2008) a Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 – 31. 1. 2012). Národný výber spod Tatier mal aj troch dočasných trénerov, boli nimi Dušan Radolský (23. 10. 1998 – 10. 11. 1998), Anton Dragúň (17. 11. 1999 – 25. 11. 1999) a Michal Hipp (od 29. 2. 2012).

Prezident SFZ Ján Kováčik pôvodne dostal od členov výkonného výboru SFZ začiatkom februára 2012 mandát na rokovanie s trénerom Viktorie Plzeň Pavlom Vrbom, a hoci tento český kouč prejavil záujem prijať ponuku, vedenie klubu Gambrinus ligy ho odmietlo uvoľniť. Poverenie dočasne viesť slovenské A-mužstvo dostal bývalý Weissov asistent Michal Hipp a v spomenutom prvom zápase v kalendárnom roku 2012 uspel v medzištátnom prípravnom stretnutí v Burse proti domácim Turkom. Následne VV SFZ dal Jánovi Kováčikovi mandát na rokovanie s dvojicou Griga, Hipp.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan GalisDušan RadolskýJán KocianJán Kováčikjozef adamecJozef JankechJozef VenglošLadislav JurkemikMichal HippStanislav GrigaVladimír WeissVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia