Trénersku legendu v Manchestri United nahradí David Moyes

David Moyes
David Moyes Foto: SITA, AP

LONDÝN 9. mája (WEBNOVINY) – Predstavitelia anglického futbalového klubu Manchester United vo štvrtok potvrdili, že nasledovníkom Alexa Fergusona na lavičke „červených diablov“ bude od nadchádzajúcej sezóny David Moyes.

Súčasný tréner konkurenčného FC Everton podpíše kontrakt na šesť rokov. „Keď sme sa rozprávali o kandidátoch na tento post, tak sme sa jednomyseľne zhodli na mene David Moyes,“ povedal 71-ročný Ferguson vo svojom štvrtkovom vyhlásení iba deň po oznámení svojho odchodu a doplnil: „Je to muž s veľkou integritou a silným zmyslom pre etiku. Už dlhý čas obdivujem jeho prácu. V roku 1998 som mu dokonca ponúkol pozíciu môjho asistenta. Bol mladý a na začiatku kariéry, odvtedy spravil veľký kus práce v Evertone. Je nespochybniteľné, že má všetky kvality, ktoré očakávame od trénera v tomto klube.“

Päťdesiatročný Škót Moyes viedol „karamelky“ od roku 2002, v ManUtd nahradí svojho krajana od 1. júla 2013. Pozitívom pre historicky úspešnejší z manchesterských klubov bol určite aj fakt, že Moyes má za sebou dlhodobý kontrakt (11 rokov) v Evertone. Alex Ferguson ukončí svoje pôsobenie v Manchestri po ťažko uveriteľných 26 rokoch.

„To, že ma požiadali o to, aby som viedol Manchester United, je pre mňa veľká česť. Teší ma, že Sir Alex ma odporučil pre túto prácu. Mám veľký rešpekt voči všetkému, čo odviedol pre tento klub,“ povedal Moyes v oficiálnom komuniké svojho nového zamestnávateľa. „Viem, aké ťažké bude nadviazať na najlepšieho trénera histórie. Možnosť trénovať Manchester United však nie je niečo, čo vám ponúkajú často. Veľmi sa teším, ako budem viesť mužstvo od najbližšej sezóny.“

David Moyes sa poďakoval liverpoolskemu klubu, s ktorým ešte nezískal žiadnu trofej, slovami: „Pracovalo sa mi tam úžasne, a to s celým vedením a množstvom výborných hráčov. Do konca aktuálnej sezóny spravím všetko pre to, aby sme v tabuľke skončili čo najvyššie.“

Evertonu patrí so ziskom 60 bodov šiesta priečka so šesťbodovým mankom na piatu priečku, ktorá zaručuje účasť v Európskej lige. Do konca sezóny zostávajú dva zápasy.

Legenda Manchestru United Bobby Charlton sa tešil z toho, že Moyes je tým pravým mužom pre klub. „Rozumie veciam, ktoré nás robia tak špeciálnymi. Zabezpečili sme si človeka, ktorý sa zaviazal na dlhodobý kontakt a vybuduje tím pre súčasnosť i budúcnosť,“ povedal kapitán tímu, ktorý v roku 1968 získal Európsky pohár majstrov.

Jeden z majiteľov „Red Devils“ Avram Glazer, syn amerického majiteľa Malcolma Glazera, poznamenal, že nastupujúci šéf exekutívy Ed Woodward sa s Davidom Moyesom stretne čo najskôr, aby potvrdili Škótov príchod podpisom zmluvy. „Alex nám jasne povedal, koho si predstavuje na uvoľnenom poste. Sme radi, že David súhlasil s ponukou. Viem, že sa už teší na svoj začiatok v klube. Ed sa s ním stretne hneď po skončení sezóny a prediskutujú svoje plány na leto a ďalšie obdobie,“ doplnil Avram Glazer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alex FergusonBobby CharltonDavid Moyes
Firmy a inštitúcie Manchester United